A MOME Front több ponton is cáfolja az egyetem kuratóriumi elnökének nyilatkozatát Felsőoktatás
Gál Luca

A MOME Front több ponton is cáfolja az egyetem kuratóriumi elnökének nyilatkozatát

Pontról pontra elemzik a hallgatók a MOME kuratóriumi elnökének interjúját.

„Böszörményi-Nagy Gergely, a MOME kuratóriumának elnöke, az egy kézben összpontosuló vezetői hatalom emblematikus figurája több ízben valótlanságot állít az Index által február 20-án közre adott interjújában”

- írja a MOME Front Instagram-oldalán.

Prima Primissima-díjas építészt választottak a MOME ügyvivő rektorának.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatóiból szerveződött csoport, a MOME Front „Fact check” néven sorozatot indított a közösségi oldalán, hogy kommentálja Böszörményi-Nagy Gergely Indexnek adott interjúját, ugyanis a szervezet szerint a kuratóriumi elnök több ponton is valótlant állított.

A hallgatók megmozdulását követően az elnök február végén adott interjút a lapnak, amelyben többek között beszélt a szenátus hatásköréről, és a korábbi rektorválasztásról is.

A MOME Front eddigi posztjaiban, hat, a rektor által elmondott kijelentéseket cáfolt meg.

Böszörményi-Nagy Gergely nyilatkozatai:

  1. A MOME szenátusa ma saját hatáskörben, önállóan dönt minden oktatási és kutatási kérdésben, minden szakmai pozícióban.
  2. A szervezeti modellről és a költségvetésről a szenátus a fenntartóval egyetértésben tud határozni.
  3. A korábbi rektorválasztás utolsó két jelöltje hasonló belső támogatottsággal rendelkezett.
  4. A Jövő Egyeteme projekt elfogadása demokratikus folyamat volt.
  5. A hallgatók által ajánlott társadalmi szerződés a modellváltás teljes visszafordítását eredményezné a gyakorlatban.
  6. A hallgatóknak nem kell retorzióktól tartani, az ezzel kapcsolatos ijesztgetés csak blöff.

A szervezet minden pontról külön posztban fogalmazta meg a véleményét. Az első kijelentés kapcsán például a következőt írták:

„A MOME szenátusa jelentős jogcsorbítást élt meg a 2020-as modellváltást követően. Annak érdekében. hogy a kuratórium a továbbiakban a tényleges és hatályos törvényi keretek között működjön, a szenátus többször próbálta a kuratórium által a MOME-ra erőltetett SZMR-t szakami és oktatásszervezési kérdésekben módosítani.”

A retorzióktól való félelmet is valósnak tartják a hallgatók, miután a kiállásuk első felében, az egyetemen kiragasztott matricák kapcsán az intézmény nyomdáját is felkeresték, hogy megtudják kik készítették azokat.

A MOME Front továbbá azt is állítja, hogy számos oktató és egyetemi dolgozó is jelezte, hogy a kuratórium elnöke telefonon és szöveges üzenetekben is nyomást gyakorol rájuk „az egyetemi élet minden aspektusával kapcsolatban.” A mostani időben ez pedig tovább fokozódott és zaklatottabbá vált a „kézivezérlés”.