Halasztanod kell az egyetemi féléved? Semmi gond - itt van minden, amit a passziválásról tudni érdemes Felsőoktatás
Gál Luca

Halasztanod kell az egyetemi féléved? Semmi gond - itt van minden, amit a passziválásról tudni érdemes

Sokszor akadhat olyan élethelyzet, aminek okán az egyetem ideiglenesen háttérbe szorul. Ezzel nincsen semmi gond, mivel bármelyik egyetemen passziváltathattok anélkül, hogy elveszítenétek a hallgatói jogviszonyotokat. Mutatjuk, mikre kell odafigyelnetek, ha a következő félévet szüneteltetni szeretnétek.

Mit jelent a passzív félév?

Ha passziváltattok – más néven halasztotok -, az azt jelenti, hogy az adott félévre ideiglenesen megszűnik a hallgatói jogviszonyotok az egyetemmel, így nem kell az órákra bejárnotok és teljesítenetek az órai követelményeket, zh-kat és vizsgákat. Önköltségesként ilyen esetben nem kell kifizetni a passzivált félév tandíját sem. Ezeknek a kötelességeknek az elengedése mellett viszont megmarad a TB-tek és továbbra is vállalhattok diákmunkát.

Viszont a halasztásnak számos hátulütője is van: hallgatói jogviszony nélkül ugyanis nem tudtok diákhitelt felvenni, nem kaptok ösztöndíjat és a diákigazolványotok sem lesz érvényes, így nem tudtok élni annak kedvezményeivel.

Hol lehet jelezni a passziválást?

A legtöbb egyetemen ez a folyamat egységesen, a Neptun rendszerén keresztül működik. A halasztási szándékotokat az Ügyintézés/Beiratkozás, Bejelentkezés menüpontban tudjátok megtenni, ami semmilyen költséggel nem jár - viszont a státuszotok megváltoztatása határidőhöz kötött, amire érdemes odafigyelni. Az őszi félévben általában október közepéig, míg a tavaszi félév esetében január végéig, vagy február elejéig tudjátok ezt díjmentesen elintézni. Ha túlléptek ezen a határidőn, akkor is van még lehetőség a passziválásra, de ebben az esetben már fizetnetek kell érte.

Hány félévet lehet passziválni?

Az erre vonatkozó kormányrendelet szerint egymás után maximum két félévet passziváltathattok és az összes passzív félévetek száma nem haladhatja meg a képzési időtök felét. Tehát, ha 6 féléves a képzésetek, akkor összesen csak háromszor halaszthattok egy-egy félévet. Bizonyos esetekben dékáni engedéllyel a passzív félévek száma meghosszabbítható, de ezt az engedélyt legtöbbször komoly helyzetekben – például baleset vagy betegség miatt – kaphatják meg a hallgatók.

Lehet passziválni már az első félévben?

Az általános szabály szerint nem, ugyanis egy teljesített félévvel kell rendelkezni ahhoz, hogy lehetőségetek legyen a passziváltatásra. Azonban az egyetemek saját maguknak megváltoztathatják ezt a szabályt, ezért érdemes erről az adott intézménynél érdeklődni. A Corvinus Egyetemmel ellentétben az ELTE-n és a SOTE-n is van lehetőség az első félév halasztásához. Ehhez az egyetem oldalán található kérvényt kell benyújtanotok, amiben részletesen meg kell indokolni a döntéseteket, és megjelölni, hogy mikor szeretnétek folytatni a tanulmányaitokat.

Ha most kezditek az egyetemet és még nem ismertek minden kifejezést, amikkel esetleg ebben a cikkben is találkozhattok, akkor segítségetekre lehet a gólyáknak szóló egyetemi zsebszótár cikkünk.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.