Végigvonultak Budapesten a tüntető egyetemisták Felsőoktatás
Eduline

Végigvonultak Budapesten a tüntető egyetemisták

Több száz egyetemista tüntetett a kormány felsőoktatási intézkedései ellen hétfő este Budapesten. A tiltakozás az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Karának aulájában kezdődött délután négykor, majd a diákok a Petőfi hídon át a Kossuth térre vonultak. A demonstráció este kilenckor a Clark Ádám téren ért véget. Szerdán folytatják.

Összefoglalónk a Hallgatói Hálózat demonstrációjáról

A hétfő délutáni demonstrációt a Hallgatói Hálózat szervezte, de a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, az Oktatói Hálózat és a Hálózat a Tanszabadságért is támogatta az eseményt. A tiltakozók - körülbelül ötszázan - először az ELTE társadalomtudományi karának aulájában tartottak fórumot, majd a Petőfi hídon át a Budapesti Corvinus Egyetem elé vonultak.

A Fővám térről a Kossuth tér felé mentek az egyetemisták, ahol felolvasták a fórumon elfogadott öt pontot: a köz- és a felsőoktatás reformját, a hallgatói szerződések eltörlését, a keretszámok 2011-es szintre emelését, az egyetemi autonómia erősítését és a felsőoktatásra fordított állami támogatás csökkentésének megállítását követelték.

A Kossuth térről a Lánchídra vonult a körülbelül ezerfősre duzzadt tömeg, a szervezők a Clark Ádám téren bejelentették, hogy a demonstrácónak vége, ugyanakkor arra szólították fel a résztvevőket, hogy menjenek el a HÖOK szerda délutáni tüntetésére is.

Mozgalmas hét elé nézünk: kedden a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarán, szerdán a Debreceni Egyetem főépületében szerveznek fórumot, csütörtökön ismét Pécsen lesz megmozdulás, jövő hétfőn pedig a Humán Platform nevű csoport tüntet majd az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épülete előtt.

20:53

Az eduline tudósítója szerint körülbelül százan ácsorognak még a Clark Ádám téren, őket a szervezők hazaküldték. Nagy Dávid, a HÖOK elnöke az eduline-nak azt mondta a szerdai tüntetésről: arra számítanak, hogy több tízezren tiltakoznak majd a kormány felsőoktatási intézkedései ellen, meghívják a rektorokat is.

20:36

A tüntetésnek vége - jelentették be a szervezők, akik arra kérték az egyetemistákat, hogy a HÖOK szerdai demonstrációján is vegyenek részt, a találkozó délután 4-kor, a BME előtt lesz. "Mindenki hozza magával tíz barátját" - mondta az egyik szervező, majd amikor megkérdezte, hányan lesznek a Műegyetemnél, többen azt skandálták, "tízezren".

20:34
Az AP is beszámolt a diáktüntetésről

20:30

Úgy tűnik, a tiltakozásnak lassan vége: több aktivista azt mondta, a cél, hogy a következő napokban "több tízezren, sőt százezren" vonuljanak utcára, megszervezik a tiltakozásokat.

20:27

Gödöllőn is lesz megmozdulás, a tiltakozás fél kilenckor kezdődik az egyetemi kollégium előtt, a hallgatók a városháza elé vonulnak - tette közzé a Tiltakozunk a felsőoktatási törvény egyoldalú módosítása ellen nevű Facebook-csoport.

20:23
A menet eleje már a Lánchídon, a vége még az Akadémiánál tart. Az eduline tudósítója szerint a rendőrség már előre lezárta a hidat, forgalom nincs.

20:19
A Lánchidat is lezárják

A tüntetők a Lánchíd lezárását tervezik, időközben a 2-es villamos is leállt, a síneken ugyanis egyetemisták álltak.

20:17
PDSZ: elfogyott a türelem

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint elfogyott a türelem, a hallgatók hétfői megmozdulása "egyértelmű jelzés a hatalom számára, hogy átlépték a tűrőképesség lélektani határát".

20:10
A Wall Street Journal blogja is a diáktüntetésről ír

A cikket itt olvashatjátok el.

20:02
Irány a Lánchíd

A Lánchídhoz mennek a tiltakozó egyetemisták. Néhányan be akartak menni a parlamentbe, de a többség nem bólintott rá. A Hallgatói Hálózat szerint a Kossuth téren több százan csatlakoztak hozzájuk. Hiába skandálták azt, hogy "gyertek ki", kormánypárti képviselő nem jelent meg a Kossuth téren. Szabó Rebeka LMP-s képviselő viszont átvette a hallgatók követeléseit, és fel fogja olvasni a parlamentben.

