Pokorni: nem igaz, hogy nincs szükség sok egyetemistára Felsőoktatás
Eduline

Pokorni: nem igaz, hogy nincs szükség sok egyetemistára

A nyelvvizsga kötelezővé tételét hibás lépésnek tartja, a kreditalapú finanszírozás bevezetését azonban támogatja...

A nyelvvizsga kötelezővé tételét hibás lépésnek tartja, a kreditalapú finanszírozás bevezetését azonban támogatja Pokorni Zoltán. Az országgyűlés oktatási bizottságának elnöke az Inforádiónak azt mondta, a legnagyobb pazarlás, hogy a hallgatók negyven százaléka nem fejezi be tanulmányait. „Amit teljesít a hallgató, azt kell finanszírozni, amit nem teljesít, azt ő fizeti” – mondta, hozzátéve: nem érti, hogy az oktatási államtitkárság miért utasította el azonnal ezt az elképzelést.

A 2012-es költségvetés alapján tízmilliárddal kevesebb jut majd a felsőoktatásra, Pokorni szerint a fűnyíróelvszerű csökkentés azonban működési gondokat okozhat az egyetemeken és főiskolákon. "Európában és Magyarországon folyamatosan a tandíj körül körözünk, miközben az hatékony ugyan, de igazságtalan. Nem igaz, hogy nincs szükség sok diplomásra és egyetemistára" – mondta.

A volt oktatási miniszter szerint az önköltséges formában tanulók nehezen tudnák visszafizetni a diákhitelt, ezért az lenne a megoldás, ha a kölcsönt nem a diplomás, hanem a munkaadó törlesztené, a szakok többségének azonban államilag finanszírozottnak kellene maradnia. Hozzátette: nem azért nincs elég szakképzett ember, mert sokan járnak egyetemre, hanem azért, mert a szakképzés területén „mérhetetlen a pazarlás”, évek óta nem találnak megoldást a hátrányos helyzetű gyerekek bevonására, pedig ez lenne az igazi feladat.

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.