Az ELTE Társadalomtudományi Karán hallgatói és oktatói fórummal tiltakoznak a kormány új felsőoktatási terve ellen, mely szerint több szakot és képzésformát is megszüntetnének. Tudósításunk folyamatosan frissül.
21:08 - Szerdán este 6-kor az Emmi előtt fog gyülekezni a tiltakozó hallgatóság, ha addig a kormány nem vonja vissza a felsőoktatás átalakításáról szóló rendeletet.
21:00 - Megérkeztek az Emmi elé, ahol folyamatos a skandálás, a "Nem hagyjuk!", a "Szabad ország, szabad egyetem!". Egyelőre nem tudni, mik a terveik. Most már 1500-2000 fős lehet a tömeg.
20:46 - Lassan az Emmi elé ér a tömeg.
20:13 - A hallgatók az Astorián járnak, folyamatosan skandálnak.
20:02 - Átért a tömeg a Corvinushoz. Tudósítónk szerint a BME-ről nem sokan csatlakoztak hozzájuk, őket egy másik kijáraton engedték ki. Az utat lezárták a forgalom elől.
19:45 - A búcsúzó Palkovics azt mondta, rájött a megoldásra és kedden be is fogja terjeszteni a felsőoktatási kerekasztal ülésén.
A Gömb Aulából a fórumozók átmentek a BME-hez, ahonnan a Corvinushoz mentek, a tervek szerint pedig onnan az Emmi elé vonulnának.
Kinevették Palkovicsot
A Budapesti Műszaki Egyetem fórumán részt vesz Palkovics László is. Először Révesz Richárd hallgató, szakkollégista vágott oda a fórumon megjelent államtitkárnak. Megkérdezte Palkovics Lászlótól, hogy tudja-e, mi a dizájn. Az államtitkár szerint nem tőle kell megvédeni a szakot, majd megjegyezte, kinevezéséig a Műszaki Egyetemen tanított.
Mint mondta, most a bolognai rendszer felülvizsgálata zajlik, és a képzés minőségét is nézik. Arra jutottak, hogy a képzés után 100 ezerrel kevesebbet keres egy ilyen diplomával rendelkező, mint egy kezdő gépészmérnök. És a hallgatók 41 százaléka nem tanul tovább mesterszakon – tette hozzá.
Szerinte ezen érdemes lenne elgondolkodni, és ha nem is megszüntetni, akkor átalakítani a képzést. Miután 15 percig válaszolt egy kérdésre a felsőoktatásért felelős államtitkár, a hallgatóság kinevette.
Átvonulnak az ELTE-sek a BME-re
19:11 - Miután a hallgatói fórum elfogadta a 6 pontot, átvonulnak a BME-re.
Felolvasták a követeléseiket: "1. Követeljük, hogy az EMMI vonja vissza a szakok megszüntetésére vonatkozó előterjesztését és a felsőoktatási törvény módosításának tervezetét!
2. Követeljük a felsőoktatási autonómiát! Követeljük azt, hogy az egyetemre jelentkezők szabadon választhassák meg egyetemeiket és szakjaikat!
3. Szükség van olyan szakemberekre, akik értenek a társadalomtudományokhoz, az EU-hoz és a nemzetközi kapcsolatokhoz! Ne tiltsák be az ilyen szakembereket kinevelő szakokat!
4. A XXI. században nem az állam dönti el, kiből mi lesz! Nem az állam dönti el, milyen szakma létezhet és milyen nem. Az állam egyetlen képzést sem tilthat be, illetve monopolizálhat a kormány egyeteme számára.
5. Hozzák nyilvánosságra a döntéseket alátámasztó hatástanulmányokat! Transzparenciát, egyeztetést, szakmaiságot! Ne döntsenek rólunk nélkülünk!
6. Ezeknek a szakoknak a megszüntetésével a kormány szembemegy a nemzetközi és európai trendekkel, aláássa a jövőnket, és végképp ellehetetleníti Magyarország érvényesülését a világban."
18:40 -Farkas Éva, egy szegedi andragógus szerint a tanulás egy boldogabb, demokratikusabb társadalomhoz vezet, az oktatás az út az esélyegyenlőséghez és a művelődéshez.
18:36 - Máté András kért szót, aki szerint követelni kell, hogy az első diploma ingyenes legyen.
Takács Bence hallgató szerint káros döntéseket hoznak a hallgatók feje felett, meg akarják szüntetni az önálló véleménynyilvánítást. Hangsúlyozta, a kivándorlás igenis élő és fontos probléma, éppen ezért nem kellene a hazai oktatást tönkretenni, hogy a hallgatók inkább külföldre menjenek tanulni és dolgozni. "Élni jöttünk, nem túlélni!" - hangsúlyozta.
18:30 - Papp Richárd arról beszélt, hogy az interdiszciplináris tudományok komplett tudást adnak, melyek nélkül nem lehetne megismerni a világot. Ha azonban szakokat szűntetnek meg, elveszítjük a sokszínűségünket és a világmegismerés is csorbát szenved.
18:22 - Felszólalt Mezey Barna is, aki elmondta, ma 12 óráig kaptak véleményezési határidőt. Az ELTE 17 oldalas véleményt készített. A megkurtítandó szakokat a rektor képviseli, Mezey véleménye szerint ezekre a szakokra és képzésekre igenis szükség van. Úgy véli, a tárgyalás és egyeztetés csak ezután kezdődik majd igazán.
18:10 - Először Tausz Katalin, a TÁTK dékánja beszélt, aki elmondta, elutasítják a felülről érkező döntéseket. A kormány új felsőoktatási stratégiája veszélybe sodort több egyetemi kart is, így még több diák fog külföldre menni. Elmondta, a nemzetközi szakon tíz államilag támogatott helyre 190 önköltséges hallgató jutott. Azok, akik kikerültek, messze a társadalmi átlag fölött kerestek.
Az ELTE TÁTK Gömb Aulája zsúfolásig megtelt hallgatókkal.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |