Keresztfélévben diplomáztok? Ezekkel a plágiumkeresőkkel ellenőrizhetitek a szakdolgozatotok Felsőoktatás
Székács Linda

Keresztfélévben diplomáztok? Ezekkel a plágiumkeresőkkel ellenőrizhetitek a szakdolgozatotok

Közeleg a keresztfélévben végzők szakdolgozatának leadási határideje, de a plágiumkeresők akkor is hasznosak lehetnek, ha "csak" valamilyen beadandót vagy tanulmányt írtok az egyetemre. Mutatunk néhány ingyenes szoftvert, amit használhattok az ellenőrzéshez.

"Plágium: szellemi tolvajlás, más művének közlése saját név alatt, a mű alapgondolatának vagy részleteinek felhasználása a szerzőre való hivatkozás nélkül"

- szerepel a Magyar Értelmező Szótárban.

A plágiumot az egyetemek súlyos szankciókkal és büntetésekkel igyekeznek visszaszorítani, plagizálás azonban nem csak szándékosan, de véletlenül is előfordulhat, ha a nagy hajtásban egy szakdolgozó véletlenül elfelejti megjelölni a forrását, vagy azt helytelenül teszi.

Annak érdekében, hogy ez ne következzen be, érdemes végigfuttatni a szakdolgozatotokat, beadandóikat egy-két plágiumkeresőn, ráadásul mindezt ingyen is megtehetitek.

A KOPI a Magyar Tudományos Akadémia hivatalos plágiumkereső oldala, ahol lehetőségetek van saját dokumentumaitok, valamint a mások által feltöltött dokumentumok között azonos részeket, hasonlóságot, esetleg teljes egyezést keresni, mindezt ráadásul az oldal nyelvfüggetlen algoritmusa miatt bármelyik európai nyelven megtehetitek.

 

"Oktatók számára lehetőséget biztosít a Rendszer a házidolgozatok és diplomák összehasonlítására, akár a korábbi évek hasonló műveivel, akár a KOPI hatalmas adatbázisával és a Wikipédia teljes szövegével is. Diákok ellenőrizhetik a művüket, megnézhetik, hogy az összes idézet mennyisége nem haladta-e meg az oktatási intézményben megengedettet. Diplomájukat ők maguk feltölthetik, hogy másolás esetén látható legyen az eredeti szerző" - írják a szoftver oldalán, hozzátéve azt is, hogy a KOPI akár a bírálók munkáját is segítheti, sőt, szerzőknek és konferenciaszervezőknek is hasznos lehet.

Ahhoz, hogy használni tudjátok, mindössze regisztrálnotok kell, majd feltölteni a dokumentumaitokat az oldalra, és elindítanotok a hasonlóságkeresést.

Szintén plágiumkeresésre alkalmas a Dupli Checker és az a:::plagium is, amik különböző színekkel jelölik is a problémás részeket.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.