Kimagasló eredményt értek el a Pázmány hallgatói a neves, fogyatékossággal élők életét megkönnyítő, asszisztív technológiák fejlesztésére és bemutatására alapított Cybathlon versenyen.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karának (ITK) hallgatói és oktatói részt vettek a nemzetközi CYBATHLON 2024 versenyen, ahol az EyeRider csapata az új, látástámogató kategóriájában ért el első helyezést látássegítő alkalmazásukkal – közölte az egyetem.
A kategória célja az volt, hogy az indulók olyan technológiákat fejlesszenek, amelyek a látási információkat más érzékekre, például a hallásra vagy tapintásra közvetítik, ezzel segítve a látássérülteket a mindennapi tevékenységeik elvégzésében.
A versenyre a Pázmány ITK csapata elkészítette a LetSeeApp mobilalkalmazást, amely nehezebb terepeken is lehetővé teszi a biztonságosabb közlekedést a látássérültek számára, mint az erdők vagy a járdák.
Az applikációt 2016-ban indították el, amelyben három, mindenki számára ingyenesen elérhető funkció található. Már több ezer letöltésük van. A főleg vak és látássérült felhasználók számára valóban hasznos és használható megoldást adnak, amivel segíteni tudják mindennapjaikban az önálló boldogulást.
„Győzelmünk kulcsa a feladatok nagy részének sikeres teljesítésén túl, hogy a többi csapat speciális, számtalan elemből álló rendszere helyett az EyeRider egy bárki számára elérhető iOS rendszerre készített applikációt használt, így tartva alacsonyan a komplexitást és biztosította a mindennapi használhatóságot. Számunkra fontos, hogy olyan technológiát fejlesszünk, amely egyszerre megbízható, és valódi segítséget nyújt a felhasználóknak, miközben elérhető árú és könnyen kezelhető marad”
- emelte ki Sulyok Péter, a csapat vezetője.
A CYBATHLON-on további két csapat pedig funkcionális elektromos stimulációs kerékpárral, valamint agyi-számítógépes interfész eszközökkel versenyzett sikeresen.
Az Ebrainers csapat, Csortos Zoltán vezetésével, ötödik helyezést ért el a Brain-Computer Interface Race (Agy-Számítógépes Interfész) versenyben, amelyben a résztvevők agyi jelekkel vezéreltek számítógépes eszközöket és szoftvereket.
A HunFess csapat Dr. Laczkó József vezetésével pedig nyolcadik helyezést ért el a Functional Electrical Stimulation Bike Race (Funkcionális Elektromos Izomstimulációs Bicikliverseny) kategóriában, ami a mozgássérültek izomzatának elektromos stimulációval történő aktiválását célozza.
A Cybathlonon a világ minden tájáról érkezett akadémiai és ipari csapatok vettek részt, a megmérettetés az asszisztív, tehát támogató megoldások fejlesztésére és a fogyatékkal élők életminőségének javítására fókuszál.