Továbbra is a Budapesti Corvinus Egyetem áll a 2024-es HVG gazdaságtudományi képzésterületi rangos élén. Míg az ELTE a második a sorban, addig az idei évben több egyetem is lekörözte a BME-t, ami így a hetedig helyre került. Ez a tíz legjobb gazdasági képzés a hallgatók kiválósága alapján készült felmérés szerint.
Ahogy arról korábban írtunk, november végén megjelent a HVG Diploma 2024 kiadványa, benne az egyetemek és főiskolák rangsorával. Az élen az Eötvös Loránd Tudományegyetem áll, amelyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Debreceni Egyetem követ.
A lista - ami a hallgatók kiválósága alapján készült - összeállítása során olyan szempontokat vettek figyelembe, mint az elsőhelyes jelentkezők száma, a felvett hallgatók átlagpontszáma, a nyelvvizsgával felvettek aránya, valamint a középiskolai versenyeken helyezést elértek száma.
A legjobb egyetemek és főiskolák |
A HVG Diploma 2024 kiadványban az összesített intézményi és kari listák mellett számos képzésterületi rangsort is találtok, és megnézhetitek többek között azt is, hogy hallgatói és oktatói kiválóság szempontjából mik a legjobb egyetemek és egyetemi karok.
A HVG Diploma 2024 különszámát szombattól megvásárolhatjátok az újságárusoknál, vagy akár most, ide kattintva megrendelhetitek. |
A gazdasági egyetemek top 10-es listája a következő:
- Corvinus
- ELTE-GTK
- SZTE-GTK
- PTE-KTK
- DE-GTK
- BGE-PSZK
- BME-GTK
- BGE-KKK
- BGE-KVIK
- ELTE-PPK
A Corvinus és az ELTE dobogós helyezései nem meglepőek az előző évek listáihoz képest. Azonban több változás is történt a többi egyetem sorrendje között. A BME a tavalyihoz rangosrhoz képest 4 helyet rontott, így dobogóját átvette a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara.
A legtöbben gazdasági szakot választanak
A gazdaságtudományi képzések évek óta a legnépszerűbbek az országban. 2023-ban az ebbe a kategóriába tartozó képzésekre összesen 36 313-an jelentkeztek. Ezek között is kiemelkedik a gazdálkodási és menedzsment szak, amire a felsőoktatási felvételin 14 ezren jelentkeztek. Ezzel a legnépszerűbb szak lett az országban. A második legkedveltebb a kereskedelem is marketing alapszak, majdnem 10 ezer fő jelentkezővel.
A nagy érdeklődés miatt a ponthatárok is igen magasak a képzési területen. Sok helyen 400 pont feletti eredményt kellett szerezni ahhoz, hogy valaki felvételt nyerhessen egy gazdasági karra. A Corvinus Egyetem gazdálkodási és menedzsment szakára, államilag támogatott képzési formában, 456 volt a ponthatár. Ugyanerre a képzésre az ELTE-n 421, a BGE-re és a Szegedi Tudományegyetemre pedig 407 pontot kellett minimum megszerezni.
A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről |
|
.