Elindult a visszaszámlálás: pár óra múlva lejár a MOME FRONT követeléseinek teljesítésére kitűzött határidő Felsőoktatás
Gál Luca

Elindult a visszaszámlálás: pár óra múlva lejár a MOME FRONT követeléseinek teljesítésére kitűzött határidő

Döntő ponthoz érkezett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatóinak tiltakozása: február 17-én délután lejár az az ultimátum, amelyet a MOME FRONT a kuratórium elnöke felé fogalmazott meg. A hallgatók négy pontban rögzítették követeléseiket, amelyek teljesítését elengedhetetlennek tartják az egyetem autonómiájának visszaállítása érdekében.

Az intézmény hallgatói széles körű figyelmet keltettek kiállásukkal, amelyet az egyetemi vezetés felülről irányított átalakítása ellen indítottak. A mozgalom képviselői, hogy elkerüljék az esetleges retorziókat, nevüket és arcukat vállalás nélkül, a Válasz Online-nak adtak először interjút.

A tiltakozás januárban kezdődött, amikor kiderült, hogy Koós Pál, az egyetem akkori rektora, a szenátus és más egyetemi testületek döntéseivel szembemenve, saját maga által kiírt pályázatokat érvénytelenített. Az Épített Környezet Tudásközpont vezetői posztjára a szenátus egyöntetű támogatása ellenére nem nevezték ki Kovács Csabát, aki 2017 óta vezette az Építészeti Intézetet. Emellett további három tudásközpont esetében is indoklás nélkül új pályázatokat írtak ki ahelyett, hogy kinevezték volna a korábban nyertes jelölteket.

„Koós Pál működése az egyetemen rendszerszintű probléma, nem az ő személye ellen léptünk fel” – fogalmazott a MOME FRONT egyik tagja.

A hallgatói szerveződés első akcióján közel 200 diák vett részt, akik egyórás tapssal akadályozták meg, hogy Koós Pál megszólaljon a hallgatói fórumon. Ezt követően a tiltakozók petícióban foglalták össze követeléseiket, amelyet állításuk szerint már a hallgatók kétharmada is támogatott.

A követelések a következők:

  1. Koós Pál és helyettesei lemondása
  2. A szenátus döntési jogköreinek megerősítése és autonómiájának visszaállítása
  3. A szenátus szerepének megerősítése a rektor és a kuratórium ellensúlyozásában
  4. A szakmai autonómia helyreállítása

A MOME FRONT weboldalán egy visszaszámláló mutatja, mennyi ideje maradt a kuratórium elnökének, Böszörményi-Nagy Gergelynek, hogy teljesítse a diákok követeléseit. Az egyik pont már lekerült a listáról: február 11-én az egyetem szenátusa 27 igen, 3 nem és 1 tartózkodás mellett megszavazta Koós Pál felmentését. A fennmaradó három pont sorsa azonban még kérdéses, a határidő pedig vészesen közeleg.

„Ez választás elé állítja a kuratórium elnökét. Az elmúlt két hétben azt kértük tőle, köteleződjön el a pontjaink teljesítése mellett. Mivel ez nem történt meg, egy utolsó lehetőséget adunk neki, amivel helyreállíthatja a békét”

– fogalmazott a hallgatói mozgalom egyik tagja.

Hogy mi történik, ha Böszörményi-Nagy Gergely nem írja alá a petíciót, arról a hallgatók egyelőre nem árultak el részleteket.

A Válasz Online interjújában arra is kitértek, hogy miért nem fogadták el az egyetemi alapítvány nemrég tett ajánlatát. Ahogyan arról mi is írtunk, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány a hétvégén sajtóközleményben jelentette be egy új közösségi szerződés kidolgozását.

A MOME FRONT azonban már egy nappal korábban társadalmi szerződést ajánlott a kuratórium elnökének, amelyben lehetőséget biztosítottak számára, hogy aláírásával elköteleződjön az egyetemi autonómia mellett. A hallgatók szerint azonban az alapítvány inkább egy saját szerződés tervezetével próbálta elkerülni az érdemi elköteleződést.

„Az egyetem irányelveit az egyetem polgárságának kell meghatároznia. A fenntartótól azt várjuk, hogy hátralépésével tegye lehetővé, hogy ez a munka elkezdődhessen”

– fogalmazták meg álláspontjukat a tiltakozók.

A hallgatók továbbra is tartják magukat követeléseikhez, és bár nem árulták el, milyen lépések következnek, ha a petíciót nem írják alá, annyit elmondtak: szeretnének a meglepetés erejével élni.