Körülbelül harmincmillió forintot költ egy átlagos család egy gyerek taníttatására az óvodától az államvizsgáig – ebbe az összegbe nemcsak a tankönyvek, tanszerek és különórák, hanem az étkezés, a ruházkodás és a tartós fogyasztási cikkek árát is beleszámolták.
1 260 ezer forint – a GfK Hungária Piackutató Intézet felmérése szerint átlagosan ennyit költenek a szülők egy év alatt óvodás, iskolás vagy egyetemista korú gyerekükre. A „legdrágábbak” az egykék, ahol testvérek vannak, ott a világítás, a fűtés és a ruházkodás költsége megoszlik.
Végzősök a Debreceni Egyetemen - legalább harmincmillió forintba kerül az iskoláztatás
Fotó: MTI/Oláh Tibor A kutatók szerint az étkezés és a tartós fogyasztási cikkek évente körülbelül 288-417 ezer forintba kerülnek fejenként. Minden életkornak megvan a maga plusz költsége, a GfK által megkérdezett szülők szerint a főiskolai, egyetemi évek kerülnek a legtöbbe – sokat kell fizetni az albérletért és a kollégiumért, a jegyzetekért, a gólyatáborért és az egyéb programokért. Mennyibe kerül a diploma vidéken és a fővárosban? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
Mikor kell elkezdeni a spórolást az egyetemi évekre?
Rajki Zoltán pénzügyi tanácsadó szerint minél hamarabb kezdenek takarékoskodni a szülők, annál jobb. "Akinek kisgyereke van, annak néhány ezer forintos tételekkel már most érdemes megteremtenie a későbbi továbbtanulás lehetőségét. Nyolc egyetemi félévvel számolva (ha például nem sikerül befejezni időben az alapképzést) körülbelül négymillió forintra van szükség a felsőoktatás költségeinek fedezéséhez" - mondja. Tíz év alatt tehát évi 400 ezret, húsz év alatt évi 200 ezer forintot kellene félrerakniuk a szülőknek. Mennyibe kerülnek a legdrágább egyetemi, főiskolai szakok? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.