Vissza kell fizetnetek a tandíj felét, ha nem diplomáztok időben Felsőoktatás
Eduline

Vissza kell fizetnetek a tandíj felét, ha nem diplomáztok időben

Súlyos pénzeket kell fizetniük azoknak az állami ösztöndíjas hallgatóknak, akik 2012-ben kezdték a mesterszakot vagy a felsőoktatási szakképzést, és azóta még nem diplomáztak le.

Azoknak, akik 2012 szeptemberében kezdtek el államilag támogatott, négy féléves képzést - például mesterszakot vagy felsőoktatási szakképzést - 2015. augusztus 31-ig meg kell szerezniük a diplomájukat - hívta fel rá a figyelmet az Oktatási Hivatal.

Az államis hallgatók a hallgatói szerződés aláírásával többek közt azt is vállalják, hogy a képzési idő másfélszerese alatt lediplomáznak. Ez azt jelenti, hogy felsőoktatási szakképzésen és mesterképzésen legfeljebb 6, hároméves alapképzésen 9, ötéves osztatlan képzésen pedig 15 félévetek van erre. Fontos, hogy a határidő az aktív félévekre vonatkozik, ha tehát passziváltattatok, akkor annyival kitoltátok a határidőt.

A 2012-ben bevezetett hallgatói szerződések óta most jár le először a mesterképzéses és felsőoktatási szakképzéses hallgatók hatáideje. Abban az évben államilag támogatott mesterképzésre 13 ezer hallgatót, felsőooktatási szakképzésre pedig 3 ezer főt vettek fel. Azoknak, akik 2012-ben kezdték meg az államilag támogatott alapképzésüket - mintegy 32 ezer főről van szó - a képzési időtől függően még legalább másfél évük van megszerezni a diplomájukat.

Vissza kell fizetni a tandíj felét

Amennyiben nem sikerül megszerezni a diplomátokat a képzési idő másfélszeresén belül, vissza kell fizetnetek az állami ösztöndíj, azaz a tandíj felét. Természetesen ettől függetlenül még befejezhetitek az egyetemet.

Emellett kérhettek részletfizetést vagy akár teljes mentességet is, illetve kiválthatjátok a visszafizetési kötelezettséget azzal, ha az államis félévekkel megegyező időtartamban bejelentett, hazai munkaviszonyt folytattok. Ezt akár visszamenőlegesen is, de legkorábban a hallgatói jogviszony megszűnéséig kérhetitek - ha tehát az abszolutórium megszerzése után dolgoztatok, akkor ezt az időszakot figyelembe veszik. Mentességet többek közt tartós betegség, baleset, szülés, esetleg két vagy több gyermek nevelése miatt kérhettek.

A záróvizsga határidejére is figyelni kell

Az állami ösztöndíjtól függetlenül a záróvizsga letételére is vonatkozik határidő. Az abszolutórium megszerzését követően 2 évetek van a diplomamunka elkészítésére, megvédésére, illetve a záróvizsga letételére. Ezután az egyetemek, főiskolák különböző feltételekhez köthetik a záróvizsgára bocsátást, legkésőbb azonban az abszolutórium megszerzésétől számított ötödik évben diplomáznotok kell, ezután ugyanis többé nem jelentkezhettek záróvizsgára. Utóbbi szabályozást a 2011-es felsőoktatási törvénnyel vezették be, azokra tehát, akik még 2011 előtt kezdték meg a tanulmányaikat, más szabályozás vonatkozik.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.