Az egyetem elkezdése rengeteg kiadással járhat, pláne, ha tandíjat vagy albérletet is kell fizetnetek. Sok hallgató pedig a tanulmányai mellett nem tud állandó munkát vállalni. Ilyen esetben opció lehet a diákhitel. Összegyűjtöttük, mit kell tudnotok, ha hitelt szeretnétek felvenni.
Budapesten az átlagos albérleti díjak 250 ezer forint körül alakultak a nyáron. A ponthatárok kihirdetése után az árak azonban tovább is emelkedhetnek. A kollégium persze ennél jóval megfizethetőbb, ahol 10-30 ezer forintot kérnek el egy hónapra, de ez a lehetőség sem érhető el mindenki számára. Azoknak pedig, akik önköltséges képzésen tanulnak, félévente átlagosan 200-300 ezer forintot kell kifizetniük a tanulmányaikra. Bizonyos szakokon viszont ennek a többszörösét is elkérhetik.
Ezek csak a kiadások egy része, amivel egy egyetemistának szembe kellhet néznie. Nem beszélve a rendszeres étkezésről vagy a tanulmányokhoz szükséges felszerelések, tankönyvek beszerzéséről. Összességében komoly anyagi terhet jelenthet az egyetem a hallgatók számára, ezért megoldásként sok esetben a diákhitelt választják.
A diákhitel fajtái
Egyetemistaként választhattok, hogy a mindennapi kiadásaitokra vagy kifejezetten a tanulmányi költségeitekre szeretnétek-e diákhitelt felvenni.
Diákhitel1
A szabadfelhasználású diákhitelt bármire felhasználhatjátok az egyetemi éveitek finanszírozásához. Így a kiutalt pénzt akár lakhatásra, mindennapi kiadásokra, könyvek vagy technikai eszközök megvásárlására, de akár szórakozásra is költhetitek. Igényeitek szerint pedig havi részletekben vagy félévente, egy összegben utalják nektek az összeget.
A hitelnek azonban kerete is van: 15 ezer forinttól 150 ezer forintig terjedő havi összeget vehettek fel, amit a tanulmányaitok alatt bármikor megigényelhettek és le is mondhatjátok.
Ha a lakhatást szeretnétek finanszírozni a hitelből, akkor arról, milyen albérleti díjakkal kell számolni a következő félévben, itt olvashattok.
A Diákhitel1-et bárki igényelheti, aki:
- aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik
- magyar állampolgár
- 45. életévét nem töltötte be
- bejelentett lakcímmel rendelkezik
- menekültként elismert,
- huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkezik Magyarországon,
- a Rendeletben meghatározott jogcímen, a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezik Magyarországon
Diákhitel2
A diákhitel másik változatát kifejezetten az önköltséges egyetemi képzésben résztvevő hallgatók tudják felhasználni. Ellentétben a szabad felhasználásúval, a Diákhitel2-t csak a tanulmányi önköltségek finanszírozására vehetitek fel. Ezt is bármikor megigényelhetitek a tanulmányaitok során, viszont az összeget nem nektek, hanem közvetlenül az oktatási intézménynek utalják ki.
Azt is érdemes tudnotok, hogy ebben az esetben legfeljebb az önköltségi díjnak megfelelő összeget vehettek fel, annál többet viszont nem. A hitelt bármikor felvehetitek és bármikor le is állíthatjátok, ezét lehetőségetek van arra is, hogy csak egyetlen félévet fizessetek belőle, de az sem probléma.
A Diákhitel2-őt bárki igényelheti, aki:
- aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik
- magyar állampolgár
- 45. életévét nem töltötte be
- bejelentett lakcímmel rendelkezik
Továbbá jogosult, aki:
- menekültként elismert,
- huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkezik Magyarországon,
- a Rendeletben meghatározott jogcímen, a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezik Magyarországon
Mikor kell visszafizetni a diákhitelt?
A hallgatói jogviszony megszűnését követő 4. hónap első napjával kell megkezdeni a törlesztést. Az első két évben a törlesztőrészletet a minimálbérhez, majd azt követően a hitelt igénylő jövedelméhez igazítják. A törlesztő összeg pedig később sem megterhelő: a Diákhitel1 esetében a jövedelem 6%-a, Diákhitel2 esetében a jövedelem 4-11%-a (a felvett összegtől függően).
Mikor jár kedvezmény?
Vannak esetek, amelyek miatt a diákhitel tartozásának 50, vagy akár 100 százalékát is elengedi a Diákhitel Központ. Amennyiben a hitelfelvételt követően második gyerek születik, akkor az édesanya diákhitelének 50%-át, a harmadik gyerek születését követően pedig a teljes diákhitel tartozást elengedi központ.
A kedvezmények köre a kormány családpolitikai intézkedéseinek köszönhetően 2023. január elsejével tovább bővült. Így, ha egy 30. életévét be nem töltött hitelfelvevő nőnek a magyarországi felsőoktatási tanulmányai alatt, vagy azok sikeres befejezését - az oklevél megszerzését - követő két éven belül gyereke születik vagy fogad örökbe, a fennálló hallgatói hiteltartozása 100%-át elengedi a Diákhitel Központ.
A kamat változása
A hallgatói hitelekre jellemző, hogy a kereskedelmi banki hitelekhez képest nagyságrendekkel alacsonyabb kamattal rendelkezik. 2023 nyarán azonban egy nagyobb emelés történt a szabad felhasználású diákhitel kamatjánál, amikor is az addigi 4,99 százalékot felemelték 7,99 százalékra. Ezt követően Nagy Márton minisztériuma elrendelte a kamattámogatást, ami nélkül a piaci körülmények alapján 13 százalék fölött lenne a havi 15-150 ezer forintos hitelt nyújtó Diákhitel1 kamata. Az eredetileg 2024. június 30-ig érvényben lévő kamattámogatást végül a kormány december 31-ig meghosszabbította, így továbbra is kedvező 7,99%-os az ügyfél által fizetendő kamat mértéke.
Hol lehet diákhitelt igényelni?
Mindkét hitel esetében az igénylést közvetlenül a Diákhitel Direkt honlapján lehet intézni, ahol a folyamat során ki kell választani a kívánt számlavezető bankot. Ha Diákhitel2-t szeretnétek kötni, akkor lehetőségetek van arra, hogy eldöntsétek, maradtok-e a meglévő bankszámlátoknál vagy inkább áttértek a négy partner egyikére.
A jogosultsági feltételek ellenőrzése után a számlanyitási kérelmet továbbítják a kiválasztott banknak, ahol a bank kollégái felveszik veletek a kapcsolatot. Ezután történik a számlanyitás - amennyiben még nem rendelkeztek számlával - vagy az eddigi szerződés módosítása. Ha megnyitottátok a számlátokat, a bank továbbítja a számlaszámotokat a Diákhitel Központnak és innentől fogva nincs is már más teendőtök.
Ha most igényelnétek először hitelt érdemes tudnotok, hogy a Diákhitel Számla csak a hallgatói státuszotok ellenőrzését követően jön létre. Az őszi tanulmányi félév esetében szeptemberben, a tavaszi félévben februárban ellenőrzi először a Diákhitel Központ a hitelfelvevők hallgatói jogviszonyát, a kedvezményes Diákhitel Számla megnyitásra ezt követően kerülhet sor.