19:53
A Kossuth téren felolvasták a hallgatói fórumon elfogadott öt pontot, azt skandálják ismét, hogy "nem hagyjuk" és "gyertek ki".

A hallgatók öt követelése
1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját!
2. A keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre!
3. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat!
4. Töröljék el a hallgatói szerződést!
5. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát!

19:40
Lassan a Kossuth térre érnek

Azt egyelőre a szervezők sem tudják, hogy ott mi lesz. Egyikük azt mondta az eduline tudósítójának, hogy ott döntenek arról, mi legyen a következő lépés.

19:30
Kifulladt a hallgatói fórum Szegeden

A delmagyar.hu tudósítása szerint a Szegedii Tudományegyetem bölcsészkarának épületébe körülbelül tíz hallgató tért vissza, sokan hazamentek.

19:26
Mért skandálják azt, hogy "szabad egyetem"?

Mert a kormány kancellárokat nevezne ki a felsőoktatási intézmények élére, ezt a tiltakozók az egyetemi autonómia csorbításaként értékelik. A kancellár - akinek személyére az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzetgazdasági Minisztérium tenne javaslatot - gazdasági ügyekben, míg a rektor oktatási-kutatás ügyekben döntene. Igaz, az eduline-nak nyilatkozó intézményvezetők szerint nincsenek tisztán oktatási-kutatási kérdések, "hiszen minden egyetem pénzből működik", vagyis a kancellár minden döntésben részt vesz majd.

A kormány döntésének megfelelően egyébként már nyár vége óta húsz állami egyetemen és főiskolán dolgoznak ún. költségvetési felügyelők, ők tekintik át az intézmények gazdálkodását, és jóváhagyják a 10 millió forint feletti kiadásokat. Igaz, ilyenből nem sok van: a november közepén elrendelt 7 milliárd forintos zárolás miatt a legnagyobb egyetemeken egy-kéthetes szénszünetet tartanak, így próbálnak spórolni.

19:16
Az európai hallgatói szervezetek is a magyar helyzettel foglalkoznak

A hallgatói önkormányzatok európai szervezete (European Students' Union) is a magyar keretszámvágással foglalkozik - a teljes, angol nyelvű cikket itt olvashatjátok el.

19:11

Érdemi egyeztetést követeltek a felsőoktatás jövőjéről a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) auditórium maximumában hétfő este rendezett fórumon résztvevő hallgatók és oktatók. A felsőoktatási keretszámok tervezett változása miatt összehívott nyílt fórumon részt vett az SZTE szinte valamennyi dékánja és az intézmény rektora, Szabó Gábor akadémikus is (MTI)

19:10
Egyre többen vannak

Bár az ELTE lágymányosi campusán még úgy tűnt, hamar vége lesz a hallgatói tiltakozásnak, a Kossuth térre induló menethez egyre többen csatlakoznak, becsléseink szerint körülbelül ezren vannak, dobosok is csatlakoztak hozzájuk.

19:05
Sopronban is tiltakoznak az egyetemisták

A Nyugat-magyarországi Egyetem hallgatói délután gyertyagyújtással tiltakoztak a kormány felsőoktatást érintő intézkedései ellen, és nyílt levelet írtak a város polgármesterének és országgyűlési képviselőjének - írja a Kisalföld.

19:00
Bezárták az ELTE BTK kapuit

Az egyetemisták megálltak az ELTE bölcsészkara előtt, egyelőre a követeléseiket ismertetik, és azt skandálják, hogy "nem hagyjuk". Többen be akartak menni a Trefort-kertbe, de a kapukat bezárták - pedig egyébként este nyolcig nyitva tart a campus.

18:53

A menet eleje már a Múzeum körúton tart. Bár a szervezők azt mondták, hogy a Kossuth tér a cél, elképzelhető, hogy az ELTE bölcsészkara előtt is megállnak a tiltakozók - ott egyébként februárban egyszer már tartottak demonstrációt, akkor a kommunikáció tanszék nagyelőadóját foglalták el. A Trefort-kert, az ELTE BTK campusa egyébként este nyolcig van nyitva, aztán bezárják a kapukat.

18:49
A Vámház körúton tartanak

Az egyetemisták elvonultak a Corvinus főépülete előtt, jelenleg a Vámház körúton vannak. Az autósoknak szórólapokat osztogatnak, és azt skandálják: "aki dudál, velünk van".

