Gulyás Gergely: kifizetik a 2024-es Erasmus-ösztöndíjak költségét, ha nem tudnak megállapodni az Európai Bizottsággal Felsőoktatás
Szabó Fruzsina

Gulyás Gergely: kifizetik a 2024-es Erasmus-ösztöndíjak költségét, ha nem tudnak megállapodni az Európai Bizottsággal

Ha nem tudnak megállapodni az Európai Bizottsággal, akkor az EU bíróságánál pert fognak indítani az Erasmus-ösztöndíjról szóló határozattal szemben - erről is beszélt a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. Cikkünk folyamatosan frissül.

„Elfogadhatatlan és tűrhetetlen” – ezt mondta az Európai Bizottság döntéséről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. Ahogy arról hétfőn a Népszava beszámolt, az Európai Bizottság még december közepén arról tájékoztatta a kormányt, hogy a huszonegy modellváltó egyetemet kizárják az Erasmus és a Horizont programból, az alapítványi egyetemek kuratóriumaiban ugyanis aktív politikus, sőt miniszterek is ülnek. A bizottság szerint működési modelljük nem biztosította a közösségi források átlátható kezelését, hiszen sem a közbeszerzési, sem az összeférhetetlenségi szabályok nem vonatkoztak rájuk.

Gulyás Gergely szerint „mindenhol Nyugat-Európában” aktív politikusok ülnek az egyetemek fenntartó és tanácsadó testületeiben. Azt mondta: amikor Brüsszellel megállapodtak, annak megfelelően módosították az összeférhetetlenségi szabályokat, sőt szerinte a kormány még szigorúbb szabályokra is nyitott lett volna - újságírói kérdésre a miniszter azt válaszolta, "minden további nélkül" elfogadták volna azt is, ha a bizottság azt kéri, hogy aktív politikusok, miniszterek, polgármesterek vagy akár államtitkárok ne legyenek az egyetemi alapítványok kuratóriumaiban -, de ilyen kérés nem érkezett.

A hvg.hu ugyanakkor szerdán azt írta, a bizottság már a jogállamisági eljárás megindításáról szóló első hivatalos értesítésében kifogásolta, hogy a vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi tagjai mentességet kapnak az összeférhetetlenségi követelmények alól.

„Nem változott az álláspontunk” – így válaszolt arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e a kormány az Erasmus-megállapodásért cserébe visszahívni az alapítványi egyetemek kuratóriumaiból a fideszes politikusokat. „Olyan összeférhetetlenségi szabályokat tudunk elfogadni, amelyek alapján kormánytagok nem maradhatnak a kuratóriumokban (…) Erre már októberben-novemberben is hajlandó lett volna a kormány” – mondta.

Ha nem lesz megállapodás, kifizetik az ösztöndíjakat

A tárcavezető bejelentette azt is, hogy az idei ösztöndíjakat nem érinti az Európai Bizottság döntése, ha azonban nem lenne megállapodás, akkor 2024-ben kifizetik az Erasmus-ösztöndíjak költségét. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy ha az egyeztetések nem vezetnek eredményre, az Európai Unió bíróságánál pert fognak indítani a határozattal szemben.

Gulyás Gergely a modellváltó egyetemekről is beszélt - azt mondta, az érintett intézmények tudományos publikációinak száma egy év alatt 18 százalékkal emelkedett, a magyar felsőoktatási intézmények pedig a nemzetközi rangsorokban is előreléptek (arról, hogy hol állnak a magyar egyetemek a listákon, itt olvashattok részletes elemzést).

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.