Diákszámlák és kártyák: minden, amit tudni akartál a díjakról és egyebekről Felsőoktatás
Székács Linda

Diákszámlák és kártyák: minden, amit tudni akartál a díjakról és egyebekről

Semmi nincs ingyen, a számlavezetés költségekkel jár, de a bankok pontosan tudják, hogy nem ilyesmire szeretnétek költeni a pénzeteket. Mutatjuk, milyen lehetőségeitek vannak a legnagyobb hazai bankoknál, ha most nyitnátok diákszámlát.

Minél előbb bevonjuk a gyermekeket a pénzügyek világába, és megtanítjuk őket, hogy tudnak eligazodni benne, annál nagyobb rá az esély, hogy helyes szokásokat alakítanak ki és pénzügyileg tudatos felnőttekké válnak

– áll az egyik legnagyobb magyarországi bank gyerekeknek és diákoknak szóló bankszámla opciói alatt.

Tapasztalatok szerint leggyakrabban 14 éves korban fogalmazódik meg a fiatalokban és a szüleikben a bankszámlanyitás igénye. Jellemzően ekkor fejezik be ugyanis az általános iskolát és lépnek az önállósodás útjára, legfőképp a középiskola elkezdésével, ami sok esetben az otthontól való nagyobb távolságot, bizonyos esetekben a kollégiumba költözést, és idővel a felsőoktatásra való felkészülést is jelenti. Míg azonban ebben az életkorban csak opcionális, 18 éves kor fölött már szinte kötelező bankszámlát nyitni, függetlenül attól, hogy a középiskola elvégzését követően a felsőoktatásban való továbbtanulást választjátok, vagy kiléptek a munka világába.

Na jó, de mégis miért kell?

Ha az utóbbi mellett döntötök, egyértelmű, hogy azért van szükségetek egy saját bankszámlára, hogy erre érkezzen a fizetésetek és elkezdhessétek külön kezelni a pénzügyeiket. Ha viszont a továbbtanulást választjátok, az egyetemek külön kérik, hogy a beiratkozás előtt álló jövendőbeli hallgatóik nyissanak saját bankszámlát, hiszen erre érkeznének majd az esetleges tanulmányi vagy szociális ösztöndíjak, önköltséges képzés esetén erről történik a tandíj befizetése, de akkor is szükségetek lesz rá, ha diákhitelt vennétek fel, vagy ha kollégiumban laknátok, aminek költségeit havonta, jellemzően az egyetem tanulmányi rendszerén keresztül kell befizetnetek. Arról nem is beszélve, hogy manapság már egyre több hely, többek között zenei fesztiválok  és szórakozóhelyek is készpénzmentesek, ebben az esetben pedig kellemetlen lehet, ha azért nem tudjátok kifizetni a rendeléseteket, mert nincs saját bankkártyátok, csak készpénzetek.

Nem meglepő tehát, hogy a legtöbb banknál vannak olyan kedvezményes számlavezetési lehetőségek, amik kifejezetten a 18-25 év közötti egyetemista korosztályt szólítják meg. Ezek jellemzően olcsóbb számlavezetési és utalási díjakat, ingyenes készpénzfelvételt, de gyakran egyéb extra lehetőségeket, például bizonyos vásárlási kedvezményeket vagy biztosításokat is kínálnak.

Mutatjuk az öt legnagyobb magyarországi bank áprilisban elérhető diákszámla lehetőségeit:


Fontos, hogy a táblázatban szereplő adatok csak a bankok április 3.-án online elérhető számlaopcióit és feltételeit mutatják. Ezek csak időszakos kínálatok, a promóciók meghatározott ideig tarthatnak, így ha ti például augusztusban terveztek számlát nyitni, előfordulhat, hogy teljesen más feltételekkel szembesültök. Aktuális információkért mindig érdeklődjetek a kiválasztott bank bankfiókjában vagy a honlapon megadott e-mailes vagy telefonos elérhetőségeken.

Még valami?

Amellett, hogy figyelembe veszitek az itt felsorolt szempontokat, fontos azt is mérlegelnetek, hogy mire használnátok a bankszámlátokat, milyen célra nyitjátok azt. Ha rendszeres pénzforgalom zajlik rajta, érdemes például kiemelten odafigyelnetek arra, hogy mennyi a készpénzfelvétel, az utalások és a kártyás fizetések díja. Ha viszont elsőorban a megtakarításokat szeretnétek tárolni rajta, ezeknél sokkal fontosabb lehet a kártya havi vagy éves díja, hiszen a megtakarítás célja épp az, hogy minél kevesebb pénzt költsetek el, és minél többet tegyetek félre, így tehát semmiképp sem célszerű olyan ajánlatot választanotok, aminek a havidíja több száz, vagy több ezer forint. Figyelembe vehetitek ugyanakkor az ATM-ek és a bankfiókok közelségét is, hiszen bizonyos szolgáltatásokat, például adategyeztetéseteket, módosításokat csak személyesen tudtok elintézni, nem utolsó sorban pedig az is fontos lehet, hogy ha ti inkább a készpénz használatát kedvelitek, vagy esetleg lakásban éltek és így szoktátok kifizetni a lakbéretek, ne kelljen több kilométert utaznotok a legközelebbi ATM-hez és ne kényszerüljetek arra se, hogy más bankfiókhoz tartozó ATM-et használtok. Bár havi két készpénzfelvétel 150 ezer forintig banktól függetlenül ingyenes, ha ennél többször vennétek le készpénzt és nem a saját bankotok szolgáltatásait használjátok, az jellemzően sokkal drágább készpénzfelvételi díjjal jár, mint a saját bankotokból kikérni a pénzetek.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.