18:38
A Kossuth térre tartanak

A Corvinus Közraktár utcai épülete elé értek az egyetemisták, arra biztatják a bent lévőket, hogy tartsanak velük. Úgy tudjuk, a szervezők a Kossuth térre szeretnének vonulni. Az eduline tudósítója a Corvinus épületénél semmi szokatlant nem tapasztalt, az ajtók nyitva vannak, órákat tartanak a termekben.

18:30
"Le a tandíjjal"

Az egyetemisták a Corvinus felé vonulnak, közben azt skandálják, hogy "le a tandíjjal", "nem hagyjuk", "semmit rólunk nélkülünk", "gyertek velünk", "nem leszünk rabok", "dr. Semjén mondjon le", "demokráciát", "aki dudál, velünk van". Az eduline tudósítója szerint a környékre egyre több rendőr érkezik, de nem avatkoznak közbe. Az egyetemistákkal vonul Nagy Dávid, a HÖOK elnöke is.

18:21
Corvinus vagy a Nagykörút

Az egyetemisták vagy a Budapesti Corvinus Egyetemre tartanak, vagy a Nagykörúton akarnak végigvonulni. Mivel a rendőrség lezárta a Nagykörút híd felőli végét, a tiltakozók a rakpart felé haladnak.

18:18

A hídon a hallgatók azt skandálják: "Hoffmann Rózsa mondjon le", "Nem hagyjuk". Az eduline tudósítója szerint a diákok mögött több tízméteres sorban állnak az autók, és két villamos is várakozik a hídon.

18:12
A Boráros térre tartanak az egyetemisták

Most már a villamosokat sem engedik át. Az eduline tudósítója szerint az autósok eleinte dudáltak, viszont most már türelmesen araszolnak az egyetemisták mögött.

18:10
A szegedi egyetemisták a kormányhivatalhoz mennek

A szegedi egyetemen hat óráig tartott a hallgatói fórum, akkor úgy döntöttek, hogy csatlakoznak azokhoz az oktatókhoz és hallgatókhoz, akik délelőtt elfoglalták a Csongrád megyei kormányhivatal földszintjét.

18:03

A Petőfi hídhoz értek az egyetemisták, az eduline tudósítója szerint még most is több százan vannak, az utat elfoglalták, de a villamosokat elengedik.

17:52

A Petőfi hídhoz vonulnak az egyetemisták. "Azért ne feltétlenül csukassátok le magatokat, mert még szükség lesz rátok. Sok minden fog történni a következő hetekben" - mondta a Hallgatói Hálózat egyik aktivistája. A Hallgatói Hálózat Facebook-oldalán ezt tette közzé: "a következő lépések a hallgatói fórum eredménye, a hallgatoi hálózat szervezetileg nem felelős a lépésekért".

17:46
Eldőlt: elfoglalják az egyik hidat

De hogy melyiket, arról még nem döntöttek. Az már biztos: nem akarnak az egyetemen éjszakázni.

17:43
Szegeden ötszázan vannak

A fórumon bejelentették: a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarának nagyelőadójában körülbelül ötszázan vannak, és nem mindenki fért be a terembe. A szegediekkel közös állásfoglalást akarnak elfogadni. A szegedi hallgatói fórumot itt követhetitek.

17:40

Van, aki szerint a Humán Platform jövő hétfői Szalay utcai tüntetésén kellene összpontosítani "az erőket" - a december 17-re meghirdetett megmozduláson többek között a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Hálózat a Tanszabadságért, a Magyar Orvosok Szövetsége, a Magyar Színházi Társaság, a Magyar Bábművészek Szövetsége vesz részt. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Mendrey László egyébként részt vesz a hallgatói fórumon.

17:22
Nem tetszik az egyetemistáknak az erőforrás-minisztérium közleménye

Hangos fújolás fogadta az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleményét (lentebb olvashatjáttok részleteket vagy a kormány.hu-n az egészet).

17:21
A zh-k nem maradnak el

17:20
Nem akarnak újabb egyetemfoglalást

Kevesen maradnának éjszakára az egyetemen, alig néhányan szavaztak erre.

17:14
A javaslatok: Hoffmann Rózsától a Petőfi hídig

Kedélyes vita alakult ki arról, melyik budapest hidat foglalják el a hallgatói fórum résztvevői: volt szó a Rákóczi hídról, aztán a Petőfi hídról. Egy másik egyetemista az erőforrás-minisztériumot foglalná el, egy harmadik a Pázmány Péter Katolikus Egyetemek, mert ott volt intézetvezető az oktatási államtitkár, mások lemondatnák Hoffmann Rózsát.

