Az Európai Bizottság döntése szerint a modellváltó egyetemek hallgatói és oktatói nem vehetnek részt az Erasmus-programban. Viszont - úgy tűnik - külföldi hallgatók ezekre az egyetemekre is érkezhetnek erasmusosként.
Nem érinti a Magyarországra érkező külföldi hallgatókat az alapítványi egyetemek kizárása az Erasmus+-programból – írja oldalán a program magyarországi koordinálását végző Tempus Közalapítvány.
Január elején jutott a Népszava tudomására, hogy az Európai Bizottság döntése szerint kitiltják a modellváltó egyetemek hallgatóit és oktatóit az Erasmus+ mobilitási programból, mivel az érintett huszonegy magyar intézmény működési modellje nem biztosítja a közösségi források átlátható kezelését.
A döntés a 2022. december 15-e után elbírált pályázatokra vonatkozik, a 2023-as hallgatói és oktatói pályázatokat azonban egyelőre nem érinti, a Tempus Közalapítvány szerint ugyanis a felsőoktatási intézmények 26 millió eurót kaptak a mobilitási program megvalósítására, ami idén több mint tízezer hallgató és oktató külföldi ösztöndíjának finanszírozását teszi lehetővé.
ACorvinus Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem azt írta, hogy ha szükséges, saját zsebből fogják finanszírozni a hallgatóik külföldi ösztöndíjait, míg a MATE saját ösztöndíjprogramot indítana, ha kimaradnak az Erasmusból. Arról eddig sehol sem esett szó, hogy a kizárás vajon érinti-e az alapítványi egyetemekre érkező külföldi hallgatókat. A Tempus Közalapítvány azonban most azt írja; „A döntés nem érinti a Magyarországra érkező külföldi egyetemi hallgatók Erasmus+ ösztöndíját."
A döntést egyébként a Magyar Rektori Konferencia "elfogadhatatlannak" minősítette, az Oktatási Hálózat pedig a kormányt tette felelőssé érte, míg Szentkirályi Alexandra, kormányszóvivő az M1-nek azt mondta, "nem is nagyon értik" a konfliktust.