2008. március. 10. 09:23 Eduline Utolsó frissítés: 2008. március. 10. 09:28 Közoktatás

Lehet pályázni a felsőoktatás népszerűsítésére

Magyar intézmények jelentkezését is várják az európai felsőoktatás népszerűsítésére hirdetett programra az Erasmus Mundus projekt keretében május 15-ig - közölte a Tempus Közalapítvány.

A jelenlegi pályázati felhívás az utolsó az Erasmus Mundus program 2008-ig tartó első szakaszában, az összesen elnyerhető támogatás 3,306 millió euró. A nyertes pályázatokat általában 100 ezer és 350 ezer euró közötti összeggel támogatja az Európai Bizottság. Az Erasmus Mundus 2009-ben induló második szakaszában ez a pályázati lehetőség továbbra is nyitva áll majd a pályázók előtt.
   
Az Erasmus Mundus egy olyan együttműködési és mobilitási közösségi program a felsőoktatás területén, amely támogatja az európai egyetemek nemzetközi kapcsolatait, és világszerte népszerűsíti az európai felsőoktatást. A projekt egyik alprogramja az európai felsőoktatás népszerűségének és vonzerejének növelésére irányuló kezdeményezéséket támogatja - olvasható a tájékoztatóban.
Az Európai Bizottság többek között olyan tevékenységeket kíván segíteni, amelyek az európai felsőoktatás hozzáférhetőségét segítik elő, előmozdítják az Európába irányuló hallgatói mobilitást, a végzettségek, képesítések és résztanulmányok kölcsönös elismerését célozzák.
   
2007-ig majd 40 ilyen projektet támogatott az Európai Unió, közülük négy magyar részvétellel jött létre: az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2005-ben, a Magyar Ösztöndíjbizottság 2006-ban, a Nyitott Társadalom Intézet 2005-ban és 2007-ben szerepelt a nyertes intézmények között. Ez utóbbi például a közép-ázsiai és a kaukázusi térségben, majd a nyugat-balkáni, kelet-európai régióban állított fel oktatási tanácsadó központokat. A hálózatba szervezett központok működésén keresztül az európai felsőoktatás markánsabban jelent meg a térségben és emelkedett az Európába érkező hallgatók száma.

(Forás: MTI)
Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.