Játékoktól az első saját fizetésig – így segíthetik a szülők a gyerekeik pénzügyi tudatosságra nevelését  Campus life
Szponzor tartalom

Játékoktól az első saját fizetésig – így segíthetik a szülők a gyerekeik pénzügyi tudatosságra nevelését 

A gyerekek pénzügyi nevelése tulajdonképpen abban a pillanatban megkezdődik, ahogy megszületnek. Egy ideig ugyan csak azt látják, hogy a szüleik hogyan bánnak az anyagiakkal, ez viszont meghatározza azt is, hogy később ők maguk hogyan kezelik majd a pénzügyeiket. A szülők a pénzügyi tudatosságot számos módszerrel segíthetik, amihez mi is adunk néhány tippet.

A gyerekek többsége elsőként talán a társasjátékoknak köszönhetően találkozik különböző pénzügyi és banki fogalmakkal és tanulja meg, hogy hogyan kell kisebb-nagyobb összegekkel bánni. De tudtuk nélkül kezdenek el a pénzügyekről gondolkodni akkor is, amikor különféle boltos szerepjátékokat játszanak, vagy bizonyos képzeletbeli szolgáltatásokat kínálnak fizetségért cserébe. Például azt, hogy játék szerszámokkal “megjavítanak” valamilyen elromlott dolgot, vagy befonják egymás haját, kifestik egymás körmét és ezért játékpénzzel fizetnek, vagy felajánlanak valamit cserébe.

 

A szülők példáját követik

Mint ahogyan egyes magatartásmintákat, szokásokat és akár érdeklődési kört is, úgy a pénzügyeket és az anyagiakhoz való hozzáállást is nagyban befolyásolják a szülők a gyerekeik életében. Az OTP Bank 2024-es felmérése[1] szerint a fiatalok pénzügyi ismeretei elsősorban banki honlapokról (38%), pénzügyi portálokról (35%), szülőktől (29%) és barátoktól (25%) származnak. A közösségi oldalak szerepe sem elhanyagolható, mivel a megkérdezettek 22%-a ezeken keresztül tájékozódik pénzügyi kérdésekben.

Hirdetés

„Az OTP Banknál úgy gondoljuk, hogy a pénzügyi tudatosság a legjobb befektetés – és ennek fejlesztését nem lehet elég korán elkezdeni. Ez nem egy velünk született képesség, sokkal inkább tanulható, sőt tanítható is. A gyerekek elsősorban a szüleik példáját követik, így kulcsfontosságú, hogy a szülők maguk is magabiztosan mozogjanak a pénzügyek világában, és tudatosan segítsék gyermeküket az első lépések megtételében. Az OTP Bank fontos küldetése ezért az, hogy ehhez mindent eszközt és tudást biztosítson a szülőknek, hogy így a gyermek minél egyszerűbben tanuljon bele a pénzügyekbe és ezáltal élmény legyen a mindennapi bankolás” – mondja Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.

A pénzügyi nevelés történhet már egészen kicsi kortól kezdve, amire a korábban már említett társas- és szerepjátékok tudatos használata kiváló eszköz lehet. Nagyobb gyerekek esetében pedig idővel azt is be lehet vezetni, hogy

  • hogyan osszák be a kapott zsebpénzüket egy napra, hétre vagy akár hónapra.
  • tervezzék meg, bizonyos összegért milyen élelmiszereket tudnának venni egy nagybevásárlás során az egész család részére.
  • nézzék át együtt a család havi kiadásait és bevételeit, hogy jobban megértsék, mire mennyi pénz megy el, és hogyan lehet tudatosan gazdálkodni.

Az első fizetés

Hogy megfelelően bánnak-e a pénzügyeikkel, az elsőként leginkább akkor válik fontossá, amikor az általános iskolából elballagva ajándékként kisebb-nagyobb összegeket kapnak, szakképzésben való továbbtanulás esetén havi ösztöndíjban részesülnek, vagy a középiskola alatt diákmunkát vállalnak.

Bár korlátozott feltételekkel és szülői hozzájárulás ellenében, de 15 éves kortól Magyarországon lehetőség van munkavállalásra.

Ennek feltételei a következők:

  • adott félévre vonatkozó, eredeti nappali tagozatos iskolalátogatási igazolás
  • személyi igazolvány
  • adóazonosító jel
  • TAJ szám
  • orvosi igazolás
  • érvényes diákigazolvány
  • saját bankszámlaszám.

A 15 évesek iskolai szünetekben napi 6 órát, a 16 éven felüliek pedig már akár iskolaidőben is napi 8 órát dolgozhatnak.

A lehetőséggel a legtöbben élnek is. Az említett felmérés szerint a legfiatalabbak általában az iskola mellett vagy után idénymunkákat, diákmunkákat vállalnak - többnyire azért, mert valamire gyűjtenek, feltételezhetően például új műszaki cikkekre, telefonra vagy laptopra, de a vágyott dolgok között lehet utazás, fesztiválbelépő, koncertjegy is.

