A miniszterhez fordul a Corvinus rektora a gazdasági főigazgató miatt Felsőoktatás
Eduline

A miniszterhez fordul a Corvinus rektora a gazdasági főigazgató miatt

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez fordult Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora a gazdasági...

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez fordult Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora a gazdasági főigazgatóval való feszült viszony miatt - derül ki a hallgatóknak és oktatóknak küldött levélből, amelyet a Corvinus Online blog tett közzé. A rektor szerint a főigazgató az "ellenjegyzési jog visszaélésszerű gyakorlásával ellehetetleníti a szervezeti-oktatói-kutatói tevékenységet".

"Az elmúlt időszakban sajnálatos módon számos egyetemi és médiahír utalt arra, hogy Egyetemünk gazdasági működésében egyre jelentősebb zavarok mutatkoznak. Az egyetemi vezetés igyekezett és folyamatosan igyekszik - a nemzeti fejlesztési miniszter által kinevezett és jelenleg munkáltatóként a nemzetgazdasági miniszter által felügyelt - gazdasági főigazgatóval az egyetemi érdekeket figyelembe vevő együttműködést kialakítani, de sajnos ez nem járt sikerrel, és a véleménykülönbségek ma már konkrét működési zavarokat okoznak" - írja levelében a rektor.

Rostoványi szerint a gazdasági főigazgató az egyetemi döntés-előkészítési folyamatokból rendszeresen és tudatosan kimaradva, hatáskörét és feladatkörét sajátosan értelmezve és sok esetben azokon túllépve hoz intézkedéseket (átszervezések, tevékenységek megszüntetése, feladatok ellátásának karokra terhelése stb.), anélkül, hogy ezeknek az intézkedéseknek az Egyetem szervezetére, az egyetemi munkafolyamatokra, illetve az egyetemi polgárokra gyakorolt hatásait vizsgálná, figyelembe venné.

A levél szerint a gazdasági főigazgató rendszeresen maradt távol egyeztetésekről, munkaértekezletekről, "nem hajtja végre a számára munkahelyi vezetőjeként általam megfogalmazott feladatokat, nem tartja be az előírt kereteket és határidőket és belső szabályokat, ezzel szétzilálva a gazdasági szervezet működését, az Egyetem gazdálkodását, egyúttal, a folyamatos és az Egyetemre nézve negatív médiakommunikáció révén, intézményünk hírnevét".

"A nagy összegű pályázati elszámolások, kötelezettségvállalások és forráslehívások intézkedéseiben a gazdasági főigazgató a törvény által számára biztosított ellenjegyzési jog visszaélésszerű gyakorlásával (a pénzügyi ellenjegyzés megtagadásával) ellehetetleníti a szervezeti-oktatói-kutatói tevékenységet" - írja a rektor. 2015. január 1-jétől az ELTE-n, a Debreceni Egyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen is kancellár készíti majd elő a gazdasági döntéseket: erről itt olvashattok, az új felsőoktatási stratégiával kapcsolatos összes cikkünket pedig itt találjátok.

"A helyzet megoldása érdekében a jogszabályokban előírt lehetőségeknek megfelelően utasítottam főigazgató urat a szükséges pénzügyi ellenjegyzés megadására, de a gazdasági főigazgató az erre vonatkozó egyértelmű és határozott rektori utasításokat sem hajtja végre, az Egyetem érdekében szükséges intézkedések megtételére továbbra sem hajlandó, blokkolja az intézményi működést.

Mivel a rendelkezésemre álló valamennyi jogi eszközzel élve nem lehetett a kialakult állapotot rendezni, tekintettel az együttműködés szemléletbeli hiányára, az egyetemi vezetés egyöntetű támogatása mellett a nemzetgazdasági miniszterhez fordultam, hogy ennek fenntarthatatlan helyzetnek a megoldásában segítséget nyújtson" - áll a levélben. "Az Egyetem vezetése az elmúlt időszakban is megtett mindent az intézmény gazdálkodásának racionalizálása és átláthatóbbá tétele érdekében" - írja Rostoványi. A Corvinuson ugyanakkor hűtlen kezelés és magánokirat-hamisítás gyanújával is nyomoz a rendőrség: erről itt olvashattok.