17:10
Részletek az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleményéből

Megértjük, ha a diákok úgy érzik, szeretnék valahogy kifejezni, hogy tartanak a változásoktól, de bízunk abban, hogy az ellenállásból megértés lesz, mert a változások értük és nem ellenük vannak. Fontos, hogy a hallgatók megértsék a kormány új felsőoktatási stratégiáját, és felismerjék az abban rejlő lehetőségeket. Tudatosítsák, hogy ösztöndíj, részösztöndíj, diákhitel formájában az állam mindenkinek kifizeti a felsőfokú tanulmányait. A felsőoktatás megújítása arról szól, hogy hosszú távon jó minőségű, fenntartható rendszer alakuljon ki, hogy ne csak a mostani generációnak, hanem az utánuk jövőknek is legyen hol tanulni.

A korábbi gyakorlat szerint, akik nem kaptak állami ösztöndíjat, azok csak akkor tanulhattak, ha ők vagy szüleik mélyen a zsebükbe nyúltak és félévente befizették a költségtérítés összegét.

Az új rendszerben viszont egyetlen fillér nélkül, bárki megkezdheti tanulmányait, amennyiben eléri a felvételhez szükséges pontszámot. Az állam nem takarékoskodni akar, hanem a források hatékonyabb, eredményesebb felhasználására törekszik.

Míg korábban 50 ezer diák tanulhatott állami segítséggel az egyetemeken, főiskolákon, mostantól a rendszer lényegében teljesen nyitottá válik, és akár 100-120 ezer diák is tanulhat ingyen.

A finanszírozási rendszer átalakításával a kormány nem a felsőoktatási ágazatra fordított összeg csökkentését, hanem a források hatékonyabb, felelősségteljesebb felhasználását akarja elérni.

17:06
"Zárjuk le a Rákóczi hidat"

A legnagyobb tapsot eddig az a résztvevő kapta, aki azt javasolta, hogy zárják le a Rákóczi (Lágymányosi) hidat.

17:05

"Ez most nem a Hallgatói Hálózatról vagy a HÖOK-ról szól, hanem a tiltakozásról" - mondta az eduline tudósítójának Nagy Dávid, a HÖOK elnöke. A hallgatói fórumon elfogadott öt pontot - a keretszámokra vonatkozót, az egyetem autonómia védelmét, a felsőoktatás állami támogatásának szinten tartását, a köz- és felsőoktatás közösen átgondolt reformját és a hallgatói szerződések eltörlését - a két szervezet közösen dolgozta ki. Nagy Dávid hozzátette: a budapesti és a vidéki tiltakozásokon összeálló követeléseket fogja képviselni a HÖOK is.

16:58
Legalább két évvel a felvételi előtt tudni szeretnék a keretszámokat

Mégsem a 2011-es keretszámokat akarják, hanem azt, hogy a felvételi előtt két évvel tegye közzé a kormány a keretszámokat. A hallgatói szerződések eltörléséről és az egyetemi autonómia erősítéséről szóló követelést ellenszavazat nélkül elfogadták. Nagy taps fogadta a "töröljék el Hoffmann Rózsát" bekiabálást.

16:51
A 2011-es keretszámokat akarják

A résztvevők a 2011-es keretszámokat szeretnék visszahozni. Hogy az mennyi? Íme, egy táblázat:

Képzési terület - alapképzés

2010-es keretszám

2011-es keretszám

Agrár képzési terület

1850 fő

1850 fő

Bölcsészettudományi képzési terület

4450 fő

4100 fő

Gazdaságtudományi képzési terület

6250 fő

4900 fő

Informatikai képzési terület

4700 fő

6400 fő

Jogi és igazgatási képzési terület

500 fő

500 fő

Műszaki képzési terület

9850 fő

9850 fő

Orvos- és egészségtudományi képzési terület

2100 fő

3100 fő

Pedagógusképzés

1800 fő

2000 fő

Sporttudományi képzési terület

600 fő

500 fő

Társadalomtudományi képzési terület

2750 fő

2100 fő

Természettudományi képzési terület

4200 fő

5200 fő

Művészeti képzési terület

520 fő

570 fő

Művészetközvetítési képzési terület

300 fő

390 fő

16:45
Miért meglepő, hogy a HÖOK elnöke és alelnöke is ott van a fórumon?

