"Mindenben segítünk egymásnak: vizsgák előtt, közben, után" Felsőoktatás
Eduline

"Mindenben segítünk egymásnak: vizsgák előtt, közben, után"

Hogyan zajlanak egy tánctanárnak készülő hallgató mindennapjai? Erről mesélt Szelezsán Rebeka, a Magyar Táncművészeti Egyetem másodéves táncos és próbavezető szakos hallgatója, aki néptánc specializációra jár. Helyileg azonban nem Budapesten, hanem Nyíregyházán tanul, ugyanis a Nyíregyházi Egyetem ad helyet szakjának.

Milyen volt az első éved?

Nagyon jó volt az első évem is már. Ami a legfontosabb, hogy a csoporttársaimmal nagyon szoros, családias a viszonyunk. Mindenki szereti a másikat, mindenben segítünk egymásnak, vizsgák előtt, közben, után egyaránt. Minden alkalommal, ha a tanuláshoz, a tánchoz éppen nincsen hangulatom, a csapat miatt már megéri ott lenni.

Szelezsán Rebeka

Jót nevettünk a lányokkal azon, hogy amikor jött hozzánk egy új tánctanár, egy fiatal, pörgős srác, mindig azt mondta a tréningen, hogy: „Gyere velem!”. Erre kellett vele csinálni a gyakorlatokat. Egyszer beindította a zenét, majd előre szaladt a tükör elé, nekünk pedig tréninghelyünkre kellett állni mögé, de én nem hallottam mit mondott, csak annyit, hogy „Gyere velem!” , így én futottam utána. Mindenki csak nézett és nevetett rajtam, azóta is emlegetnek, amikor futásról van szó. Ez az egyik legmaradandóbb élmény, de igazából a közös bulik, Activityk, kocsmázások, órák, vizsgák, tanulások mind, egytől egyig fontos momentumai voltak az életemnek, senkivel nem cserélnék. Életem legszebb pillanatai azok, amiket velük élek át.

Milyen elvárásokkal érkeztél az egyetemre, ebből mi az, amit megkaptál? Mi az, amin változtatni lehetne?

Főleg azt szerettem volna megtanulni az egyetemen, hogy milyen módszerekkel lehet bizonyos táncokat tanítani, milyen speciálisan képző gyakorlatokkal lehet fejleszteni a táncosokat. Ezeket már magamtól is kitapasztaltam, de mindig jó, ha új dolgokat is tanul az ember, valamint kicsit változatosabb is lehet a tanítás/próba, ha változatosak a gyakorlatok. Tökéletesen megtanuljuk az alapokat, amikkel tudunk gyerekeknél dolgozni, fejleszteni őket.

Magyar Táncművészeti Egyetem/Táncművészképző Intézet

Az együttesünkben a próbákra is tudunk a párommal új dolgokat bevinni, új gyakorlatokat csinálunk, másfajta tréningeket is tudunk tartani, mint eddig, meg diploma nélkül sajnos nem tudnék tanítani, így igazából muszáj volt elmenni az egyetemre, ami a legjobb dolog volt, ami történhetett velem, mert nagy álmom volt.  Maximálisan meg vagyok elégedve ezzel a képzéssel. Ami még nagyon tetszik, az az elméleti tárgyak oktatása (például folklorisztika, pszichológia, zeneelmélet). Szakképzett oktatók, akik nagyon szépen, érthetően és érdekesen adnak elő az órákon, nagyon sokat lehet tőlük tanulni.

Campusportré
Cikksorozatunkban utánajárunk, hol lazítanak, buliznak, pihennek, kirándulnak a különböző egyetemek és főiskolák hallgatói. Mit szeretnek az alma materben, és min változtatnának? Hol szoktak ebédelni, sportolni, barátokkal találkozni? Hetente egyszer mikrofonvégre kapunk egy-egy hallgatót.

Igénybe veszed az egyetemi sportolási lehetőségeket?

Nem veszem igénybe, ugyanis sokat mozgunk az iskolában, meg időnk sincs. Van, amikor este 8-ig van óránk. Bár nagyon vonzó számomra az egyetemmel szemben lévő teniszpálya, mindig meg is említem, mert teniszeztem 5 évig, és nagyon hiányzik sokszor. Leszaladnék reggelente 7-től órakezdésig ütögetni, ha lenne kivel. (Meg persze, ha fel tudnék kelni.)

Melyik a kedvenc helyed a campuson?

A folyosón található puha ülőhelyek, ezeken jól esik az órák közti szünetekben pihenni egy kicsit.

Hol szoktál ebédelni? Milyen jó helyek vannak az egyetem környékén?

Napi menüt nem szoktam fogyasztani, mert nem mindig van időm elmenni, de van egy Momento nevezetű étterem, ahonnan lehet rendelni pizzát, gyrost, sülteket, amelyek nagyon finomak és jól lehet velük lakni. A közelben található egy Maffia Pizzéria nevű hely is, ahol vannak menük is, ezeket a nap bármely szakában lehet kérni, kiszállítás is van. 

Hova jártok bulizni?

Péntekenként az órák után el szoktunk menni a közeli kocsmába, a Harmadik félidőbe. Többször jártunk az első évben a Rákóczi Sörözőbe, a Széna téri Sörözőbe, de szoktunk a szálláson is iszogatni, beszélgetni. Egyetemi bulikon nem nagyon szoktunk részt venni.

Kirándulás, kikapcsolódás? Mit ajánlasz Nyíregyházán?

Sajnos nincs nagyon időnk ilyenekre, mert pénteken reggel megyünk, estig óráink van, másnap szintén egész nap órák vannak, majd egyből jövünk is haza, de ha elmarad egy óra, akkor szeretünk menni a plázába nézelődni, de inkább együtt beülünk valahova beszélgetni billiárdozni, csocsózni.

Nem voltak témazárók, nekem kellett beosztani a tanulásra szánt időmet

Milyen az egyetemi élet Sopronban? Hol érdemes lazítani a belvárosban? Kiss Rebekát, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karának harmadéves német nemzetiségi óvodapedagógus hallgatóját kérdeztük. Milyen volt az első éved? Az első év nagyon hamar eltelt, sok új embert megismerhettem, és kellett idő, mire belerázódtam az egyetem világába.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.