A műszaki tanulmányokat folytató hallgatók működés közben, helyben ismerhetik meg a legkorszerűbb energetikai és...
A műszaki tanulmányokat folytató hallgatók működés közben, helyben ismerhetik meg a legkorszerűbb energetikai és épületgépészeti megoldásokat a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Mérnöki Karának új épületében, amelyet csütörtökön adtak át.
Majó Zoltán, az SZTE gazdasági és műszaki főigazgatója elmondta: az új oktatási tömb kivitelezése 917 millió forintba került, ebből 752 millió volt uniós támogatás. A beruházás a több mint 7,7 milliárd forintos uniós támogatással megvalósuló Tudássétány program része, ennek egyik elemeként történt meg az egyetem központi épületének rekonstrukciója, és jelenleg is folyik a Dóm téri laboratóriumok és oktatási egységek felújítása – tudatta a szakember.
Rovó István, az egyetem műszaki igazgatója elmondta: a 3300 négyzetméteres épület fűtésigénye az alkalmazott korszerű technológiáknak köszönhetően csupán annyi, mint két-három családi házé. Tájékoztatása szerint a fűtés és a használati meleg víz jelentős részét geotermikus energia, 100 méter mély talajszondák biztosítják, a kisegítő gázkazánokat csak mínusz 5 fokos külső hőmérséklet alatt kell bekapcsolni. Nyáron az épület hűtését is ez a hőszivattyú biztosítja, a hőenergia visszatáplálásával így hosszú távon is fenntarthatóvá téve a rendszert.
Az igazgató kitért arra, hogy az épület és a tetőablakok árnyékolása automatikus, ahogy a fűtés is csak akkor kapcsol be, ha mozgás van az épületben. A laborokban, folyósokon és termekben a fényt energiatakarékos ledvilágítás biztosítja, az ehhez szükséges villamos energia egy részét pedig az épület tetejére telepített napelemek termelik meg.