Bár a miniszterek lemondtak, mégis kormányközeli személyek vannak az egyetemi kuratóriumok élén Felsőoktatás
Tornyos Kata

Bár a miniszterek lemondtak, mégis kormányközeli személyek vannak az egyetemi kuratóriumok élén

Februárban jelentette be Gulyás Gergely, hogy az összes miniszter lemondott a kuratóriumokban betöltött pozíciókról. Erre azért volt szükség, mert a politikai befolyásra hivatkozva megtagadta a friss Erasmus+ támogatásokat az Unió. A lemondások ellenére azonban még mindig kormányközeli személyek vannak a vagyonkezelő alapítványokban.

Januárban érkezett a hír, mely szerint nem kaphatnak friss támogatásokat az Erasmus+ programból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi egyetemek, amelyeket közérdekű vagyonkezelő alapítvány tart fenn. A tiltás huszonegy magyar felsőoktatási intézményt érintett, többek között a Moholy-Nagy Művészet Egyetemet, a Semmelweis Egyetemet, a Szegedi Tudományegyetemet és a Corvinust is.

Az Európai Bizottság elsősorban azt kifogásolta, hogy a „modellváltó” egyetemek működése nem biztosította a közösségi források átlátható kezelését, ugyanis azokra sem a közbeszerzési, sem az összeférhetetlenségi szabályok nem vonatkoztak, ráadásul magasrangú aktív politikusok, például miniszterek és államtitkárok is bekerülhettek a vagyonkezelő testületekbe, vagyis a kuratóriumokba.

február 9-i kormányinfón aztán Gulyás Gergely bejelentette; az összes miniszter lemondott a kuratóriumokban betöltött pozícióikról. Ez többek között Varga Judit, Lantos Csaba, Lázár János, Nagy István, Szijjártó Péter, Navracsics Tibor és Varga Mihály minisztereket érintette.

Bár a miniszterek tehát lemondtak, a kuratóriumi tagok között továbbra is Fideszhez köthető személyek szerepelnek.

Hogy kik a tagjai a különböző egyetemek vagyonkezelő alapítványainak, azt korábban már az Eduline is összegyűjtötte:

A Telex most kitért néhány olyan intézményre is, amelyről mi nem írtunk. A Corvinus Egyetem kuratóriumában például 2020-ig ott ült Csák János jelenlegi kulturális és innovációs miniszter, 2021-ig pedig Martonyi János volt külügyminiszter is. A kuratóriumok átalakításának bejelentéséig tag volt ugyanakkor György László is, aki jelenleg kormánybiztosként tevékenykedik. György 2023-ban távozott, helyére Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója érkezett.

A Miskolci Egyetem kuratóriumában maradhatott volna Varga Judit, aki februárban még igazságügyi miniszterként távozni kényszerült a kuratóriumból, de néhány hónappal később a miniszteri pozíciójától is megvált. Varga helyére szintén a Mol-csoportból érkezett az új tag, Világi Oszkárt, a cég vezérigazgató-helyettesét nevezték ki.

Nem mindenhol volt váltás, de ennek ellenére továbbra is kormánypárti tagok vannak a kuratóriumokban. A Dunaújvárosi Egyetemen például megtarthatta az elnöki helyét Süli János korábbi miniszter, Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselő, de ahogy más egyetemek kuratóriumában, úgy a debreceniben is maradt egy aktív polgármester: a Fidesz–KNDP-s Szólláth Tibor, Hajdúnánás polgármestere.

A Nyíregyházi Egyetemen is tag maradt Kovács Ferenc, aki 2010 óta kormánypárti politikusként vezeti az egyetemnek otthont adó települést. Az Állatorvostudományi Egyetemen a volt földművelésügyi miniszter, Fazekas Sándor vezeti az alapítványt, aki jelenleg is a Fidesz országgyűlési képviselője, a Neumann János Egyetem kuratóriumában pedig továbbra is ott van Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.