Erasmus-ügy: a kormány ezt a feltételt nem akarja teljesíteni Felsőoktatás
Kurucz Tünde

Erasmus-ügy: a kormány ezt a feltételt nem akarja teljesíteni

November 23-ig kellett volna megegyeznie a kormánynak az Európai Bizottsággal Erasmus-ügyben. Hankó Balázs elmondta, hol tartanak most a tárgyalások.

A felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkár az Indexnek adott nagyinterjúban úgy fogalmazott, hogy három hónap haladékot kértek a magyar egyetemeknek, mert még mindig bíznak abban, hogy a tárgyalások eredményesek lesznek. A legutóbbi javaslatokat néhány hete küldték el Brüsszelbe, de egyelőre még nem kaptak választ.

Hankó szerint a legnagyobb nehézséget az okozza, hogy a bizottság folyamatosan bővíti a feltételek körét. Többek között:

  • A modellváltó egyetemeknek is legyen közbeszerzési kötelezettsége.
  • Dinamikus összeférhetetlenség elve: adott döntéseknél a kurátornak vagy a felügyelő bizottsági tagnak tartózkodnia kell összeférhetetlenség esetén.
  • A kuratóriumokban ne legyenek államtitkárok, miniszterek.
  • A kuratóriumi tagság ne élethosszig tartson.

Az államtitkár azt mondta, hogy a legutóbbi kivételével eddig minden előírást teljesítettek. A kuratóriumi tagság esetében még nincsen megállapodás arról, hogy kétszer hat év vagy inkább kétszer négy év legyen. Hankó úgy fogalmazott, hogy

idővel ez a kérdés is eldől.

Az államtitkár hozzátette, hogy ezután újabb feltétellel állt elő a bizittság, amelynek lényege, hogy ha valaki politikai tisztséget viselt, akkor legalább két évig ne lehessen a kuratórium tagja. Hankóék erre azt válaszolták, hogy rendben, de a politikai lehűlési idő legyen csak egy év. Most pedig erre várják a választ.

Az államtitkár hozzátette, hogy a bizottság részéről újabb kérésként hangzott el, hogy az intézmények vezetői se legyenek kuratóriumi tagok.

Jelenleg a kuratóriumi tagok kétharmada akadémiai hátterű, de színesítik a palettát a gazdasági élet képviselői és a térséget jól ismerő szakértők is. Most ezt az egységet is megbontanák, de ebbe nem mentünk bele, mert az a versenyképesség rovására menne.

- fejtette ki Hankó Balázs, aki kitért arra is, hogy bár bíznak a megegyezésben, mindenesetre bővítik a nemzetközi programokat. A Pannónia Program Európán kívülre is kiterjedne, amelynek segítségével a magyar diákok elvileg a világ legjobb egyetemeire is eljuthatnának.

Részletesen a témával az alábbi cikkünkben foglalkoztunk:



Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.