Megdöbbentő: 27 kilométeres árkot ásnak az egyetem köré, így védik a hallgatókat Felsőoktatás
MTI

Megdöbbentő: 27 kilométeres árkot ásnak az egyetem köré, így védik a hallgatókat

Árkokat ásnak az északkelet-nigériai Borno szövetségi tagállam kormánycsapatai az állam fővárosának egyeteme körül, hogy nehezítsék a Boko Haram dzsihadista szervezet támadásait - közölték kedden rendőrségi források.

A Boko Haram által elrabolt lányok hazaérkezése tavaly ősszel. Most egy egyetemet próbálnak megvédeni a Boko Haramtól

Isa Gusau, a szövetségi tagállam kormányszóvivőjének közlése szerint a helyszínen dolgozó csapatok 27 kilométeres árkot ásnak az egyetem köré. Az intézkedés célja, hogy javítsa a dzsihadista szervezet fészkének számító Maiduguri város egyetemére járó hallgatók biztonságát, akik gyakori célpontjai a terrorszervezet támadásainak. A hatóságok az egyetemet körülvevő falat is meg akarják erősíteni, valamint további katonákat, rendőröket akarnak kihelyezni az egyetem környékére az oktatási intézmény biztosításának céljából.

A Boko Haram tagjai hétfőre virradóra hármas öngyilkos robbantásos merényletet követtek el az állam fővárosának több részén, a támadásokban legalább kilenc ember meghalt.

A Boko Haram 2014 végén egy Belgium nagyságú területet tudhatott magáénak Nigériában, azóta viszont a hadsereg a környező államok támogatásával visszaszorította a szélsőségeseket. A frakciókra töredezett terrorcsoport ezért "gerillahadviselésre" tért át: Nigéria mellett Csád, Niger és Kamerun területén is falvakat rohant le, valamint a hatósági célpontok helyett polgári személyeket és intézményeket kezdett támadni. Az ENSZ humanitárius ügyekért felelős koordinációs irodájának jelentése szerint az iszlamista szervezet tevékenysége miatt eddig mintegy 20 ezren vesztették életüket, és több mint 2 millióan váltak földönfutóvá a térségben.

Az Iszlám Állam terrorszervezettel kapcsolatban álló Boko Haram merényleteihez egyre inkább kislányokat és fiatal nőket használ fel. A szervezettől elmenekült fiatal nők beszámolója szerint a Boko Haram sok esetben kábítószert ad a lányoknak, így kényszeríti őket merényletek végrehajtására. A Csád-tó térségében 2014 óta legalább 117 robbantásos merényletet követtek el kiskorúak, ennek 80 százalékában kislányok testére erősítették a robbanószerkezeteket.

Két évig fogságban voltak a diákok, így örültek a szabadságnak

Kiszabadultak a Nigériában 2014-ben elrabolt diákok. Ezek a nap képei. A nigériai alelnök felesége a Boko Haram nigériai szélsőséges iszlamista szervezet fogságából kiszabadult 21 diáklány egyikét vigasztalja az elnöki rezidencián tartott fogadáson Abudjában. A Boko Haram, amely 2009 óta küzd az iszlám állam megteremtéséért Nigéria északi részén, 2014.