Így válasszatok laptopot az egyetemre: mutatjuk a legfontosabb szempontokat Felsőoktatás
Eduline

Így válasszatok laptopot az egyetemre: mutatjuk a legfontosabb szempontokat

Idén kezditek az egyetemet vagy a főiskolát, ezért megvásárolnátok életetek első saját laptopját (amin sem a szülőkkel, sem a testvérekkel nem kell osztozni), vagy lecserélnétek a gépeteket egy újabbra? Milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani vásárláskor? Miért fontos, bővíthető-e a memória, hány kilót nyom a laptop, milyen a kijelző felbontása? Utánajártunk.

Házi dolgozat, Facebook, Neptun?

Jegyzetelés az előadáson, tantárgyfelvétel és vizsgajelentkezés a Neptunon, prezentációkészítés, forrásgyűjtés a házi dolgozathoz, na meg némi facebookozás tanulás előtt/után/helyett? A legtöbb bölcsész-, jogász-, közgazdász- és tanárszakos hallgató csak erre használja a laptopját. Nekik van a legkönnyebb dolguk laptopvásárláskor, nem feltétlenül kell mélyen a zsebükbe nyúlniuk, az USAnotebook.hu szakértői szerint ezeknek az elvárásoknak az IntelPentiumos vagy Core i3-as laptopok is megfelelnek, amelyek jóval kevesebbe kerülnek komolyabb, erősebb társaiknál.

Csak jegyzetelésre, facebookozásra és a Neptun használatára kell a laptop?

Akkor is érdemes alaposan végigolvasni a laptop leírását, ha az egyetemi feladatok elvégzéséhez nincs szükségetek többi gigabájtnyi memóriára, később - egy diákmunka, egy új egyetemi projekt vagy bármi más miatt - ugyanis szükségetek lehet további memóriára. Érdemes olyan modellt választani, amelynek a memóriája bővíhető, így pár év múlva is az aktuális igényeitekhez szabhatjátok.

Akiknek komolyabb laptop kell(ene)

Más a helyzet, ha idén kezditek el például a kommunikáció- és médiatudomány, a fotográfia, a mozgókép, a televíziós műsorkészítés szakot, esetleg dizájn- vagy fotóiskolába jelentkeztetek. Ilyenkor fontos, hogy komolyabb videókártyával felszerelt, jobb felbontású (vannak már 2650*1440 pixeles kijelzők is), nagyobb méretű, esetleg full HD-s laptopot válasszatok - a 15,6’’-oson túl is van élet, akár 17,3’’-ost is választhattok, igaz, azok a legnehezebbek, így nem valószínű, hogy szívesen vinnétek magatokkal minden nap az egyetemre. Ha folyamatosan videókkal dolgoztok, vagy ha műszaki képzésen tanultok, így rendszeresen különböző tervezőprogramokot használtok, biztosan erősebb hardverekre lesz szükségetek.

Az USAnotebook.hu szakértői szerint ilyenkor érdemesebb Intel Core i5 vagy i7 processzorral szerelt változatot választani, ami grafikus vezérlővel és 8GB memóriával rendelkezik, de a jövőbeni bővítési lehetőségre is fontos gondolni. „Ilyenkor fontos fontos tudni, hogy mélyebben a pénztárcánkba kell nyúlni, mint ha csak arra szeretnéd használni a laptopod, hogy már az órákon jegyzetelj rajta, megírd a házidolgozatokat, felvedd a vizsgáid, internetezz, Facebokozozz, filmet nézz” - írják egy korábbi cikkükben.

Érdemes azt is átgondolni, hogy hagyományos HDD-s laptopot vásároltok, vagy inkább az SSD meghajtóval felszerelt modellek között keresgéltek. Utóbbiakkal a rendszer és a különböző programok elindítása villámgyors, előny, hogy a meghajtó kevésbé sérülékeny, mint a hagyományos merevlemez, viszont ez a megoldás drágább - bár ma már hibrid (HDD+SSD) technológiával felszerelt laptopot is vásárolhattok, igaz, ebben a kategóriában magasabbak az árak.

Két kiló a vállon

Nem kevésbé fontos szempont a laptop súlya és a kijelző mérete - nem csak azoknak érdemes végignézniük ez alapján a kínálatot, akik hetente hazautaznak a kollégiumból vagy az albérletből, és vinnék magukkal a laptopjukat is, mert nincs otthon saját gépük. Akkor is fontos a lehető legkönnyebb és legkisebb laptopot kiválasztani, ha az előadásokon és a szemináriumokon nem papírra jegyzetelnétek, ebben az esetben ugyanis minden nap vinnetek kell magatokkal a laptopotokat.

Másfél kiló? Két kiló? Három? Nem mindegy, milyen laptop kerül a táskába

Korábban nehéz feladat volt igazán kicsi és könnyű laptopot találni, a gyártók azonban az elmúlt években minden eddiginél könnyebb modellekkel rukkoltak elő, több ilyen modellje van többek között az Asusnak, az Acernek, a Lenovónak, a HP-nek. A legkisebb kijelzőjű, 11,6’’-os laptopok zöme ma már nem nehezebb, mint 2 kilogram (általában optikai meghajtó nincs bennük), de a 13,3’’ és a 14,1’’-os laptopokat is érdemes megnézni. Érdemes utánanézni annak is, melyik laptop akkumulátora meddig bírja, mert ha sokáig, nyugodtan otthon hagyhatjátok a töltőt, ezzel is könnyebbé téve a táskát.

Pénz, pénz, pénz

Hiába tagadnánk, az egyik legfontosabb szempont persze az ár. Ha az egyetemkezdés lenullázta a családi büdzsét, a 100 ezer forint alatti gépek közül is választhattok, 80-85 ezer forintért is lehet már kapni új laptopot, azonban fontos, hogy ez az ár általában nem tartalmazza az operációs rendszert, azt külön kell beszerezni. 100 és 200 ezer forint között persze jóval nagyobb a választék (a 200 ezer forint feletti kategóriáról nem is beszélve), a mutatós dizájn és a komoly felszereltség itt már alapértelmezett. Persze érdemes kihasználni az iskolakezdési akciókat, így már az első előadásra az új laptopotokkal ülhettek be.

Kisokos laptopvásárláshoz

Notebook: notebook vagy laptop, mára gyakorlatilag egymás szinonimáivá váltak, korábban a laptopok nagyobbak voltak a notebookoknál.
Netbook: jellemzője a kicsi, 9-10’’-os méret, a könnyű hordozhatóság, általában csak internetezésre, szövegszerkesztésre szokták ajánlani.
HDD: hard disc drive, vagyis merevlemez, amely mágneses elven tárolja az adatokat.
SSD: a feladata ugyanaz, mint a HDD-nek, de ez újabb technológia, nincs benne mozgó alkatrész, így csendesebb, megbízhatóbb, bár az ára is magasabb.
Inch vagy ’’: egy inch a Wikipedia szerint 2,54 centiméter, vagyis ha egy 14 inches laptopot nézegettek, az azt jelenti, hogy a kijelző képátlója körülbelül 35-36 centis.
Anti-Glare: a kijelző jellemzőiről szóló részben találkozhattok ezzel a kifejezéssel. Magyarul tükröződésmentes.

Processzor: a számítógép központi feldolgozó egysége, a feladata, hogy a számítógép memóriájából (vagy egy perifériából) adatokat olvasson ki, azokat dolgozza fel, és az eredményt rögzítse a memóriába vagy más eszközre.

Optikai meghajtó: fontos, hogy nem mindegyik laptopon van már DVD-író, erre figyeljetek.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.