"Az első évben még albérletben laktam, később lettem kolis, de azt sem cserélném semmire" Felsőoktatás
Eduline

"Az első évben még albérletben laktam, később lettem kolis, de azt sem cserélném semmire"

Milyen az egyetemi élet az Állatorvostudományi Egyetemen? Töltési Júlia, az állatorvosi szakon idén végzett állatorvosa mesélt az Eduline-nak.

Milyen volt az első éved?

Az első év összességében nagyon-nagyon jó volt. Belecsöppenni az egyetemi életbe, társaságokba. Mindeközben persze nehézségek is adódnak az ember életében. Meg kell szokni egy teljesen új közeget, életformát. Én az első évben még albérletben laktam, később lettem kolis, de azt sem cserélném semmire.

Töltési Júlia

Tisztán él még bennem a kép az első napról, amikor is egy hétfői nap anatómia előadással kezdtünk. Ahogy beözönlött a terembe a rengeteg elsős, a még egymásnak rengeteg idegen ember, ami persze aztán az évek alatt összekovácsolódott, hiszen egy kb. 100 fős évfolyamban azért mindenki ismer mindenkit. Az anatómia előadás – talán kijelenthetem – mindannyiunk számára kaotikus volt, a rengeteg új latin szó, még mindig azon nevetek visszagondolva mennyi elírás volt a jegyzeteimben. Persze pár hét alatt megszoktuk, az addig ismeretlen szavak egy idő után már ismerősen hangzottak. Ezt követően egy plenáris keretében a tanszékvezető, a mostani rektorunk élő lovakon ismertette a lovak anatómiai felépítését, krétával rajzolta be rajtuk a főbb régiókat. Azt hiszem ez a nap/óra azóta is mindenkiben mélyen megmaradt.

Milyen elvárásokkal érkeztél az egyetemre, ebből mi az, amit megkaptál? Mi az, amin változtatni lehetne?

Elvárásaim talán főként azzal kapcsolatosan voltak, hogy jó legyen a képzés, a társaság, és hogy tényleg egyfajta hivatástudatra neveljenek. Ez igazából meg is valósult. Az 5 és fél év alatt az elméleti képzés nagyon jó volt, magas színvonalú, a gyakorlati képzés már nem volt ilyen zökkenőmentes, de amit egy egyetem tud adni, azt itt egy helyen megkaptuk. A rutint és a tapasztalatot pedig nyilván később, az évek adják.

Campusportré
Cikksorozatunkban utánajárunk, hol lazítanak, buliznak, pihennek, kirándulnak a különböző egyetemek és főiskolák hallgatói. Mit szeretnek az alma materben, és min változtatnának? Hol szoktak ebédelni, sportolni, barátokkal találkozni? Hetente egyszer mikrofonvégre kapunk egy-egy hallgatót.

Igénybe veszed az egyetemi sportolási lehetőségeket?

Nekünk alapvetően az első 5 félévben kötelező a testnevelés, szóval mondhatom, hogy igen. Persze ki lehet váltani egyéb sportokkal is, ha hozunk igazolást vagy kondi bérletet. Én az első 5 félévben bejártam tesiórára vagy röpiedzésre, de választhattuk a kosárlabdát, aerobicot, zumbát, floorballt is, szóval egészen széles a skála. Később táncolni kezdtem el, de azt már nem az egyetemhez kapcsolódóan.

Melyik a kedvenc helyed a campuson?

Az évek alatt talán a campus park része nőtt legközelebb a szívemhez/szívünkhöz. Szerencsések vagyunk abból a szempontból, hogy a campus nagyon zöld, nagyon természetközeli, főleg ilyenkor, tavasszal gyönyörű, egy kávéval kiülni és beszélgetni majdhogynem idilli.

Hol szoktál ebédelni? Milyen jó helyek vannak az egyetem környékén?

