Párizsban a legjobb egyetemistának lenni, Budapest nem kerül a top 50-be Felsőoktatás
MTI

Párizsban a legjobb egyetemistának lenni, Budapest nem kerül a top 50-be

Párizs vezeti a diákvárosok listáját London, Boston és Melbourne előtt a QS (Quacquarelli Symonds Ltd) brit cég...

Párizs lett az első a QS rangsorában

Párizs vezeti a diákvárosok listáját London, Boston és Melbourne előtt a QS (Quacquarelli Symonds Ltd) brit cég felmérése szerint. Párizs 421 pontot ért el, London 405, Boston 399, Melbourne 398, Bécs 389 ponttal szerepel az egyetemek osztályozására szakosodott cég értékelésében.

A klasszikus egyetemi listákon, ide értve a QS felmérését is, az amerikai és a brit felsőoktatási intézmények hagyományosan nagy előnyt élveznek, ám a QS 2012-es értékelésének első 15 kiemeltje között hét az európai szárazföldön található (Párizs mellett Bécs, Zürich, Berlin, Barcelona, München és Lyon).

Míg a megszokott osztályozások főleg a kutatás minőségére alapozódnak, a városok listáját négy kritérium alapján állítják össze: a diákok száma - beleértve a külföldi hallgatókat is -, az élet minősége, a munkáltatóknak a diplomásokról véleménye, végül az iskolai tanulmányok és a diákélet költsége (vagy "elérhetősége") alapján.

"Párizs megelőzi Londont az elérhetőség, az életminőség és egyetemeinek a nemzetközi munkaadók körében élvezett híre alapján. 16 olyan felsőoktatási intézménnyel, amely a top 500 listán szerepel, Párizsnak több magas értékelésű egyeteme van, mint bármely más városnak" - mutatott rá közleményében a QS.

"A meglepetést az általában rosszul helyezett kontinentális Európa teljesítménye jelenti, amely ebben az esetben az angolszász országoknál egyenlőbb és kevésbé szelektív lehetőségeket nyújtó európai oktatási rendszerek előnyeit aknázza ki" - mondta az AFP-nek Danny Byrne, a Q5 topuniversities.com nevű portáljának illetékese.

"A francia egyetemi világ hosszú időn át nagyon töredezett volt, ez tükröződött a rólunk szóló értékelésekben" - mondta az AFP-nek Edouard Husson, a párizsi egyetemek alkancellárja, a francia fővárosi felsőoktatás felelőse. "Amikor azonban összeadják az egyetemek számát, Párizs kerül az élre, és akkor már előnyére válik, hogy a beiratkozási költségek szerények" - fűzte hozzá.

Franciaországban az állami egyetemeken a tandíj 177 euró az alapszinten (licence) és 245 euró a master fokozaton. Ez semmiség az angliai tandíjhoz képest, amely 3-4000 euró az alapszinten és akár a 10 ezer eurót is elérheti a master fokozaton. Párizs, Bécs, Zürich és Berlin átlagosan évi ezer dolláros tandíjat kér, míg az Egyesült Államokban 30 ezer dollár az átlag.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.