Kiderült, melyik négy bank számlájára lehet júliustól szabadfelhasználású diákhitelt igényelni Felsőoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

Kiderült, melyik négy bank számlájára lehet júliustól szabadfelhasználású diákhitelt igényelni

A Diákhitel Központ pályázaton választotta ki ezt a négy céget, náluk lesz elérhető a például ingyenes bankkártyát is biztosító kedvezményes diákhitel számla. Júliustól Diákhitel1-et csak ezekre lehet már igényelni, a régebbi adósoknak és más diákhitel-termékek mellé opcionális.

A kormány döntésével júliustól elérhetővé válik egy kedvezményes, több elemében ingyenes, úgynevezett „diákhitel számla”, derül ki a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményéből. Ám ez csupán négy magyarországi banknál lesz igénybe vehető, őket a Diákhitel Központ nyílt pályázaton – hat jelentkező pénzintézetből – választotta ki. Ezek a következők:

  • az OTP Bank,
  • az MBH Bank,
  • az Erste Bank
  • és a Gránit Bank.

Melyek közül a második Mészáros Lőrinc, a negyedik Tiborcz István érdekkörébe tartozik, az elsőért pedig éppen a külügyminiszter lobbizik. Igaz, a korrektség jegyében azt is hozzá kell tenni, hogy a két kormányközeli bank a legolcsóbb diákszámlák összehasonlításán az élen végzett.

Kötelező ingyenes szolgáltatások

Ezeknél a számláknál ingyenesen kell biztosítani kell a havi számlavezetést, az elektronikus szolgáltatások felületének használatát, a havi bankszámlakivonatot és a kapcsolódó bankkártya használatát is. Ezek közül a negyedik tűnik a legkomolyabb feltételnek, bár a távirati iroda által idézett közlemény sajnos nem írja, hogy milyen bankkártya-típussal kell ezt megtenni. Ami azért lenne fontos, mert korábban volt olyan diákszámla-konstrukció, ahol az online vásárlások terén korlátozottan használható Maestro kártyát ingyen adták, de a Mastercardért már évi ötezer forintot kellett fizetni.

De a tárca hozzáteszi, hogy a bankok a kötelező ingyenes elemeken túl eltérő, de jelentősen kedvezményes szolgáltatásokat fognak nyújtani a diákhitel számlát nyitóknak. Például a lakáshitel-felvétel, az értékpapír számlák vezetése vagy a biztosításkötés lehet így olcsóbb.

Csak ide utalják

Ám mindez nem csupán egy opcionális lehetőség.

Júliustól a szabadon felhasználható Diákhitel1 új szerződéseit a Diákhitel Központ már kizárólag a négy bank valamelyikénél vezetett diákhitel folyószámlájára utalja.

Azoknak, akiknek korábbi diákhitele van vagy egy másik konstrukciót vesznek igénybe, választható lehetőség marad mindez. (Mivel a tandíjra fordítható Diákhitel2-t közvetlenül az egyetemnek utalják át, a szabad felhasználású és kamatmentes Diákhitel Plusz pedig már megszűnt, ezért kizárásos alapon a Képzési hitelre gondolhattak még ez alatt.) Korábban a mostani változtatásokkal kapcsolatosan megjelent jogszabályokat a többség úgy értelmezte, hogy egy bankba terelné a kormány az összes diákhitelest, a mostani információk alapján végül ebből lett tehát négy bank.

A közlemény szerint a Diákhitel Központ valamelyik termékével jelenleg mintegy 200 ezren rendelkeznek. Tavaly decemberben úgy vezettek be a szabadfelhasználású diákhitelre „kamatstopot”, hogy fél évvel előtte több, mint a duplájára emelték annak kamatát.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.