A kutatás megerősítette, hogy a mikroműanyagok élettani hatásokkal bírnak a gerinctelen élőlényekben.
Először igazolták mikroműanyagok jelenlétét a Balatonban, ezek ökológiai hatásait is vizsgálta az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Balatoni Limnológiai Kutatóintézete, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. egy közös kutatás keretein belül.
Mint közös közleményükben írták, az utóbbi években egyre nagyobb aggodalomra adnak okot a mikroműanyag szennyezések. A nemzetközi kutatások elsősorban a tengerekre fókuszálnak, így a mikroműanyagok édesvizekben való előfordulásáról eddig kevesebb tudományos publikáció született. Ezekkel a mikroműanyagokkal az a legnagyobb probléma, hogy
akut és krónikus hatásokat okozhatnak az élő szervezetekben, továbbá felületükön képesek vízben kevésbé oldódó, emberi eredetű szennyezéseket is megkötni (ilyenek például a különféle gyógyszermaradványok).
Az így megkötött szennyezéseknek a mikroműanyagok erősíthetik toxikus hatásukat és elősegíthetik feldúsulásukat is az élő szervezetekben.
A kutatás elsőként igazolta, hogy a különböző típusú mikroműanyagok 50-100 mikrométeres tartományban vannak jelen a tó medencéiben. A kutatás azt is megerősítette, hogy a mikroműanyagok a mérhető emberi eredetű kémiai szennyezőkkel közösen is élettani hatásokkal bírnak a gerinctelen élőlényekben.
A kutatók a teljes tanulmányt a Science of the Total Environment című nemzetközi szaklapban publikálták.
(Címlapképünk illusztráció.)