A húszas éveikben mindenkinek rengeteg változással és nehézséggel kell szembenéznie ilyenek az önállósodás, időbeosztás, kapcsolati elköteleződés, pénzügyek - ezek sok stresszel járhatnak. Ilyenkor lényegesen megkönnyítheti a helyzetet, ha pszichológushoz fordulunk, és átbeszéljük egy szakértővel a gondolatainkat. Több egyetemen is nyújtanak ingyenesen pszichológiai szolgáltatásokat, ezeket gyűjtöttük most össze nektek.
Eötvös Loránd Tudományegyetem
Az egyetem Életvezetési Tanácsadó szolgáltatását bármelyik kar hallgatói igénybe vehetik ingyenesen, sőt még a dolgozók is. Nem csak az egyetemhez köthető problémákkal lehet hozzájuk fordulni – a honlapon megnézhetitek, hogy pontosan mivel foglalkoznak – de többek között családi-, magánéleti-, munkahelyi konfliktusok, tanulással / munkával kapcsolatos problémák, döntési nehézségek, beilleszkedési nehézségek, szorongás, stresszkezelési nehézségek, hangulatzavar területén is tudnak segíteni.
E-mailes bejeltentkezést követően lehet időpontot egyeztetni a szakemberekkel, erre október 15-ig van lehetőség ebben a félévben. Kiemelik, hogy a pszichológiai tanácsadást valamennyi kliens teljes diszkréció mellett veheti igénybe, a pszichológusok szakmai etikai kódexének előírásai szerint működünk, az Életvezetési Tanácsadó munkatársainak titoktartási kötelezettsége van.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
A Műegyetem többféle szolgáltatást is nyújt, például lehet jelentkezni egyalkalmas lelkisegély konzultációra, ehhez egy kérdőívet kell kitölteni. A felkínált egyszeri, fél órás segítő beszélgetést azokban az esetekben javasoljuk, amikor úgy érzed, jó lenne egyszer "kibeszélni" egy pszichológussal a benned zajló gondolatokat, érzéseket, de nem tervezel hosszabban foglalkozni a témával, tanácstalan vagy, és információra van elsősorban szükséged vagy nehezen megfogalmazható, de intenzív érzések vannak benned egy aktuális helyzet, esemény kapcsán és ventilálnál – olvasható az oldalon.
Van hosszabb pszichológiai tanácsadás is, amely a hallgatók számára ingyenes, hat alkalmas tanácsadási folyamat, amire egy negyedórás kérdőív kitöltésével lehet jelentkezni. Felhívják a figyelmet arra, hogy ez nem minősül egészségügyi szolgáltatásnak, így nem áll módukban diagnózist és beutalót kiállítani.
Szegedi Tudományegyetem
Az egyetem Életvezetési Tanácsadó Központja évente öt ingyenes alkalmon át nyújt segítséget a diákoknak olyan témékban, mint a pályaorientáció, magányosság, szorongás, szenvedélybetegségek, időbeosztási zavarok. Személyes tanácsadás mellett, elektronikus levelezés formájában is lehet segítséget kérni. Aki inkább online levelezne azoknak ajánljuk a www.leleknavigator.hu honlapot. Érdemes már a probléma kezdetén időpontot kérni, mert az 5 alalmas tanácsadás limitáltan tud elegendő lenni. Éppen ezért súlyos esetek megoldására nem alkalmas – írják.
Budapesti Corvinus Egyetem
A Hallgatói Támogatás csapata szakképzett pszichológusokból, tanácsadókból áll, akik a hallgatók mentális egészségét, tanulási módszereiket, és a karrierjükről való közös gondolkodást hivatottak támogatni. A tanácsadások önkéntes bejelentkezéssel működnek, díjmentesek és titoktartás mellett zajlanak. Ha szeretnétek igénybevenni a szolgáltatást, akkor innen tájékozódhattok.
Pécsi Tudományegyetem
Itt az Általános Orvostudományi Karon működik pszichológiai szolgáltatás: célja, hogy a magyar, angol és német programon tanuló hallgatók számára pszichológiai segítséget nyújtson a szokásos életvezetéssel, tanulmányokkal együtt járó problémák, nehézségek rendezéséhez, megoldásához – olvasható a kari honlapon. Egyaránt nyújtanak segítséget egyénileg és csoportosan is, mindkettőt térítésmentesen. Az egyéni konzultáció személyes beszélgetésből áll, melynek során a problémák megbeszélhetők, megoldások és alternatívák kereshetők. Fejleszthetők az alkalmazkodási készségek, átformálható a stresszhez való viszonyulás. Csoportos konzultáció esetén a csoport tagjai és a vezető együttesen dolgozzák ki a közös problémák megoldási lehetőségeit.
A hallgatók harmada már az egyetemen kiég a folyamatos teljesítménykényszer miatt
Súlyos probléma a hallgatók kiégése, ami nem meglepő adat, ha a naponta 4-8 órában folyamatosan teljesítménykényszerben lévő tanulókat nézzük, akiknek az egyetem egy munkahelyhez hasonló stresszt okozhat. Rengeteg minden segíthet a sporttól a humorig, de ha felismerjük magunkon a „burnout” tüneteit, érdemes szakember segítségét kérni. Erről ebben a cikkünkben olvashattok részletesebben.