A világ legjobbjai közé került a Bécsbe költöztetett CEU, nagyot nyert vele az osztrák felsőoktatás Felsőoktatás
Bezzeg Hanna-Szabó Fruzsina

A világ legjobbjai közé került a Bécsbe költöztetett CEU, nagyot nyert vele az osztrák felsőoktatás

Szerdán hozták nyilvánosságra a brit Quacquarelli Symonds, vagyis a QS friss felsőoktatási rangsorait. A szakterületi listákon több magyar egyetem is szerepel, ám a legjobb eredményt a Zeneakadémia érte el, amelyet az előadóművészet területén a világ száz legjobb egyeteme közé soroltak. A Central European University (CEU) még ennél is jobb helyezést szerzett, politikatudományból például a 24. helyet szerezte meg – csak éppen a CEU neve mellett már nem Budapest, hanem Bécs szerepel.

Politikatudományok és nemzetközi tanulmányok, filozófia, történelem, szociológia, szociálpolitika – ezeken a területeken is a világ száz legjobb egyetemei közé sorolta a CEU-t a brit rangsorkészítő, a Quacquarelli Symonds. "Apró" szépséghiba, hogy a listán az egyetem neve mellett már nem a „Hungary”, hanem az „Austria” felirat áll.

A képzései döntő részét a lex CEU miatt Bécsbe költöztető egyetemmel jól járt az osztrák felsőoktatás: a friss QS-lista szerint a humántudományokban ez a világ 124. legjobb felsőoktatási intézménye, ennél jobb eredményt az osztrák egyetemek közül csak a bécsi ért el. Több területen azonban az Universität Wient is lekörözi a CEU, a filozófiát oktató felsőoktatási intézmények közül a 33. helyet szerezte meg, politikatudományból pedig még jobb eredményt ért el, a világrangsor 24. helyén áll. Szociológiából a 65. helyre, történelemből és a szociálpolitika területén pedig az 51-100. kategóriába sorolták az egyetemet a QS szakemberei.

A brit Quacquarelli Symonds minden évben megjelenteti világrangsorát – amelyre legutóbb kilenc magyar egyetem került fel, a legjobb helyezést a szegedi, a debreceni egyetem, az ELTE és a pécsi egyetem érte el –, áprilisban azonban szakterületi rangsorokat is megjelentetnek. Öt nagy tudományágról és számos részterületről készítenek listákat, különböző súlyozással figyelembe véve olyan szempontokat, mint az adott egyetem hírneve a tudományos szférában, elismertsége a munkaerőpiacon, a publikációk és a hivatkozások száma, a nemzetközi együttműködések.

A száz legjobb közé került a Zeneakadémia

A magyarországi egyetemek közül – a saját szakterületén – a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem érte el a legjobb eredményt. Az előadóművészet kategóriában az 51-100. kategóriába sorolták a QS rangsorkészítői. Ezzel kilóg a magyar egyetemek közül, egyetlen más intézménynek sem sikerült a világ száz legjobbja közé kerülnie – közölték az Eduline-nal.

Orgona a Zeneakadémián, amelyet a világ száz legjobb egyeteme közé választottak

A QS-rangsor az 50. hely után nem közöl pontos helyezést, de a Zeneakadémia ezzel az eredménnyel olyan intézmények mellett szerepel, mint a római Santa Cecilia Akadémia, a londoni King’s College, a Brüsszeli Királyi Konzervatórium, a Bostoni Egyetem és a California Institute of the Arts. Ebbe a kategóriába sorolták a QS szakemberei a lipcsei, a kölni és a hamburgi zeneművészeti főiskolát, illetve a prágai, a varsói és a tallinni akadémiát is.

Az előadóművészeti szakokat indító egyetemek rangsorát egyébként a londoni Royal College of Music vezeti, a második a bécsi Universität für Musik und darstellende Kunst, a harmadik helyezést pedig a New York-i The Julliard School érte el.

Hogyan szerepelt a többi magyar egyetem?

A nagyobb magyar egyetemek egyébként szinte mind szerepelnek a QS valamelyik részrangsorában, és a legtöbb intézmény jobb helyezést szerzett, mint az előző években.

Az élet- és az orvostudományok területén a Semmelweis Egyetem érte el a legjobb eredményt, tíz helyet javítva kapta meg a 262. helyezést. A Debreceni Egyetemet – akárcsak tavaly – a 401-450. kategóriába sorolták, ahogy a Szegedi Tudományegyetemet is, amely ötven helyet javított 2021-hez képest.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem az öt tágabb tudományág közül háromból került be a világ legjobbjai közé, természettudományokban a 287., bölcsészettudományokban pedig a 351. helyen szerepel – ezen a területen ez a legjobb magyar eredmény. Társadalomtudományokban a 383. helyezést érte el, amellyel a Corvinus után (338. hely) a második a magyar egyetemek rangsorában.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem is több területen javított tavalyi eredményein. Mérnöki-technológiai tudományok (Engineering & Technology) kategóriában 62 helyet lépett előre, és a 211. helyet szerezte meg, és a legjobb 200 közé sorolták az építőmérnöki, a gépész, repülésügyi és gyártási (Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering) szakterületen.

A Miskolci Egyetem a „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering” kategóriában került fel a rangsorra, a 401-450. helyen végzett. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem az agrártudományi területen a 201-250. pozíciót szerezte meg, ahogy a Debreceni Egyetem is – utóbbi több más szakterülettel is szerepel a listán.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.