Diploma teljesen ingyen? Így tanulhattok Norvégiában Felsőoktatás
Eduline

Diploma teljesen ingyen? Így tanulhattok Norvégiában

Idén érettségiztek vagy diplomáztok, és külföldi továbbtanulásban gondolkodtok? Cikksorozatunkban megnézzük, milyen az egyes országok felsőoktatási rendszere és hogyan jelentkezhettek. Hatodik rész: Norvégia.

Az Oslói Egyetem

Európa sok országához hasonlóan Norvégiában sem kell fizetnetek a felsőoktatásért az állami intézményekben (kivéve néhány speciális mesterképzést): ezek között találtok hét állami egyetemet, kilenc szakegyetemet, huszonkettő úgynevezett ''university college-ot'' (főiskolát) és két művészeti egyetemet. Az alapszakok nagy része norvég nyelvű, mesterképzésen azonban már jóval több helyen tanulhattok angolul.

A tandíjmentesség az alap-, mester- és doktori képzésekre is vonatkozik - a kulturális és sportlétesítmények, illetve további szolgáltatások igénybevételéért (amelyekért az úgynevezett hallgatói jóléti szervezet a felelős) szemeszterenként egy 300-600 koronás (10-20 ezer forint) díjat kérnek.

Bár az oktatásért nem kell fizetni, az árak borsosak Norvégiában: diákként havonta körülbelül 9000 korona, vagyis több mint 300 ezer forint kiadással kell számolnotok, amely magába foglalja a szállást, étkezést és az egyéb költségeket is. Évente ugyanakkor akár 100 ezer koronás, kamatmentes állami kölcsönt is kaphattok.

Ezek a legjobb egyetemek Norvégiában
Quacquarelli Symonds 2014/2015-ös világrangsorának top 500-as listájára négy norvég intézmény került fel. Az Oslói Egyetem a 101. helyet szerezte meg, a Bergeni Egyetem a 155., a Norwegian University of Science And Technology a 246. a Tromsói Egyetem pedig a 338. lett.

Erre a Norwegian State Educational Loan Fundnál pályázhattok, az eredményeitek és az egyéb bevételeitek alapján pedig a kölcsön több mint harmadát ösztöndíjjá alakíthatjátok át, amelyet így nem kell visszafizetnetek. Ez a 2014/2015-ös tanévben például azt jelentette, hogy akár 39 140 koronát (1 millió 350 ezer forintot) is elengedhettek. A részleteket itt olvashatjátok.

Így zajlik a felvételi

A tanév augusztus közepétől június közepéig tart, a nyár végén kezdődő képzésekre külföldi diákok számára a  jelentkezés határideje december 1. és március 15. közé esik. A felvételit minden intézmény maga bonyolítja le, alapszabályként a középiskolai eredményeket veszik figyelembe.

Továbbtanulás külföldön, teljesen ingyen

Németország

Ausztria

Dánia

Svédország

Skócia

Ha alapszakra jelentkeztek, a szakterülethez kapcsolódó tárgyakból kérhetnek emelt szintű érettségit. Általános követelmény az angol, illetve norvég nyelvtudás: előbbi igazolására a TOEFL- és IELTS-vizsgákat, illetve a Cambridge nyelvvizsgáit is elfogadják. A norvég felsőoktatásról még több információt találtok a Study In Norway oldalon.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.