A napokban hétmilliárd forintot fizet ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma a felsőoktatási intézmények 60 napon túli adósságainak rendezésére - közölte a felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár pénteken Dunaújvárosban.
Maruzsa Zoltán a Dunaújvárosi Főiskolán rendezett országos tudományos diákköri fórumot követő sajtótájékoztatón azt mondta, az adósságok döntően az elmúlt tíz évben halmozódtak fel. Jelezte, hogy a klinikák esetében fennmarad némi adósság, de azok nagyrészt a klinikai jellegből, és nem az oktatásból fakadnak.
Szólt arról is, hogy a felsőoktatási szerkezeti reformok, valamint az intézményeknél kivezetett egyes szakok megtakarítást eredményeztek, a struktúraátalakítással keletkező többlettámogatással pedig a likviditási helyzeten tudtak javítani. Hozzátette: az elmúlt évek stratégiai kérdései közül mára csak a PPP-konstrukciók kiváltása maradt meg.
A helyettes államtitkár szólt arról is, hogy jövő héten megismerhető lesz a felsőoktatási stratégia, miután kedden ülésezik a felsőoktatási kerekasztal. Az ülésen ismertetik a kormányzati elképzeléseket, utána vitaanyagként nyilvánosságra hozzák a stratégiát. Megjegyezte, hogy a stratégiában hangsúlyt kap a tehetséggondozás és a doktori képzések átalakítása.
Maruzsa Zoltán a duális képzéssel kapcsolatban elmondta, az augusztus 29-i kormányrendelet alapján egy 13 tagú testület felállítása zajlik, az a törvényben rögzített módon meghatároz olyan pontokat, amelyek a képzések sarokkövei lehetnek.
A helyettes államtitkár szerint majdnem minden felsőoktatási intézmény környékén vannak olyan cégek, amelyek alkalmassá teszik őket a duális képzés bevezetésére, és legalább húsz intézmény lehet érintett.
A tudományos diákköri munkával kapcsolatban kiemelte, hogy a Nemzeti tehetség programba beépítették a diákkörök finanszírozását, így összességében mintegy 300 millió forintot fordítanak erre, és az intézmények további 200 millió forinttal járulnak hozzá.
Harmadik alkalommal rendez országos TDK-fórumot a tudományos diákköri tevékenység szerepének bővítésére a Magyar Rektori Konferencia tehetséggondozási állandó bizottságának támogatásával az Országos Tudományos Diákköri Tanács, valamint az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet. A kétnapos konferencia házigazdája ezúttal a Dunaújvárosi Főiskola.
A TDK több mint hatvanéves múltra tekint vissza, tudósok és kiváló szakemberek tízezrei kezdték itt tudományos vagy szakmai karrierjüket. Most is több mint tízezer hallgató dolgozik azért, hogy kutatási eredményeit saját intézményében bemutathassa, és ezt követően, ha érdemesnek bizonyul rá, részt vehessen a jövő tavasszal az országos tudományos diákköri konferencián.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |