Az ELTE BTK dolgozói saját készítésű adventi kalendáriumot küldtek Hankó Balázsnak Felsőoktatás
Eduline

Az ELTE BTK dolgozói saját készítésű adventi kalendáriumot küldtek Hankó Balázsnak

Az ajtók minden nap a dolgozók valamilyen személyes vonatkozású üzenetét rejtik a bérekkel kapcsolatban.

„Állítana karácsonyfát a családjának, ha a lucfenyő is a tanársegéd garantált bérének 10-20 százaléka volna?” – olvasható a harmadik ablak mögött, abban az adventi kalendáriumban, amit az ELTE BTK Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) tagjai készítettek a felsőoktatásért felelős miniszternek, Hankó Balázsnak és Varga-Bajusz Veronika államtitkárnak. A mai napi üzenetről még nem került fel poszt a szervezet közösségi oldalára, de a tegnap nyitott ablak tartalma is elgondolkodtató.

A naptárral egyébként az ELTE Bölcsészettudományi karán dolgozó oktatók bérhelyzetére kívánják felhívni a figyelmet. Az ötlet is pont ezért született, mivel a közelmúltban az oktatási miniszter nem foglalkozott igazán komolyan a bérigényeikkel.

Egyébként az első ajtó mögött az állami egyetemek felsőoktatási dolgozóinak bérét lehetett látni. A táblázathoz azt írták: „Béreink feketén-fehéren. Ha legalább a képet szeretnék szebbé tenni, színezzék ki a postán is elküldött színes ceruzával.” A második ablak tartalmát pedig egy 20 éve pályán lévő docens fogalmazta meg. Arról írt, hogy nem gondolta volna, hogy ennyi idő után kevesebbet fog keresni, mint az a kezdő gyakornok tanár, akit ő záróvizsgáztatott.

Az FDSZ egy tagja szerint az elmúlt években az állami egyetemeken az állami bértábla nem változott, a diplomás átlagbérhez képest még a professzori bérek is teljesen lecsúsztak, és a tanársegédek, adjunktusok fizetése a legalapvetőbb szükségletekre sem elegendő, írta meg a 444. Azt is jelezte, hogy már a közoktatásban dolgozó tanárok bére is jóval magasabb, mint az állami egyetemeken oktatóké.

A szakszervezeti tag azt is mondta, hogy míg a kormány az alapítványi egyetemeket ellátta és folyamatosan ellátja a bérek emeléséhez elegendő pénzügyi forrással, addig az ELTE vagy a BME állandó forráshiánnyal küzd. Hankó Balázs a nyilatkozataiban állandóan az alapítványi modellt dicséri, a néhány megmaradt állami bérhelyzetéről sohasem beszél, mintha nem az állam kiemelt feladata és felelőssége lenne ezek működésének biztosítása. Azt is hozzátette, hogy bár a szakszervezettel zajló bértárgyalásokon többször ígérte az államtitkár asszony a béremelést, a jövő évi költségvetésben továbbra sem létható az erre szánt összeg, és nyilvánosan sem hangzik el ezzel kapcsolatos ígéret.