BME-rektorhelyettes: "fizikailag is összehúztuk magunkat" Felsőoktatás
Eduline

BME-rektorhelyettes: "fizikailag is összehúztuk magunkat"

"A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) támogatása tízmilliárd forint a hallgatói ösztöndíjak nélkül.

A Műegyetem bejárata. Összehúzták magukat

"A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) támogatása tízmilliárd forint a hallgatói ösztöndíjak nélkül. Tizenkettőből elfogadható színvonalon lehetne működni, tizenötből nagyon jó egyetemet lehetne csinálni" - mondta a bme.hu-nak Andor György rektorhelyettes.

Hozzátette: egy hallgatóra vetítve feleannyi pénzük van, mint 5-10 évvel ezelőtt. "Sokkal kevesebb jut a minőségre. Fontossági sorrend nélkül: nincs pénz arra, hogy még kevesebb gyengébb hallgatót vegyük fel. Ennek a leginkább kézenfekvő következménye, hogy a jó hallgatók kiszolgálása rosszabb. Így nem tudunk megfelelni az elitképzéshez kapcsolódó jogos társadalmi elvárásnak. Jót tenne az egyetemnek, a tehetségeknek, ha a felvett 4-5000 hallgató helyett csak 3-3500-at kellene felvennünk ugyanannyi költségvetési támogatásért" - mondta.

A rektorhelyettes azt is elmondta, hogy körülbelül tíz százalékkal fogták vissza a személyi kifizetéseket, az alkalmazottak száma nem nőhet, kevesebb tantermet és kevesebb energiát használnak, "az egyetem sokkal kisebb helyen működik, fizikailag is összehúztuk magunkat".

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.