Megmentette egy utas életét egy Kanári-szigetekre tartó repülőjáraton, dékáni dícséretet kapott az SZTE orvostanhallgatója Felsőoktatás
Székács Linda

Megmentette egy utas életét egy Kanári-szigetekre tartó repülőjáraton, dékáni dícséretet kapott az SZTE orvostanhallgatója

Szabó András, a Szeged Tudományegyetem hatodéves hallgatója egy orvosi konferenciára utazott Gran Canaria szigetére, amikor egy utas epilepsziás rohamot kapott a repülőgépen.

"Dékáni dicséretet kapott Szabó András hatodéves orvostanhallgató a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (SZTE SZAOK) 2024. június 27-i diplomaosztóján. A hódmezővásárhelyi fiatalember idén februárban megmentette egy epilepsziás rohamot kapott ember életét egy Gran Canariára tartó repülőjáraton" - írja a lapunknak küldött közleményében a Szegedi Tudományegyetem.

A hódmezővásárhelyi Szabó András februárban egy a tanulmányaival kapcsolatos orvosi konferenciára utazott a Spanyolországhoz tartozó Gran Canariára. A hatodéves orvostanhallgató egyetemista Frankfurtban szállt át a Kanári-szigetekre tartó repülőgépre és a felszállás után nem sokkal elaludt.

"A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: „Help!” Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt" - idézte fel András.

Amikor a repülőgép személyzete a hangosbemondón azt kérdezte, van-e orvos vagy egészségügyi személyzet a gépen, az orvostanhallgató jelentkezett segíteni és a mellette ülő utas segítségével a gép hátuljába vitte a beteget és az egyetemen tanultak szerint megvizsgálta.

Az utasnak légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét és a véroxigén szintje sem volt megfelelő.

"Szerencsére a repülőgép személyzete rendelkezésemre bocsátotta az orvosi táskát, így a vizsgálathoz szükséges felszerelések kéznél voltak. Megkérdeztem a hozzátartozójától, hogy milyen betegségei vannak a páciensnek. A repülő- és űrorvostan kurzuson tanultuk azt a checklistát, ami alapján pontozással tudjuk megállapítani, hogy milyen súlyos a páciens állapota. Megkérdeztem a stewardessektől, hogy mennyi oxigén, milyen gyógyszerek és felszerelés áll rendelkezésre. Telefonáltak a pilótának, aki azt mondta, most kell eldöntenünk, hogy leszálljunk vagy ne, mert utána két és fél órát víz fölött fogunk repülni, és nem tudunk visszafordulni" – mondta az SZTE hallgatója, aki néhány perc alatt mérlegelte a helyzetet és úgy döntött, arra kéri a pilótát, hogy szálljanak le a legközelebbi reptéren.

Szabó András a párizsi Charles de Gaulle repülőtéren adta át a beteget a mentőknek. Életmentéséért a június 27-i diplomaosztóján dékáni dicséretben részesült. Tanulmányait aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretné folytatni. Az egyetem közleménye szerint nemrég tudta meg, hogy felvették rezidensnek az SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetbe, ahol tanulmányai mellett két évig segédápolóként fog dolgozni.

"Tanulmányi és kutatási tevékenysége kiemelkedő, a Tudományos Diákköri Konferencián 2023-ban első helyezést ért el, emellett idén a 31. Marosvásárhelyi TDK Konferencián különdíjat érdemelt ki. Témája: „A korai cochleáris implantáció multidiszciplináris megközelítése: aneszteziológiai kihívások” - teszik hozzá.


Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.