Mert a két hallgatói szervezet, a Hallgatói Hálózat és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája eddig nem ápolt túl jó kapcsolatokat. Miután Hallgatói Hálózat februári tüntetése után száz-százötven egyetemista elfoglalta az ELTE jogi karának nagyelőadóját, az ELTE hallgatói önkormányzata ezt a közleményt adta ki: "a mai napon Egyetemünk több mint 375 éve alapvető tevékenységeit, az oktatást és a tudomány művelését zavarták meg illetéktelenek. Az ELTE Hallgatói Önkormányzata elítéli, ha bármilyen csoportosulás a véleményét oly módon szándékozik kifejezni, amellyel társadalmi normákat sért".

A 2013-as keretszámokról szóló múlt heti kormánydöntés után azonban közeledtek az álláspontok: a HÖOK támogatja a Hallgatói Hálózat fórumát, a HaHa pedig a HÖOK által szervezett szerdai demonstrációját tartja jó lépésnek.

16:37
"Ők féljenek tőlünk, nem mi tőlük"

Az utolsó beszédet Fatér Ambrus, a Hallgatói Hálózat aktivistája tartja. Szerinte a diákoknak folyamatosan hallatniuk kell a hangjukat, hogy ne ők féljenek a kormánytól, "hanem ők féljenek tőlünk". Kezdődik a fórum.

16:35
Eközben Szegeden

16:30
Fél kilencig maradhatnak az egyetemisták

Az eduline-nak a szervezők azt mondták, az ELTE-től azt a tájékoztatást kapták, hogy fél kilencig maradhatnak az épületben. Hogy azután maradnak-e, vagy más helyszínt keresnek a hallgatói fórumnak, arról még nem döntöttek.

16:22
"A költségtérítés rosszabb"

"Van egy jó hírem: a kormányzat igazat mondott. A felsőoktatásban tényleg nincs tandíj. Költségtérítés van. De a költségtérítés rosszabb, az a magasabb összeg" - mondta Máté András, az ELTE oktatója az Oktatói Hálózat nevében. Hozzátette: bár vannak olyan oktatók, akik tandíjpártiak, de azt mindannyian rossz lépésnek tartanák, ha a hallgatók képzésük teljes költségüket állnák. "A kormány úgy tesz, mintha az, aki egyetemre jár, csak a maga hasznára halmozná fel a tudását" - tette hozzá.

16:18
Megtapsolták a szegedi egyetemistákat

Forgó Márton, a Hallgatói Hálózat a horvát diákok akcóit és a ma délelőtti szegedi akciót idézte fel, utóbbit megtapsolta a körülbelül 500 résztvevő.

16:11

Megkezdődtek a beszédek. A követelések: a végleges keretszámokat legalább egy évvel a felvételi határidő előtt tegyék közzé, a keretszámokat a 2011-es szinte emeljék, minden képzési területen legyenek államilag finanszírozott helyek. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) alelnöke, Kiss Dávid is részt vesz a fórumon. Azt mondta: az egyetemeken és főiskolákon nincs helye semmilyen kancellárnak, "aki a leépítések és intézménybezárások kormányzati irányítója lesz".

16:01
Gyülekeznek az egyetemisták

Az eduline tudósítója szerint körülbelül négyszáz egyetemista várakozik az ELTE lágymányosi épületének aulájában, illetve a bejárat előtt.

15:40
Pártok is vannak a rendezvényen

Bár a Hallgatói Hálózat külön kérte, hogy pártok ne vegyenek részt az eseményen, az LMP és a Jobbik is jelezte, hogy képviselőik ott lesznek, az eduline tudósítója szerint MSZP-s politikusok is várakoznak az ELTE aulájában. "Előre szólunk, hogy a tiltakozáson megjelent politikusokat nem mi hívtuk, nem képviselnek minket" - tette közzé Facebook-oldalán a hallgatói szervezet.

15:30
Hol tartanak hallgatói tiltakozásokat?

A budapesti hallgatói fórummal egy időben a Szeged Tudományegyetem bölcsészkarának nagyelőadójában is összegyűlnek a kormány felsőoktatási intézkedései ellen tiltakozó hallgatók. Kedden a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarán, szerdán a Debreceni Egyetem főépületében lesz hasonló megmozdulás, a Hallgató Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szintén szerda délutánra hirdetett meg demonstrációt, a helyszínt azonban még nem közölték. A hallgatói tiltakozásokról szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

15:15
Mi ellen tiltakozik a Hallgatói Hálózat?

