Több forrás szerint már hónapok óta nem folyt egyeztetés a kormány és Brüsszel között az Erasmus-ügyben Felsőoktatás
Gál Luca

Több forrás szerint már hónapok óta nem folyt egyeztetés a kormány és Brüsszel között az Erasmus-ügyben

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) nemrég kiadott közleménye szerint már 10 hónapja várja a választ arra a törvényjavaslatra, amelyet még 2023-ban nyújtott be az Európai Bizottságnak. A Népszava értesülési szerint azonban az EB nagyjából akkor kaphatta meg a javaslatot, amikor az 2024. október 1-jén kikerült a kormány honlapjára.

A Népszavának több, egymástól független forrás is megerősítette:

„Brüsszel és Budapest között hónapok óta nem folyt érdemi párbeszéd a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló 2021-es törvény módosításáról.”

Ahogyan azt az Eduline is megírta, módosítják a közérdekű alapítványokról szóló törvényt, hogy a modellváltott egyetemek is hozzáférhessenek az Erasmus+ és a Horizont-programokhoz.

A lap információi szerint a brüsszeli testület jelezte, addig nem kommentálja az előterjesztést, amíg meg nem vizsgálja annak tartalmát. A KIM ugyanakkor közleményében azt állította, hogy a most, október elsején társadalmi konzultációra bocsátott javaslatát az EB már ismeri, hiszen tíz hónapja megkapták.

A lap szerint a nemrég közzétett törvényjavaslatot valószínűleg nem frissen egyeztették, ennek ellenére elnyerheti az EB tetszését. A felek ugyanis az év elején már közel álltak a megegyezéshez, csak néhány sarkalatos kérdésben nem sikerült dűlőre jutniuk.


Szabadszedéses menza: így működik az átállás az iskolákban Közoktatás Gál Luca

Szabadszedéses menza: így működik az átállás az iskolákban

Egyre több iskola vezeti be a szabadszedéses menzát, amelynek köszönhetően a diákok maguk dönthetik el, mit és mennyit szeretnének enni. Ez nemcsak az étkezési élményt javítja, hanem a kidobott étel mennyiségét is jelentősen csökkenti. Sok helyen azt tapasztalják, hogy a rendszer bevezetése után többen fizetnek be az iskolai étkezésre, köztük olyanok is, akik korábban nem éltek ezzel a lehetőséggel.