Új magánegyetem a Graphisoft Parkban Közoktatás
Edupress

Új magánegyetem a Graphisoft Parkban

Új magánegyetem létrehozásáról kötött szerződést Demszky Gábor főpolgármester és Bojár Gábor, a Graphisoft Park SE igazgatótanácsának elnöke szeptember 15-én. Az információ- és biotechnológiai képzést nyújtó, az Óbudai Gázgyár területén felépülő intézmény a tervek szerint 2010-ben kezdheti meg működését, többek között Rubik Ernő, feltaláló támogatásával.

Új magánegyetem a Graphisoft Parkban

A magánegyetemet a tíz évvel ezelőtt megalapított Graphisoft Parkban hozzák létre, mely létrehozása óta Budapest egyik meghatározó információtechnológiai és biotechnológiai kutató-fejlesztő központjává vált. A Graphisoft R&D Zrt. mellett a területen működik a Microsoft, az SEP, az Apple, a Servier és több más világcég magyarországi képviselete, kutató-fejlesztő központja is.Az alapkőletétellel egybekötött eseményen beszédet mondott Demszky Gábor, aki felidézte Budapest száz évvel ezelőtt kiírt nemzetközi pályázatát egy új, modern gázgyár megépítésére és elmondta: "most, 2008-ban ismét egy pályázat döntött a terület sorsáról: a köz- és magánszféra összefogásának köszönhetően Budapest új kulturális és tudásközpontja épülhet itt meg."

A főváros középtávú tervével egybecsengő fejlesztéssel a gazdasági, az egyetemi, valamint a kormányzati szféra összefogásával "technopolisz"-jellegű városrészt fejlesztenek ki, ahol újabb területek vásárlásával revitalizálják és megújítják a Gázgyárat és a Duna-partszakaszt. Bojár Gábor, a Graphisoft Park megalapítása óta tervezi, hogy a terület egy olyan felsőoktatási intézménnyel bővüljön, amely a park küldetését teljessé teszi. A magánegyetem létrehozásában társa lesz Rubik Ernő is, a világon egyik legismertebb magyar, akinek kockája a magyar származású Nobel-díjasok hosszú sora mellett legjobban példázza az új intézményt is meghatározó kreativitást, innovatív szellemet, és a kutatás-fejlesztés iránt elkötelezett magyar hagyományokat.

A tudásalapú társadalom és az oktatás szerepéről beszélt az igazgatótanács elnöke, aki a szoftverfejlesztés területén szerzett tapasztalatai alapján olyan szakembereket szeretne képezni, akik piacképes termékeket állítanak elő. Az üzleti élet és az oktatás összekapcsolása jelenti a megoldást a problémára, hiszen "a tesztelt termékek töredékét használják csak a valóságban, a szoftverek jelentős része egymás lenyűgözését szolgálja, nem pedig a felhasználót, aki hibákat ejt" - mondta el Bojár Gábor. "Mi azonban itt a Graphisoft-nál a megrendelő oldaláról látjuk a helyzetet, az ő igényeiknek szeretnénk megfelelni, a piaci alapokra épülő magánegyetemen is olyan fejlesztőket szeretnénk oktatni, akik tisztelik a laikus felhasználókat" - tette hozzá az elnök.

Az ideiglenes nevén Aquincum Institute of Technology (AIT), azaz Aquincumi Technológiai Intézet így egy olyan, a legújabb tudományos eredményeken alapuló, versenyképes, kutatásorientált intézmény lesz, ahol a cél, a piacorientált tudás átadása az információtechnológiai, a bioinformatika, valamint az ezekhez kapcsolódó üzleti, és vezetői ismeretek területén.A park mellett fekvő területek megvásárlásával az egyetem megépítésének két feltételét kell még teljesíteniük az alapítókank: végre kell hajtani a kármentesítést, illetve a már elkészült szabályozási terveket elfogadtatni az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzattal. A szükséges lépések után a tervek szerint 2010-ben indulhat el az oktatás az intézményben, ahol a bolognai rendszer struktúrájának megfelelően képzik majd a hallgatókat.A nemzetközi oktatói kart zömében magyar szakemberek alkotják majd, cél, hogy a külföldön élő honfitársakat is bevonhassuk a munkába - mondta el Bojár Gábor, akinek elképzelése összhangban áll a Graphisoft Park létrehozásakor megfogalmazott törekvéssel, hogy az országból elvándorolni készülő kutatókat, fejlesztőket Budapesten tartsák.

Az oktatás és az ipar kellően szoros kapcsolatára helyezte a hangsúlyt Rubik Ernő is: "a lokális piac az elmaradás veszélyét hordozza magában, a nagyobb versenyhelyzet azonban növeli a színvonalat". A feltaláló nem tekint borúlátóan a magyar oktatás helyzetére, az EduPress ezt firtató kérdésére a feltaláló elmondta: "az oktatás egészében megtalálható az a potencia, melynek segítségével lépést tudunk tartani a világ vezető országaival. A magyar hagyományokból táplálkozva a műhelyközpontú oktatás jelenti a jövőt, ahol az elmélet és gyakorlat együttesen érvényesül."A tervezett felsőoktatási intézmény létrehozását számos elismert magyar segíti annak tanácsadó testületi tagjaként, úgy mint Babai László akadémikus, egyetemi tanár (University of Chicago), Barabási Albert-László egyetemi tanár (Harvard University és Northeastern University, USA), a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, Csermely Péter egyetemi tanár (Semmelweis Egyetem), Falus András akadémikus, egyetemi tanár (Semmelweis Egyetem), Kroó Norbert akadémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, az EU Kutatási Tanácsának tagja, Lovász László akadémikus, egyetemi tanár (Eötvös Loránd Tudományegyetem), a Nemzetközi Matematikai Unió elnöke, Rubik Ernő címzetes egyetemi tanár, feltaláló, Simonyi Charles a Microsoft korábbi vezető munkatársa, az Intentional Software Inc. alapítója, űrturista, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja.

(www.edupress.hu)
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.