A 25 éven aluliakra vonatkozó személyi jövedelemadó kedvezménynek köszönhetően pedig a diákmunkások ebből akár kis összeget félre is tehetnek, így nagyon is reális cél, hogy az itt felsoroltak közül legalább a műszaki cikkekre elég legyen a nyáron összeszedett pénz. Feltéve persze, ha az nem folyik ki a kezeik közül.

Tudatosak a pénzügyeikben, de kérnek segítséget

Hogy ez ne így történjen, arra minden lehetőség adott. Az OTP Bank kutatása szerint egyre jobban és egyre korábban foglalkoztatják a fiatalokat a pénzügyek. Szeretnének anyagilag tudatosak lenni, ezért 10-ből 6-an legalább fél évente rákeresnek pénzügyi információkra például banki honlapokon (38%), pénzügyi platformokon (31%) és kalkulátoroldalakon (29%). De ismerősöktől, barátoktól, vagy a szüleiktől is kérnek tájékoztatás.

„A válaszadók majdnem kétharmada kíváncsi a barátai, kortársai tanácsaira, többen a szüleiket is megkérdezik” - írják.

Mivel a diákokra speciális szabályok vonatkoznak, érdemes például szülőként azt megbeszélni velük, hogy az első szembejövő opció elvállalása előtt milyen szempontokat kell mérlegelni. Lehet akár közösen is munkát keresni és közben megvitatni, hogy

  • ne vállaljon el olyan állást, ahol nem adnak munkaszerződést,
  • pontosan hány órát dolgozhat és milyen időpontokban,
  • mennyi szabadnap jár,
  • mi jelent a bruttó és a nettó bér.

Amennyiben a családnak ebben a témában további támogatásra van szüksége, érdemes hiteles válaszok után kutatni az interneten, vagy akár közösen ellátogatni egy diákszövetkezetbe, esetleg felhívni egy tanácsadót vagy a potenciális munkáltatót a felmerülő kérdésekkel.

Az is kulcsfontosságú továbbá, hogy az első diákmunkája előtt álló 15-16 éves fiatal azzal is némileg tisztában legyen, hogy hogyan bánjon majd a megkeresett pénzével, amit ekkor már a saját bankszámlájára kap. Ha ugyanis ezzel korábban még nem rendelkezett, legkésőbb a munkaszerződés megírása előtt gondoskodnia kell a számlanyitásról.

OTP Junior számla már akár újszülött kortól is nyitható, 7 éves kortól pedig éves díjmentes bankkártya is igényelhető hozzá. Ez szintén fokozatosan segítheti a pénzhasználat alapjainak elsajátítását már jóval az első munkavállalás előtt.

„Tizennyolc éves koráig a szülő a saját MobilBankján keresztül követheti gyermeke tranzakcióit. Ennek köszönhetően akár – ha szükséges - közösen átbeszélhetik a költéseiket, hogy a gyerekek már kicsi koruktól kezdve felelős, tudatos pénzkezelési szemléletet alakítsanak ki” – tanácsolja a szakember.

 

Tervezés, beosztás, tudatos költés

Azt, hogy a megkeresett összegek szülői felügyelet nélkül se csússzanak ki a fiatalok kezei közül, számos egyéb eszközzel lehet segíteni idősebb korban is.

Ha például konkrét célja van, érdemes lehet átbeszélni, hogy ennek az ára pontosan hány óra vagy hány nap munkával szedhető össze, így tisztában lesz a munkája pontos értékével.

A szükséges összeg összegyűjtéséhez pedig egyes banki funkciók is hozzájárulnak. Ilyen például az OTP MobilBankban a Kiadásfigyelő, ami részletesen lebontja a költéseket. De rendkívül hasznos a Persely funkció is, amiben egy kitűzött célra lehet akár könnyedén is pénzt félretenni.

De lehet beszélgetni például az impulzusvásárlásról is, azaz arról, hogy az éppen csak munkába állt, vagy az ösztöndíjnak köszönhetően saját pénzhez jutott kamasz ne vásároljon meg azonnal mindent, ami éppen megtetszik neki. Aludjon rá egyet, gondolja át, hogy valóban szüksége van-e rá, és ha másnap is arra a konklúzióra jut, hogy igen, akkor térjen vissza az üzletbe vagy vásárolja meg a vágyott dolgot online.

Mindezeket alkalmazva szinte garantálható a gyerek önállósodása pénzügyileg is, és hogy felnőttként is tudatosan, alaposan, átgondoltan kezeli majd a keresetét, a költéseit és a megtakarításait.

A tájékoztatás nem teljes körű, ezért további részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank fiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.



[1] A 16-30 év közötti lakosságra nem, korcsoport, lakóhely régiója, településtípusa és iskolai alapján reprezentatív kutatást az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. készítette. Adatgyűjtési időszak: 2024. november 20. – december 19., elemszám: 600 fő.