Profi tippek kezdő egyetemistáknak: így kezelhetitek a pénzügyeiteket okosa(bba)n Felsőoktatás
Csik Veronika

Profi tippek kezdő egyetemistáknak: így kezelhetitek a pénzügyeiteket okosa(bba)n

Újdonsült egyetemistaként a beiratkozás, a lakás- vagy kolikeresés mellett sokszor háttérbe szorulnak a pénzügyi kérdések. Pedig sokan ilyenkor választanak bankot és számlacsomagot, ezért összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a számlanyitáshoz, a tudatos bankoláshoz és a spóroláshoz.

Sok teendő vár a következő hetekben az elsőéves egyetemistákra: beiratkozás, albérlet- vagy kollégiumkeresés, diákigazolvány-igénylés, tantárgyfelvétel. Akinek korábban nem volt saját bankszámlája (vagy váltana), pénzügyi kérdésekkel is foglalkoznia kell. A bank- és számlacsomag-választás nem egyszerű, sok egyetemista fut bele alapvető hibákba.

1. Hogyan bankol egy kezdő? Hogyan válasszak számlát, ha olyan sok variáció van?

Az egyik leggyakoribb hiba a számlanyitásnál az, hogy nem olvastok el minden részletet és feltételt (és most még csak nem is az apróbetűs részről beszélünk). Mielőtt kiválasztjátok a bankot/számlacsomagot, gondoljátok át, mire fogjátok használni, milyen szolgáltatásokat szeretnétek rendszeresen használni. Ha valami nem egyértelmű, kérdezzetek!

Érdemes diákszámlát választani, amely többféle kedvezményt tartalmazhat, például többször vehettek fel ingyenesen készpénzt automatából vagy alacsony a számlavezetési díj. Érdemes mindent alaposan elolvasni a választás előtt – nézzétek meg, hogy az olcsó számlavezetés mellé például nem kapcsolódik-e magasabb éves kártyadíj.

Pro tipp: Próbáljatok meg az alacsony számlavezetési díj helyett inkábba a díjban foglalt szolgáltatások alapján számlacsomagot választani.

2. Elfogyott a kp-m, veszek fel az automatából

Nem mindegy, melyik bankautomatát használjátok, és egy hónapban hányszor vesztek le pénzt a számlátokról.

Alapszabály, hogy havonta összesen 150 ezer forintos összehatárig, kétszer ingyenesen (pl. 100+50 ezer, 75+75 ezer forintos megosztásban) vehettek le pénzt a számlátokról. Utána már lehetnek extra költségek.

Akkor is lehetnek plusz kiadások, ha nem a saját bankotok automatájából vesztek ki készpénzt. Kár lenne erre költeni.

Pro tipp: A legdrágább szolgáltatások mindig a készpénzhez kapcsolódnak. Nézzétek meg tüzetesen, milyen díjakkal számolhattok, ha kp-ről van szó.

3. Az online vásárlásnak is van határa

A bankkártya az online vásárlásokhoz is hatalmas szabadságot ad, de nem árt határt szabni már az elején a költekezéseknek. A legtöbb bankban már mobilon is beállíthattok olyan limiteket (online, kp felvét, sima vásárlás), amit az adott napon nem léphettek túl. Ez nem csak egy önvédelmi mechanizmus, hanem komoly biztonsági beállítás is, ha ugyanis elhagyjátok a kártyátokat, tudhatjátok, hogy sem online, sem készpénzfelvétel formájában nem férhet hozzá a pénzetekhez más (persze ilyenkor érdemes azonnal letiltani a kártyát).

Pro tipp: Szabjátok magatokhoz a limitet, ha már megismertétek a saját pénzügyi viselkedéseteket. Ha nagyobb kiadást terveztek, érdemes inkább egy-egy alkalommal módosítani a limitet, majd visszaállítani.

4. Megint elfelejtettem elutalni az albérlet árát, és a számla is kiment a fejemből

Tudjuk, hogy három beadandó és a közelgő ZH mellett nem egyszerű a napi pénzügyeket észben tartani. Többek között az ilyen havi vagy más-más időpontban visszatérő feladatoktól szabadulhattok meg, ha ismeritek a számlátokat és a hozzá kapcsolódó online szolgáltatásokat is. Ha ugyanis ismeritek a bankotok alkalmazását vagy online felületét, pár kattintással beállíthattok rendszeres beszedéseket, rendszeres utalásokat és csoportos beszedéseket is.

Minden hónapban ugyanannyit kell fizetni a mobilszolgáltatásért vagy a koliért? Ilyen esetekben tökéletes megoldás az automatizálás – be tudjátok állítani, hogy a hónap mely napjáig, milyen összeget és hova utaljon a bankotok. Máris egy gonddal kevesebb.

Pro tipp: Persze ilyenkor is érdemes személyre szabni a szolgáltatásokat. Ha rendszeres beszedést állítotok be, akkor tudtok hozzáadni maximális értékhatért (ezt érdemes 1-2 ezer forinttal a fix kiadás felé lőni), ameddig a szolgáltató leveheti az összeget a számlátokról. Ha valamiért mégis magasabb lesz a számlátok, az sem baj - a limitet a szolgáltatótok is látja, ti pedig értesítést kaphattok róla, hogy az adott beszedés sikeres-e vagy sem. Persze legalább havonta nézzetek rá a bankszámlátokra.

+1. Ha szeretnétek igazán profik lenni, akkor merjetek tanácsot kérni a bankotoktól, barátoktól, szülőktől. Ha már ismeritek a számlátokat és a pénzügyi szabályokat, könnyebb lesz!

Szerettek mindent kézben tartani? Ebben a cikkben összeszedtünk hat pénzügyi appot, amellyel könnyebben lesz kézben tartani a megtakarításaitokat, sőt spórolhattok is!