A Hallgatói Hálózat aktivistái többek között a magyarországi munkavállalásra kötelező hallgatói szerződések, a felsőoktatás állami támogatásának csökkentése és a drasztikus keretszámvágás ellen tiltakoznak. Az egyetemi autonómia csorbításaként értékelik a kancellárok kinevezését is - Giró-Szász András kormányszóvivő múlt csütörtökön jelentette be, hogy minden felsőoktatási intézménybe kancellárt nevez ki a kormány (a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma tesz javaslatot), aki az egyetemek és főiskolák gazdasági vezetői feladatait látja majd el, a rektor csak oktatási-kutatási ügyekben dönthet.

Képzési terület

2012 (teljes állami ösztöndíjasok száma + részösztöndíjasok)

2013 várható keretszám (teljes állami ösztöndíjasok száma + részösztöndíjasok)

Agrár

2000 teljes ösztöndíjas + 100 részösztöndíjas

350 teljes ösztöndíjas + 3300 részösztöndíjas

Bölcsészettudomány

2700 teljes ösztöndíjas

550 teljes ösztöndíjas + 2200 részösztöndíjas

Gazdaságtudományok

250 teljes ösztöndíjas

0

Informatika

4550 teljes ösztöndíjas + 1500 részösztöndíjas

800 teljes ösztöndíjas + 5400 részösztöndíjas

Közigazgatási, rendészeti és katonai (csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen)

1017 teljes ösztöndíjas

a tervezet nem tartalmazza

Igazságügy, munkaügy

200 teljes ösztöndíjas

a tervezet nem tartalmazza

Műszaki

10 560 teljes ösztöndíjas + 2350 részösztöndíjas

1200 teljes ösztöndíjas + 16 500 részösztöndíjas

Orvos- és egészségtudomány

3200 teljes ösztöndíjas + 100 részösztöndíjas

2350 teljes ösztöndíjas + 1000 részösztöndíjas

Pedagógusképzés

1600 teljes ösztöndíjas

1150 teljes ösztöndíjas + 800 részösztöndíjas

Sporttudomány

600 teljes ösztöndíjas

100 teljes ösztöndíjas + 800 részösztöndíjas

Társadalomtudomány

1000 teljes ösztöndíjas

270 teljes ösztöndíjas + 1000 részösztöndíjas

Természettudomány

4000 teljes ösztöndíjas + 1500 részösztöndíjas

800 teljes ösztöndíjas + 5400 részösztöndíjas

Művészet

740 teljes ösztöndíjas

100 teljes ösztöndíjas + 800 részösztöndíjas

Művészetközvetítés

350 teljes ösztöndíjas

40 teljes ösztöndíjas + 150 részösztöndíjas

Összesen

32 767 teljes ösztöndíjas + 5550 részösztöndíjas

7710 teljes ösztöndíjas + 37 350 részösztöndíjas

15: 00
Mi az a Hallgatói Hálózat?

A Hallgatói Hálózat 2011 tavaszán jött létre - azután, hogy kiszivárgott egy olyan minisztériumi tervezet, amely az állami egyetemek és főiskolák számát a jelenlegi felére csökkentette volna, megszüntetve többek között a Budapesti Corvinus Egyetem, az Óbudai Egyetem, valamint a kaposvári és a győri egyetem önállóságát.

A Hallgatói Hálózat a Semmelweis Egyetemen. Akkor Schmitt Pál doktori címének visszavonását követelték

A csoport először Facebook-oldalán foglalta össze a felsőoktatás átalakításával kapcsolatos álláspontját: nem tartják elfogadhatónak a kormányzati döntéshozatal módját, mert „átláthatatlan és antidemokratikus”, és mert „kizárólag a gazdasági racionalizáció és politikai szempontok irányítják”. Azt szerették volna elérni, hogy az oktatási államtitkárság az új felsőoktatási törvényt a hallgatók és az oktatók bevonásával készítse el.

A Hallgatói Hálózat több kisebb demonstráció után az Educatio-kiállításon skandálva fojtotta a szót az Oktatási Hivatal elnökébe. Február 15-én többezres tüntetést szerveztek, amelynek végén száz-százötven egyetemista elfoglalta az ELTE jogi karának nagyelőadóját. Egy héttel később az ELTE bölcsészkarának egyik termében tartottak engedély nélküli hallgatói fórumot, március végén pedig a csoport több aktivistája a Semmelweis Egyetem rektori hivatalában éjszakázott - így követelve Schmitt Pál doktori címének visszavonását.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.