Először lehet női vezetője az Oxfordi Egyetemnek Felsőoktatás
MTI

Először lehet női vezetője az Oxfordi Egyetemnek

Csaknem nyolcszáz éves fennállása során először lehet női vezetője a hírneves Oxfordi Egyetemnek, Louise Richardson professzort csütörtökön jelölték az alkancellári posztra.

Amennyiben megerősítik, a skóciai St. Andrews Egyetem jelenlegi alkancellárja a jövő év elején válthatja Oxfordban Andrew Hamiltont, és megbízatása hét évre szól majd.

Jelölését a tekintélyes intézmény kongregációjának, "parlamentjének" kell jóváhagynia. Megválasztása esetén Louise Richardson lesz az első nő, aki vezetheti az 1230-ban alapított egyetemet, amelynek élén hivatalosan a csak formális tisztséget betöltő kancellár, jelenleg Lord Patten of Barnes áll. A világ több tucatnyi vezető politikusának és 12 szent alma materének működését valójában az alkancellár felügyeli.

"Oxford a világ legjobb egyetemeinek egyike. Megtiszteltetés számomra, hogy lehetőségem nyílik e tekintélyes intézmény vezetésére" - fogalmazott az 56 éves Richardson, aki Írországban született. Dublinban történelmet, Kaliforniában politikatudományt tanult, majd a Harvardon doktorált. Mindenekelőtt terrorizmus- és a biztonságpolitikai szakértőként ismert.

Az Oxford az angolszász világ legrégebbi egyeteme, ahová több mint ötszörös a túljelentkezés, falai között 22 ezer diák tanul.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.