Így szerepeltek a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban 2023-ban Felsőoktatás
Székács Linda

Így szerepeltek a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban 2023-ban

2023-ban is eredményesen szerepeltek a magyar felsőoktatási intézmények a nemzetközi egyetemi rangsorokban. Összegyűjtöttük, milyen eredményeket értek el az elmúlt egy évben.

Quacquarelli Symonds (QS)

Idén is a Szegedi Tudományegyetem lett a legeredményesebben szereplő magyar felsőoktatási intézmény a brit Quacquarelli Symonds nevű

vállalat egyetemi rangsorában, amiben 601-610. helyet szerezte meg. A megszokott szempontok, vagyis az akadémiai elismertség, a munkáltatói megbecsültség, a tudományos munkák idézettsége, az oktatók és hallgatók aránya, valamint a külföldi hallgatók aránya mellett az idei rangsor összeállításakor három új szempontot is figyelembe vettek. A nemzetközi kutatási hálózat indikátora, a végzett hallgatók foglalkoztatási eredményeinek mérőszáma, továbbá a fenntarthatóság 5-5 százalékos fajsúllyal szerepeltek a rangsorban, amiben végül 11 magyar egyetem kapott helyet.

Center for World University Rankings

Hat magyar egyetem és a Bécsbe költözött, korábban budapesti székhelyű Central European University is felkerült a Center for Word University Rankings 2023-as globális listájára, amiben összesen 19 788 felsőoktatási intézményt állítottak sorrendbe.

A legelőkelőbb helyet az Eötvös Loránd Tudományegyetem szerezte meg (517.), amit a Semmelweis Egyetem (669.) a Szegedi Tudományegyetem (708.), a Debreceni Egyetem (753.), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (947.) és a Pécsi Tudományegyetem (1166.) követ.

A CEU a lista 1778. helyén szerepel.

Times Higher Education

A Times Higher Education tizezenegy részrangsorának mindegyikében szerepelt legalább egy magyar egyetem 2023-ban. A listákban olyan országok egyetemeit rangsorolták, mint Ausztrália, az Egyesült Királyság, az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Szingapúr, Kína Svájc és Európa országai, idén ráadásul a korábbi 13 helyett már 16 szempont alapján.  Számított többek között az oktatók és a hallgatók aránya, a külföldi hallgatók száma, a férfiak és a nők aránya, valamint a kutatási környezet, a kutatások minősége, azok idézettsége és az úgynevezett "tudástranszfer-indikátorok", vagyis az ipari bevételek és a szabadalmak száma is.

A részrangsorokat ide kattintva éritek el.

Sanghaji Felsőoktatási Rangsor (ARWU)

Az Academic Rankings of World Universities (ARWU) a 2023-as szakterületi rangsorában a szervezet öt tágabb tudományterületen; a természettudományok, mérnöki képzések, élettudományok, orvostudomományi képzések és társadalomtudományok területén, ezen belül pedig összesen 55 szűkebb szakterületen vizsgálta és rangsorolta a világ 5000 felsőoktatási intézményét.

A legtöbb szakterületi helyezést a magyar intézmények közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem érte el, de remekelt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Semmelweis Egyetem és a vidéki intézmények is.

A magyar helyezéseket ebben a cikkünkben nézhetitek meg.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.