A Corvinus a kutatási és fejlesztési projektek megvalósítására létrehozott egy céget, ám az alig fizetett vissza valamit az egyetemnek, inkább felélte a szerzett forrásokat. Csak most került felszámolásra, pedig évek óta hatalmas adósságot görgetett maga előtt, ami nem is volt titok.
Még 2008-ban alapított Mészáros Tamás egykori rektor a Budapesti Corvinus Egyetem Innovációs Központ Nonprofit Kft.-t, hogy az egyetem K+F-tevékenységének koordinációját, projektfejlesztést, projektmenedzsmentet és monitoringot végezzen. Ezt maga az egyetem is elvégezhette volna, de akkor jobb ötletnek tartották a munka kiszervezését. A feladatokat a cégen belül is az egyetem több alkalmazottai és érdekkörük végezték.
2007-ben még 582 millió forint érkezett be az egyetemre innovációs forrásból, a cég elindítása után ez 2011-re lecsökkent 133 millió forintra - írj a a VS. A projekteket elvégezték, a munkakörülményeket az egyetemi infrastruktúra biztosította - elvileg bérleti díj ellenében. Az IKN Kft. azonban alig fizetett, 2012 júniusában is közel 70 millióval tartozott az egyetemnek.
A konstrukció egyszerű volt: a Kft. kedvezőbb adózási és bérfizetési feltételekkel tudta elvégezni a munkát, mint az egyetem, így nagyobb összeget lehetett fizetni a bedolgozóknak. A portál is kiemeli egy jelentés alapján, hogy míg a bevételek 28 százalékkal nőttek, a bérek 230 százalékkal emelkedtek. Lényegében felélték és a cég válogatott alkalmazottainak fizették ki az összeget, viszont ügyeltek a projektek megvalósítására.
Az egyetem 2012-ben már tudta, ha bezárják a boltot és kifizetik az összes tartozást, még úgy is jól jöhetnek ki belőle, ugyanis, 84 millió forintot tett ki a tárgyi eszközök, a készpénz és az immaterilális értékek, mely az intézményre maradt volna. Ennek ellenére nem léptek, bár a bevételek folyamatosan zuhantak: a 2011-es 440 millió forint 2012-re 105 millióra olvadt. A magas bevételek időszakában is rendre veszteséggel zártak.
Az egyetem 2013-ban Rostoványi Zsolt rektor idején elengedte a cég tartozását, sőt, 50 millió forint támogatást adtak. 2013-ban a külső tartozásokkal együtt 205 millió forinttal volt adós a cég. Rózsás Péter, a BCE gazdasági főigazgatója nem volt hajlandó jóváhagyni az adósság elengedését, mert számos szabálytalanságot talált. Feljelentést is tett, azonban először el sem indították a nyomozást, majd a panaszai után megindult eljárást bűncselekmény hiányában lezárták.
A portál egy informátora így írta le a működést:
Kamu célokra vették ki belőle azokat a pénzeket, amelyeket a tisztességes tanszékek hoztak be a cégen keresztül. A kft. arra lett alapítva, hogy rugalmasabban, az egyetemi adminisztráció és a közbeszerzés fékjei nélkül a piaci partnerek igényeit ki lehessen elégíteni. Úgy, hogy mégse az oktatók saját kft.-ivel menjen a buli, hanem az egyetem járjon jól. Például, ha X cégnek kell piackutatás, akkor ez az egyetemen keresztül nagyon lassú folyamat, míg a kft.-nél pörgethető volt.
Mivel az cég sokáig az egyetem felé tartozott, így "nem borult ki a bili", de mikor a külső tartozások is felszaporodtak és megindultak a végrehajtási eljárások, már tarthatatlanná vált a helyzet. A Fővárosi Törvényszék 2016. január 27-én adta ki a felszámolásról szóló végzést.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |