Alázat és elhivatottság a zene világában - a Zeneakadémia tanulójával beszélgettünk Felsőoktatás
Székács Linda

Alázat és elhivatottság a zene világában - a Zeneakadémia tanulójával beszélgettünk

12-13 éves korában egy iskolai rendezvényen hallott egy fúvószenekart játszani, most a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem mesterképzésére jár és rendszeresen méretteti meg magát hangszerével nemzetközi versenyeken is Pusomi Viktória szaxofonos, a budapesti Jezsuita Roma Szakkollégium lakója.

Egy Heves megyei településen, Szentdomonkoson nőtt fel Pusomi Viktória, aki általános iskolás volt, amikor egy iskolai ünnepségen hallotta a helyi fúvószenekart és beleszeretett a fúvós zenébe. Először furulyázni tanult, majd szaxofonozni. Ugyanakkor nem ő az első zenész a családjában; édesapja gitározik, önszorgalomból pedig zongorázni is megtanult, de rajta kívül számos tehetséges zenész van Viktória rokonai között.

Akár az élsportolók

"A szüleim kezdetben nem akarták, hogy a zenélés elvegye az időmet a tanulástól, a tanárok viszont látták bennem a lehetőséget és meggyőzték őket arról, hogy érdemes ezzel komolyabban foglalkoznom" - meséli Viktória, aki a középiskolát már Budapesten, a Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerképző Gyakorló Szakgimnáziumban végezte el.

Azt mondja, aki elkezd zenét tanulni annak teljes odaadásra, folyamatos energiabefektetésre és maximális alázatra van szüksége. Ez a hivatás nem tűr megosztottságot - minden időt és figyelmet a zenére kell fordítani. A sikerhez  pedig nem elég a tehetség, ehhez az állandó gyakorlás és önfejlesztés a kulcs.

Zenésznek készülni tehát tulajdonképpen olyan, mint az élsport, csak ebben az esetben edzések helyett gyakorlással indulnak és azokkal is fejeződnek be a napok, és kikapcsolódás, bulizás és szórakozás helyett számukra is fegyelmezett készülés, szoros időbeosztás jellemzi a hétvégéket is.

Mást nem is jelölt meg

"2020-ban vettek fel a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre. Minden energiámat ebbe fektettem, nem is jelöltem meg más egyetemet" - meséli a fiatal zenész, aki szerint a Zeneakadémia felvételije egészen különleges a többi egyetem felvételi eljárásához képest.

Amellett, hogy természetesen nekik is érettségi vizsgát kell tenniük, a többkörös pályaalkalmassági felvételin is jól kell teljesíteniük. A folyamatnak része például a hangszeres felvételi, melynek során a jelentkezőknek teljesíteni kell a honlapon található felvételi követelményeket. Akik a hangszeres felvételin jól teljesítenek, továbbjutnak az elméleti felvételire, ahol szolfézsból és zeneelméletből vizsgáznak, illetve kötelező zongora tárgyból.

Azzal kapcsolatban, hogy a konzervatórium után mit tud még adni a Zeneakadémia, a fiatal szaxofonos azt mondja; a zenetanulásnak éppen az az egyik szépsége, hogy

sosem lehet azt mondani, hogy "kész vagyok", hiszen mindig van hová fejlődni.

Viktória szerint ráadásul míg a Bartók Béla Konzervatóriumban közismereti tárgyakat is tanultak, a Zeneakadémián - értelemszerűen - minden a zenéről szól. Tanulnak kamarazenét, zenekari szólamismeretet, zeneirodalmat, hangszertechnikai ismereteket, de népzenét akusztikát és még sok-sok érdekes zenei tárgyat. A félévek végén pedig ugyanúgy vizsgáznak, mint az összes többi egyetemista.

A fiatal lány az alapszakos diplomáját 2023-ban szerezte meg, rögtön utána pedig felvételizett is a Zeneakadémia mesterképzésére, amin várhatóan 2025-ben végez.

Az egyetem mellett pedig sorra méretteti meg magát különböző hazai- és nemzetközi versenyeken is. Legutóbb, a negyedik alkalommal megrendezett Josip Nochta Nemzetközi Szaxofonos versenyen vett részt. A versenyzés mellett pedig több nagyobb koncertje is volt már. Legközelebb a Yana szaxofon kvártettel a Müpa üvegtermében fognak játszani október 26-án, majd november 13-án triójával a Zeneakadémia Solti termében koncerteznek.

Viktória pedig nemcsak a Zeneakadémián törekszik a legjobbra, hanem a Jezsuita Roma Szakkollégiumban szakkollégistaként is tevékenykedik. Itt egyébként korábban gyűjtést szerveztek neki egy saját hangszerre, ami sikeres lett. Ez a támogatás jelentős segítséget nyújtott számára abban, hogy még magasabb szinten művelhesse a zenét és folytathassa tanulmányait.

Zenetanárként dolgozik

Az egyetem és a különböző versenyek mellett Viktória két munkahelyen is helytáll. Alapfokú zeneiskolákban tanít klasszikus szaxofont gyerekeknek. Elmondása szerint ez ugyanolyan örömet okoz számára, mint a színpadon való játék, ugyanakkor az egyetem befejezése után, a tanítás mellett továbbra is szeretne koncertezni.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.