Így üzletelnek a szakdolgozatokkal: akár 200 ezer forintot is kérhetnek az eladó dolgozatokért Felsőoktatás
Eduline

Így üzletelnek a szakdolgozatokkal: akár 200 ezer forintot is kérhetnek az eladó dolgozatokért

100-200 ezer forintért hirdetik szolgáltatásaikat a szakdolgozati bérírók, a vállalkozó kedvű volt egyetemisták helyett manapság azonban már nagyobb cégek csapnak le az üzleti lehetőségre. Van, ahol a kész szakdolgozat mellé extra felkészítést is kapnak a lusta vagy éppen időhiányban szenvedő egyetemisták.

A bérírásban megszületett szakdolgozatokért akár 120-200 ezer forintot is elkérhetnek az erre specializálódott "szolgáltatók". Az ár függ a dolgozat témájától, a dolgozat nyelvétől, szintjétől, módszertanától és a rendelkezésre álló időtől is. Így pédául egy magyar nyelven megírt szakdolgozat alapszakos képzésben oldalanként 2500-3000 fornint, vagyis 40 oldalnál már 100 000-120 000 forint, míg az angol nyelven megírt alapszakos dolgozat akár 180 000- 200 000 forintba is kerülhet.

Ma már nem csak magányos bérírók hirdetnek a neten, erre szakosodott vállakozások is léteznek. A hirdetésekből kiderül: vannak olyan cégek, amelyek több száz béríróval dolgoznak együtt. A legtöbb helyen az ajánlat akár perceken belül megérkezik, és elkezdődhet a megfelelő szakdolgozatíró megkeresése. Előnyként gyakran maguk a hirdetők mondják, hogy bár mindenkinek el kell olvasnia a szakirodalmakat, ez egy tapasztalt bérírónak sokkal kevesebb idő, hiszen tudja, mit keressen, mi a fontos az adott témákból.

A cégek mindenre gondolnak - azokra is, akiknek csak egy-egy fejezettel gyűlik meg a bajuk. "Amennyiben csak bizonyos részekben szeretnél segítséget kérni, a szolgáltatások egyedileg kerülnek árazásra" - olvasható az egyik, hasonló profilú cég oldalán.

Nem kopipészt, mégis plágium

A dolgozat megírását követően felmerülő kérdések - mint például a "nem fogok lebukni?" - is megválaszolható. A legtöbb erre szakosodott cégnél kifejezetten egy olyan szövegkereső programmal ellenőrzik az elkészült dolgozatokat, amellyel a plágium esélyét minimálisra csökkentik. A védésen bizonytalanul válászoló vizsgázók sem feltétlenül buknak le, a "szolgáltatásokhoz" néhol még a védésre való felkészítésre is hozzátartozik, természetesen plusz összegért. Azonban a legtöbb cégnél a határidőből való kicsúszás és a már felhasznált szakdolgozatok ismét postázása "nem jogosít fel panaszra", hiszen nem mindig képezi a szerződés garanciális részét.

Azonban a szakdolgozatba bekerül egy aláírt nyilatkozat, melyet kötelezően csatolni kell a beadott dokumentumok között. Ez így szól:

A HKR 346. § ad 76. § (4) c) pontja értelmében:

„… A szakdolgozathoz csatolni kell egy nyilatkozatot arról, hogy a munka a hallgató saját szellemi terméke…”

A hatályos jogszabályok szerint egy más által írt szakdolgozatot leadni plágiumnak minősül még akkor is, ha a gyakorlatban szinte lehetetlen bebizonyítani, hogy valaki vásárolta a leadott tartalmat. Ha ez mégis kiderül, az egyetemről való elbocsátás mellett akár büntetnőjogi következménye is lehet, hiszen a szakdolgozat közokiratnak minősül.

Eladó szakdolgozatok: mennyibe kerül a diploma?

Akár százötven-kétszázezer forintot is hajlandóak fizetni egy-egy jól sikerült szakdolgozatért azok a végzősök, akik nem akarnak vagy nem tudnak hónapokat tölteni a diplomamunka elkészítésével. Magyarországon is virágzik a szakdolgozatbiznisz: a profi bérírók ma már saját honlapjuk hirdetik szolgáltatásaikat, és bár az árak borsosak, a lebukás esélye egyenlő a nullával.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.