2008. szeptember. 25. 09:15 Edupress Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 25. 09:23 Közoktatás

Együttműködik a Miskolci Egyetem és az Öntészeti Szövetség

Az öntészeti szakirányú képzést és a kutatási-fejlesztés együttműködését célzó, valamint a gyakorlati oktatást is biztosító Öntészeti Kutató-Oktató Labor Innovációs Centrum (ÖKOLIC) kialakításáról és működtetéséről kötött hosszú távra szóló megállapodást a Miskolci Egyetem a Magyar Öntészeti Szövetség tagvállalataival szeptember 23-án.

Az együttműködési megállapodások kapcsolódnak a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében a tudáshasznosulást, tudástranszfert segítő eszköz-, és feltételrendszer kialakítása, fejlesztése című pályázati tevékenységhez. A Miskolci Egyetem TÁMOP pályázatának öntészeti mintaprojektjében a fejlesztés célcsoportja a hazai öntvénygyártó ipar, melynek elvárt szintű működéséhez és fejlődéséhez nélkülözhetetlen a korszerű szakmai oktatás és kutatás, a technológiai tudás-transzfer szolgáltatások igénybevétele.

A magyarországi öntőiparnak egyetlen hazai kutatóbázisa a Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Karán működő Metallurgiai és Öntészeti Tanszék, mely országosan egyedülálló központja az öntészeti diplomás szakemberképzésnek. A hazai öntőipar fejlesztésigényes társaságai szoros együttműködést alakítottak ki a Metallurgiai és Öntészeti Tanszékkel.
A kutatási együttműködés fő szervezeti keretét az elmúlt három évben a Mechatronikai és Anyagtudományi Kooperációs Kutató Központ (MeAKKK) biztosította. A MeAKKK második ciklusában 2005 és 2007 között, két témacsoportban 11 öntvénygyártó társaság vett részt konzorciumi tagként. A három évre jutó vállalati kutatási befizetés meghaladta a 60 millió forintot.A Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Karán működő Metallurgiai és Öntészeti Tanszék több öntészeti hazai és nemzetközi oktatási és kutatási projektben vett részt és végzett sikeres együttműködést. A tanszék széles körű szakmai oktatási kapcsolatrendszert épített ki a hazai vállalatokkal. Az oktatásfejlesztés területén kiemelkedő a szakképzési fejlesztési támogatás, mely az elmúlt években pótolta a korábbi időszakban hiányzó műszerberuházást. Az öntészeti szakképzési fejlesztési támogatás 2004-2007 közötti összege 107 millió forint volt.

A kar oktató- és kutatómunkáját ugyanakkor jelentős mértékben megújítja a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program. A felsőoktatási tevékenységek színvonalának emeléséhez szükséges infrastrukturális és informatikai fejlesztések támogatása a Miskolci Egyetemen című, 6,5 milliárd forint összegű pályázati forrás. A TIOP pályázati projekt keretében számos nagyszabású, a becslések szerint csaknem 300 millió forint értékű fejlesztés érinti a Metallurgiai és Öntészeti Tanszéket is.

(www.edupress.hu)
Nem mindennapi helyek, ahol akár 50 százalék diákkedvezményt is kaphattok Közoktatás Székács Linda

Nem mindennapi helyek, ahol akár 50 százalék diákkedvezményt is kaphattok

Október 31-ig azoknak is érvényes marad a diákigazolványa, akik idén érettségiztek és ezzel megszűnt a tanulói jogviszonyuk. Érdemes is magatoknál tartani ezt a kártyát, hiszen a tömegközlekedés mellett számos egyéb kedvezményre lehettek jogosultak vele akár egészen váratlan helyeken is; például fesztiválokon vagy éttermekben. Összeszedtünk néhányat ezek közül.