Tavaly kilenc, idén már csak négy egyetem került be a sanghaji felsőoktatási rangsorba Felsőoktatás
Tornyos Kata

Tavaly kilenc, idén már csak négy egyetem került be a sanghaji felsőoktatási rangsorba

Abban nem történt változás, hogy melyik teljesített a legjobban a hazai intézmények közül, viszont az első helyezettnek sikerült javítania egy kategóriát tavalyhoz képest.

Összesítettben az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) szerezte a legjobb eredményt, így az 501-600. kategóriába került az ARWU egyetemi világrangsorában. Az egyetem idén 18 részrangsorban szerepel: fizikából (101-150), matematikából (201-300) és pszichológiából (201-300) érte el a legjobb helyezést.
Második helyen a Semmelweis Egyetem (SE) végzett a hazai egyetemek közül: tavalyhoz hasonlóan a 601-700. kategóriába került.  Hat tárgy alapján is a legjobbak közé sorolták: 201-300. helyen áll a klinikai orvostudomány, szintén 201-300. a fogorvosi és a gyógyszerészeti tudományokban. 301-400. az orovosi technológia, 401-500. a biológia és a humánbiológia is.

Még két egyetem került a legjobbak közé

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a 701-800-as kategóriába került és három szakterületen végzett kiemelkedő helyen: 301-400. fizikából, 401-500. klinikai orvostudományból és szintén 401-500. gyógyszerészetből. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi egyetem a negyedik helyet foglalja el a hazai intézményeket nézve, ez a 901-1000. kategóriába került. Matematikából és gépészmérnökből viszont a 201-300-as hely jutott neki.

A sanghaji felsőoktatási rangsor

Az ARWU rangsort 2003-ban kezdte publikálni a sanghaji Jiao Tong Egyetem, a felmérést 2009 óta egy független szervezet, a ShanghaiRanking készíti. A ranglistát a felsőoktatási szakma évek óta a legmegbízhatóbb értékelések között tartja számon. A transzparens módszertan és a külső partnerektől összegyűjtött adatok alapján vizsgált 2500 intézmény közül minden évben az első 1000 kerül fel a listára, az indikátorok között a publikációk és a magas idézettségű kutatók száma, az intézmények volt hallgatói, illetve jelenlegi oktatói által nyert tudományos díjak száma is szerepel

– írja az ELTE a lapunknak küldött közleményében.

A lista élén tavalyhoz képest nem történt változás: az első tíz helyen most is ugyanaz a nyolc amerikai és két angol egyetem osztozik, a dobogóra pedig sorrendben idén is a Harvard, a Stanford és a Massachusetts Institute of Technology (MIT) jutott fel. Európát tekintve a Paris-Saclay University lett az első (a világranglistán a 15.), Ázsiában pedig a Tsinghua University négy helyezést javítva a 22. helyen szerepel az összesített rangsorban.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.