Öt tanács 2015-re, amit minden egyetemistának meg kell(ene) fogadnia Felsőoktatás
Eduline

Öt tanács 2015-re, amit minden egyetemistának meg kell(ene) fogadnia

Akár szoktatok újévi fogadalmat tenni, akár nem, ilyenkor jó ötlet visszanézni az elmúlt évre, és levonni a következtetéseket. Íme, öt tanács 2015-re.

Bulizás? Sorozatok? Kevesebbet!

Természetes, hogy szeretnétek kiélvezni ezt az időszakot, de a sok lustálkodással és a mértéktelen bulizással csak azt éritek el, hogy három vagy öt helyett sokkal több "gondtalan" egyetemista évetek lesz. Jó taktika, ha a sorozatokat inkább jutalmazásnak használjátok, például két óra tanulás után megnézhettek egy részt, a bulizást pedig próbáljátok hétvégére időzíteni, vagy kezdjétek el gyakorolni, hogy 1-2 sör után megálltok, és hazamentek pihenni, ha másnap órátok van.

Ideje letölteni pár hasznos alkalmazást

Turbózzátok fel az okostelefonotokat, a Facebooknál és az Angry Birdsnél sokkal többet is kihozhattok egy ilyen kütyüből. Töltsetek le egy nyelvoktató alkalmazást, például a Duolingót - ami játéknak is tökéletes - vagy a SpeakingPalt, szerezzetek be megfelelő digitális "jegyzetfüzetet" és számológépet, na meg egy appot, ami figyelmeztet, ha túlzásba vittétek a bulizást. Ajánlónkat itt olvashatjátok.

Csak semmi halogatás

Mindig a Facebookon, a Twitteren vagy a Tumblren lógtok, amikor tanulnotok kéne? Ez általában azért van, mert fogalmatok sincs, hogyan lássatok hozzá a munkához. A halogatás helyett inkább készítsetek tervet, írjátok össze a lépéseket, és a legelviselhetőbb, legkönnyebb feladatot tegyétek a lista elejére.

Találjátok meg a megfelelő módszert a tanuláshoz

Akár a jelenlegi vizsgaidőszakban, akár tavasszal lesz rá szükségetek, mindenképp érdemes kipróbálnotok pár bevált technikát. A MURDER-módszer például hat lépésből áll: hangulat (mood), megértés (understand), visszaidézés (recall), emésztés (digest), kiterjesztés (expand) és áttekintés (review). Ezeket követve hatékonyabban dolgozhatjátok fel a szakirodalmat. Ha nem tudjátok elég hatékonyan visszaadni vagy gyakorlatban alkalmazni a tanultakat, akkor a Cornell-módszert ajánljuk, a Feynmann-technikával azt ellenőrizhetitek, vannak-e még hiányosságok a tudásotokban. A módszerekről itt írtunk részletesebben.

Gondolkodjatok előre

Lehet, hogy még csak gólyák vagytok, így az utolsó dolog, amire gondoltok, a diplomázás, de megéri már most elgondolkodni az utolsó féléveteken. Nem arról van szó, hogy álljatok neki szakdolgozatot írni, de nézzetek kicsit másképp az előadásokra és a tanárokra is: melyik téma fog meg annyira, hogy abból szakdogát is írnátok, melyik professzor tűnik elég segítőkész konzulensnek?

Ne felejtsétek el megnézni a követelményeket, és a meglévő krediteiteket is számoljátok át. Hallottunk már olyanról, aki két kredittel elszámolta magát, és azért csúszott, vagy elfelejtette, hogy másodikban le kell tennie egy tárgyat, amire kötelező épül jövőre. Tíz hiba, amit minden egyetemista elkövet(ett) a vizsgaidőszakban.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.