2012-es egyetemi rangsor: ezek az ország legjobb bölcsészkarai Felsőoktatás
Gál Éva Laura

2012-es egyetemi rangsor: ezek az ország legjobb bölcsészkarai

Statisztikai problémák miatt módosította a 2012-es Felvi-rangsort az Educatio Nonprofit Kft. – a kiigazítás a bölcsészkarok listáján nem változtatott, az élen továbbra is az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara áll, amely az összesített kari rangsorban is az első helyet szerezte meg.

Rangsor a hallgatók teljesítménye alapján

2012 legjobb bölcsészképzést nyújtó intézménye a HVG Diploma különszámban is közölt Felvi-rangsor alapján – holtversenyben – az ELTE Bölcsészettudományi Kara, valamint az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kara lett. A harmadik helyet a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kara szerezte meg, leszorítva a dobogóról a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karát, amely tavaly a harmadik volt. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem a 2011-es hatodik helyről a tizedikre csúszott vissza.

Egyetemi rangsor 2012

A legjobb bölcsészkarok 2012-ben

A hallgatói kiválóság rangsora az első helyen jelentkezettek száma, a felvettek pontátlaga, a nyelvvizsgával rendelkezők száma és a középiskolai versenyeken helyezést elérők száma alapján áll össze. A bölcsészképzést indító karok közül az ELTE BTK-t jelölték meg a legtöbben az első helyen, ide jelentkezett a legtöbb OKTV-helyezett. A felvettek pontátlaga az ELTE PPK-n volt a legmagasabb – a teljes listát itt nézhetitek meg.

Nem lesz könnyű a felvételi
A bölcsészettudományi alapképzések államilag támogatott hallgatói létszámát 1400-zal, vagyis harmincnégy százalékkal csökkentette idén a kormány. A meglévő 2700 helyet 18 intézmény között osztották szét. A legtöbb helyet, 1050-et az Eötvös Loránd Tudományegyetem kapta, a Szegedi Tudományegyetem 270-et, míg a Debreceni Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem 250-250 helyet kapott. Az alapszakok és a keretszámok listáját itt találjátok.

Rangsor az oktatók teljesítménye alapján

Az oktatói rangsorban az első helyet a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara szerezte meg a Miskolci Egyetem bölcsészkarával holtversenyben. Harmadik helyen a tavalyi első ELTE BTK áll, a negyedik a Nyugat-magyarországi Egyetem Bölcsészettudományi Kara. A tavalyi negyedik SZTE idén a nyolcadik helyre került. Az ELTE PPK - akárcsak tavaly – a tizenharmadik helyen végzett.

Az oktatók teljesítményének rangsorát az egy - tudományos fokozattal rendelkező - oktatóra jutó hallgatói létszám és a PhD, kandidátusi és MTA-doktori címmel rendelkező oktatók száma alapján állítják össze. A legtöbb tudományos fokozattal rendelkező oktatóval a DE BTK büszkélkedhet, míg az oktató-diák arány a Nyugat-magyarországi Egyetem Bölcsészettudományi Karán a legjobb. A teljes oktatói rangsort itt találjátok.

Miért változott a rangsor?
A rangsor módosításának oka az volt, hogy az egyetemek eltérően értelmezték a tudományos fokozattal rendelkező oktatókra vonatkozó adatszolgáltatást. Néhányan az MTA-tagok számát a tudományos fokozattal rendelkező oktatói létszám kiszámításakor is figyelembe vették - hiszen az MTA-doktoroknak is van doktori címe -, míg mások külön-külön adták meg a PhD fokozattal és az MTA-hoz kötődő más címekkel rendelkező oktatók számát. Az összesített rangsor élén továbbra is az ELTE bölcsészkara áll.