Csak a szerencsén múlt, hogy 4 millió helyett 400 ezer forinttal károsította meg a hallgatótársait egy budapesti hacker Felsőoktatás
Székács Linda

Csak a szerencsén múlt, hogy 4 millió helyett 400 ezer forinttal károsította meg a hallgatótársait egy budapesti hacker

Több tucat hallgatótársának Neptunjába lépett be és változtatta meg a számlaszámokat J. Gábor, hogy az egyetemisták helyett ő kapja az ösztöndíjaikat. Akár öt év szabadságvesztésre is ítélhetik.

„A hírre, hogy feltörték a Neptunt, több tízezer hallgató az ország minden pontján, illetve oktatók ezrei rezzenek össze” - mondta Farkas Péter rendőr alezredes, a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályának vezetője a Telex szerint hétfőn, egy a Neptun feltöréséről szóló sajtótájékoztatón.

Az oktatási rendszert többek között arra használják az egyetemek, hogy vizsgaidőpontokat és érdemjegyeket rögzítsenek, de az oktatók és hallgatók ezen keresztül levelezhetnek egymással, és itt történik az ösztöndíjak átutalása is.

A rendszert az elmúlt időszakban többször is feltörték. A hétfői sajtótájékoztatón elhangzottak szerint az egyik legkomolyabb ügy 2024. február 14. és március 13. között volt, amikor egy magyar állampolgárságú csaló, J. Gábor több hallgatótársa Neptunjába is belépett és közel 400 ezer forintnyi kárt okozott azzal, hogy módosította a hallgatók bankszámlaszámait többek között Fülöp-szigeteki és litván bankszámlaszámokra. A kár ugyanakkor akár 4 millió forint értékű is lehetett volna. Csak a szerencsének és a bankok gyors reakciójának köszönhető, hogy ezek a tranzakciók meghiúsultak.

Egy hallgató azzal fordult a Neptunhoz, hogy nem kapott ösztöndíjat, és valaki átírta a bankszámlaszámát a rendszerben

– mondta a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályának vezetője a sajtótájékoztatón.

J. Gábor egyébként már korábban is manipulálta a Neptunt. Vizsgaidőpontokat és érdemjegyeket írt át, de ezeket nem feltűnő mértékben tette, ezért nem figyeltek fel rá a hatóságok. Az ösztöndíjak átutalásával kapcsolatban azonban a csaló "digitális lábnyomokat" hagyott maga után, így gyorsan el tudták kapni és azóta letartóztatásban van.

A házkutatás során a nyomozók számítógépet, adathordozókat, mobiltelefonokat, belső adattárat, tabletet, gáz-riasztófegyvert, laptopot, más nevére kiállított okmányokat és egy univerzális rádiófrekvenciás eszközt is lefoglaltak.

A csalót információs rendszer vagy adat megsértésének vétségével, illetve információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntettével is megvádolhatják. Az előbbi esetében a maximum büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, az utóbbinál viszont akár öt év is lehet.

J Gábor egyébként később részletesen elmagyarázta a hatóságoknak, hogy hogyan törte fel a rendszert. Farkas Péter rendőr alezredes szerint ez akár oktatóvideónak is beillik.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.