Változó. Vagy hozott anyagból dolgozunk, vagy a campuson belül működik egy jó kis menzára megyünk, ahol a hallgatók többsége és a kisállatklinikán dolgozó orvosok is ebédelnek. Nagyon jó áron van, jól főznek, a konyhás nénik kedvesek. Ezenkívül még az egyetem utcájában (István utca) működik egy nagyon jó kebabos, a Hari kebab, oda is megéri ellátogatni. Nagyon jó áron van és garantáltan jól lakik az ember. A sulival szemben működik még egy nagyon jó kávézó (The Goat Herder), valamint egy menüs hely is (a Find Food), ezeket főként a külföldi hallgatók szokták elözönleni. De ha valaki vágyik egy jó kávéra, kedvességre, jó zenére a Goat Herdert csak ajánlani tudom. Ebédmenüvel is várják a vendégeket.

Hova jártok bulizni?

Alapvetően a belvárosba szoktam járni, beülni, sörözgetni barátokkal, igazából a társaság a lényeg. A belvárosban kedvenceim közé tartozik a Rizmajer söröző többek között. A kolihoz közeli kis beülős helyre is szoktunk menni Zuglóban.

Az egyetemi napok közül kettőt érdemes megemlíteni/ismerni. Az egyik az ősszel megrendezett Marek napok, ez egy 3-4 napig tartó bulisorozat rendezvényekkel, eseményekkel főként a koli területén. Kis bográcsozás, koncert, sorversenyek, bulik az egyetemi Equus szórakozóhelyen, valamint a zuglói koliban. Szombat hajnalban disznóvágásra is sor kerül, így aztán senki nem távozik üres hassal. Tavasszal pedig az Equus napok (a latin ló szóra utalva ezzel) egy egész hetes programsorozat szokott lenni. Ezen a héten szerdán általában a campuson van International Day, amikor az egyetemre járó külföldiek is, illetve a magyarok is kipakolnak, főznek, hogy bemutassák hazai hagyományaikat, finomságaikat, mindeközben egy kampány veszi kezdetét.

Minden évfolyamnak van egy BosMajor vagy Bovina Major jelöltje, versenyekkel dől el a pár nap alatt, hogy melyik évfolyam lesz a befutó. Esténként általában bulik vannak az Equusban, majd a kollégiumban. Pénteken felvonulás szokott lenni, mindenki hozza az állatkáját, legyen az kutya, macska stb., és a rektor úr vezetésével, aki lovas kocsin ül, el szoktunk sétálni a campustól a kollégiumig. Ott már ekkor főzőcskézés, alapozás veszi kezdetét, zenei aláfestéssel, versenyekkel. Szombaton szokott lenni az évfolyamok közötti verseny zárása, minden évfolyam előadja a saját kis műsorát, megmutatja a kampányvideóját, majd pedig szavazással dől el, ki is a legjobb.

Kirándulás, kikapcsolódás? Mit ajánlasz Budapesten?

Legyen szó zenéről, táncról, én elég mindenevő vagyok. Ahogy a Morrisons 2 populáris zenéit, úgy egy rockdisco zenéit sem vetem meg. Nagyon szeretek koncertekre járni, legyen az eredeti vagy tribute zenekar estje. Minden tavasszal meg kell ejteni a kis Gellért-hegyi kiruccanást barátokkal, barátnőkkel. Egy pohár kávéval a látvány egyszerűen kikapcsol. A színházak közül a Játékszín darabjait tudnám kiemelni, talán ott fordultam meg legtöbbször az elmúlt 5 évben, de persze egy moziest is kiváló tud lenni egy-egy fárasztó nap után.

Ritkán vannak egyetemi bulik, inkább kocsmatúrák szoktak lenni a belvárosi bárokban

Milyen az egyetemi élet az Edutuson? Hova érdemes beülni a campus környékén? Szetei Katalin, az Edutus Főiskola budapesti tagozatának harmadéves turizmus-vendéglátás szakos hallgatója mesélt az Eduline-nak. Milyen volt az első éved? Az első év elég nehéz volt, rengeteg tárgyam volt. Volt olyan nap, amikor reggel 8-tól este 7-ig bent voltam az iskolában, és emellett dolgoztam is.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.