2008. szeptember. 09. 13:00 Edupress Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 10. 11:31 Közoktatás

Összetett képzés a Magyar Írószövetség ősszel induló íróiskolájában

A Magyar Írószövetség képzésének keretein belül gyakorlati órákon ismerkedhetnek meg a hallgatók az írói mesterség fogásaival, előadásokon hallhatnak a huszadik századi magyar és világirodalomról, az irodalomtudományi kérdésekről, illetve az intézményi háttérről, folyóiratokról, szerzői jogokról.

A Magyar Írószövetség fontosnak tartja, hogy egy leendő író ismerje azt a területet, ahová írásaival belép, tisztában legyen a kortárs irodalom aktuális folyamataival éppúgy, mint a kortárs irodalmat meghatározó hagyományokkal, az irodalom történetével. Az irodalmi élet mindennapjaiban való eligazodáshoz pedig elengedhetetlenek a praktikus ismeretek. Az összetett szemléletmód olvasható ki a kurzus magas színvonalú tematikájából is.

Azok számára ajánlják az íróiskolát a szervezők, akik írni szeretnének, de nem tudják, hogyan kezdjenek neki, illetve, akik már írnak, és szeretnék íráskészségüket fejleszteni, írásaikat másokkal megvitatni. Az írás képessége emellett az élet sok területén hasznos: a kreatív írás fejlesztése révén fejlődik a kommunikációs készség, megtanuljuk pontosan, célratörően kifejteni a véleményünket, könnyebben értjük mások mondandóját. Az írószövetség célja, hogy mindenki megtalálja azt a műfajt, amely a legjobban illik hozzá, amelyben a legkönnyebben ki tudja fejezni magát.A képzés két éves, mely négy félévet, félévenként pedig 64 órát foglal magában. A hallgatók a képzés első, alapozó és második éve után is oklevelet kapnak. A diákok hetente két szemináriumon vesznek részt a délutáni órákban, valamint havi egy szombaton - félévenként négy alkalommal - két előadást hallgatnak, ami négy félév alatt összesen 32 előadást jelent. A képzés két szakirányon indul: szépirodalmi, valamint kritika-, esszé-, publicisztika-, magazincikk-írói szakirányon.

A két szakirány hallgatói külön vesznek részt a szakirányukhoz tartozó Írásgyakorlatok alapozó szemináriumon, az előadásokat együtt hallgatják, és szabadon választanak egyet a választható szemináriumok közül: szerkesztői, kiadói ismeretek, illetve kortárs magyar irodalomtörténet témában. A második évben a szépirodalmi szakirányon lehetőség lesz költői, prózaírói és drámaírói szemináriumokon való részvételre, a másik szakirány hallgatói pedig a kritika- és esszéírás, illetve a publicisztika- és magazincikk-írás közül választhatnak.

Az előadások a következő témák köré sorakoznak fel:Írói műhelytitkok 20. századi magyar irodalomtörténetFejezetek a 20. század második felének világirodalmábólIrodalomelméleti, kultúratudományi alapismeretekIntézményi ismeretek, az irodalmi életIrodalmi folyóiratok

A populáris irodalom műfajai

A népszerű magazinok világa írószemmelIrodalom, rádió, televízió
Digitalizált irodalom, irodalom az interneten
Szerzői jogi kérdések

A szemináriumvezető tanárok és előadók nevét, valamint az órák időpontjait folyamatosan teszik közzé a honlapon (www.iroiskola.hu), ahol az ősztől induló előadások is megtekinthetők.

Jelentkezni szeptember 20-ig lehet, a kurzusok szeptember végén indulnak.

(www.edupress.hu)
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.