2008. szeptember. 08. 10:45 Edupress Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 08. 16:13 Közoktatás

Háromszor vizsgálják volt hallgatóik helyzetét a holland egyetemek

A holland pályakövetés rendszere az egyetemek szövetsége (VSNU) koordinálásában 1998 óta működik. Az adatgyűjtésben és feldolgozásában minden intézmény részt vesz.

A VSNU (Vereiniging van Universiteiten - Holland Egyetemek Szövetsége) kezdeményezésére 1998-ban indult el, azzal a céllal, hogy felmérje a diplomás fiatalok munkaerő-piaci helyzetét, ezzel visszajelzést nyújtva a felsőoktatásban tanulóknak.Az egyetemek feladata, hogy az évente esedékes adatgyűjtést és annak feldolgozását kivitelezzék, a koordinálást a VSNU a Maastrichti Egyetem Képzés- és Munkaerőpiac-kutató Intézetével (ROA - Researchcentrum voor Onderwijds en Arbeidsmarkt) együttműködésben végzi. A két szervezet összeállít egy standard kérdőívet, amelyet az intézmények még kiegészíthetnek saját kérdésekkel.

A felmérések ősszel készülnek, a tanulmányok befejeztét követően majdnem másfél évvel. A felmérések tehát mindig az előző év tavaszának végén végzettek adatait vizsgálja. A holland pályakövetési rendszer három felmérést kíván elvégezni az összes felsőoktatást végzett volt hallgatóra kiterjedő vizsgálatával, kivételt csak a posztgraduális egyetemitanár-képzés jelent. A másodikat a végzést követően öt és fél évvel, a harmadikat pedig a diplomaszerzést követően tíz és fél évvel tervezik.

Az egyetemek az eredményeket belső és külső információszolgáltatási, tájékoztató tevékenységekre, illetve minőségvizsgálatra is használhatják. Az országosan egységes rendszer pedig lehetővé teszi, hogy az intézmények az összevont, országos eredményekhez mérten is értékeljék magukat, képzésüket.Hatóságok, munkaerőképző egységek, szociális partnerek, munkaközvetítők és ezek tagszervezetei használhatják a vizsgálatok eredményeit. A VNSU pedig kétévente nyilvánosságra hozza az eredményeket amellett, hogy weboldalán folyamatosan elérhetők a legfrissebb eredmények. Az oldalon megtalálhatók a különböző foglalkoztatási ágak fizetési mutatói, az is, hogy az adott szakmában eltöltött évekkel arányosan milyen mértékben nő a fizetés, de még az egyes foglalkoztatási szektorokban kapható prémiumok mértéke is megtudható az oldalról.

A VSNU oldalán továbbá megtalálhatóak azok a törvények, illetve a munkaerőképzők és munkaadók által kötött egyezmények, melyek alapján a pályakezdők informálódhatnak a munkanélküli státuszról, az átmeneti, illetve permanens munkaképtelenségi státuszról, illetve az ilyen helyzetekből való kilábalás lehetőségeiről.2003-tól évente jelenik meg egy másik, eredményeket tartalmazó kiadvány, az UFO, ami a pályakezdőknek szolgál támpontként a karriertervezés tekintetében és több szempont figyelembe vételével segíti a frissdiplomásokat elhelyezkedésükben.

(www.edupress.hu)